Jedynie prawda jest ciekawa


LOT stał się swoistą wydmuszką

03.04.2013

Jeżeli spojrzymy na wszystko co dzieje się w obszarze naszego narodowego przewoźnika to można wyciągnąć wniosek, że sytuacja w której znalazł się LOT nie jest przypadkowa - mówi poseł PiS Dawid Jackiewicz.

stefczyk.info: Panie pośle jako klub PiS jesteście przeciwni sprzedaży spółki PLL LOT. Dlaczego uważacie, że Skarb Państwa powinien zachować ten podmiot?

Poseł Dawid Jackiewicz: Rynek usług lotniczych dynamicznie zmienia się w całej Europie. Wystarczy spojrzeć na niemiecką Lufthansie, która jeszcze kilka lat temu była jednym z liderów odnotowując wynik przewozu około 28 milionów pasażerów w ciągu roku, gdzie na dzień dzisiejszy wynik ten szacuje się na 100 – 110 mln pasażerów rocznie. Oczywiście Lufthansa, to bardzo silna grupa i mamy tego świadomość, ale przecież i my jesteśmy dużym 38.milionowym narodem w środku Europy, dobrze zorganizowanym jeżeli chodzi o siatkę połączeń lotniczych, dlatego rynek po chwilowym zastoju może zacząć odnotowywać przychody i PLL LOT będzie mogła rozwijać się, jako Polska silna marka.

Jednak rząd broni się, podając za przykład choćby Austrię, gdzie linie zostały skomercjalizowane, pozostając jednocześnie narodowym przewoźnikiem.

Proszę zauważyć, że rząd zasłania się sytuacją w małych krajach, gdzie problemy przewoźników nie przekraczały tej „masy krytycznej” i mogły bez sprzedaży działać przyzwoicie. Ciekawe dlaczego rząd nie porównuje nas do takich krajów jak Francja, w której linie lotnicze są jednymi z najlepiej działających w Europie, czy Wielka Brytania i Niemcy. To jest trochę taki relatywizm, kiedy trzeba się porównywać do mocniejszych to porównujemy się do mocniejszych, kiedy do słabszych, to proszę mamy przykład: Austria, kilku milionowe Węgry czy inne ciężko prosperujące państwa typu Ukraina, a przecież my jesteśmy wielkim krajem na ich tle.

Stwierdziliście państwo, że być może było to celowe działanie rządu Donalda Tuska, aby doprowadzić PLL LOT do upadku i sprzedaży. Skąd taka opinia?

Jeżeli spojrzymy na wszystko co dzieje się w obszarze naszego narodowego przewoźnika to można wyciągnąć wniosek, że sytuacja w której znalazł się LOT nie jest przypadkowa. Co o tym świadczy? Po pierwsze to, że wbrew płynącym od kilku lat sygnałom, że spółka jest źle zarządzana, że grożą jej problemy finansowe, zarówno rząd jak i minister Budzanowski nie wyciągnęli z tego żadnych wniosków i nie wymieniano choćby prezesów spółki. Owszem oni zmieniali się, ale nie w ramach jakiegoś spektakularnego odwołania czy wyciągnięcia konsekwencji z problemów finansowych linii, ale w wyniku roszad politycznych na tym stanowisku. Po drugie sprzedano i wydrążono całkowicie majątek spółki, czyli około 850 milionów złotych na przestrzeni trzech lat. LOT stał się więc swoistą wydmuszką. Po trzecie, gdyby rząd miał czyste intencje, to zarówno rada nadzorcza jak również minister podjęliby wcześniejsze działania. Powinny zapaść decyzje, które dałyby wyraźny sygnał, że rządowi zależy na uratowaniu tej spółki, jednak, jedyne co się stało to poszerzenie zarządu o kolejnego, dziewiątego członka, a minister odpowiedzialny za tę sytuację nie poniósł żadnej konsekwencji. Proszę zauważyć: ostatni dobry wynik, czyli zysk netto odnotowano w 2007 roku...

Czyli za rządów PiS?

Była to prezesura pana Piotra Siennickiego, mianowanego za czasów rządów PiS, którego chwalił nawet minister Aleksander Grad. W materiałach, które przekazywano posłom, minister Grad oświadczał, że był to dobry rok dla LOT – u. Co mamy teraz? Rząd wpakował w spółkę kilkaset milionów złotych i nawet nie czeka na efekty takiego działania. Dlatego minister Budzanowski kłamie, mówiąc że był brany pod uwagę jakiś plan ratowanie spółki? Plan od początku zakładał jej sprzedaż, a my jako Prawo i Sprawiedliwość będziemy starali się do tego nie dopuścić.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

 

[fot: wikipedia] 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook