Jedynie prawda jest ciekawa

Łosiewicz we "wSieci": Ojciec też potrafi

30.06.2015

Dużo mówi się dziś o kryzysie ojcostwa. Czasem jednak do tego kryzysu, przynajmniej na własnym podwórku, całkiem niechcący doprowadzają same kobiety – pisze w tygodniku „wSieci” Dorota Łosiewicz.

„Ojcostwo to zadanie stałe, wierne i dożywotnie” — Dorota Łosiewicz przytacza słowa abp Henryka Hosera, który z okazji niedawno obchodzonego Dnia Ojca mówił o roli mężczyzny w rodzinie na łamach „Idziemy”. 

- W sprawach życia codziennego ojciec bierze pełny udział i podejmuje współodpowiedzialność. Nie znika, nie zostawia żony z domem na głowie i z problemami wychowawczymi dzieci, podczas gdy sam ucieka w pracę lub preteksty nieobecności – dodaje dziennikarka.

Dzieli się swoimi obserwacjami innych rodziców spotykanych na co dzień w różnych sytuacjach. Zauważa: - Niestety często, gdy na świecie pojawiają się dzieci, mamy nabierają nagłego przekonania, że same wiedzą lepiej i są niezastąpione. Na Facebooku popularny jest link, pod którym można obejrzeć zestawienie zdjęć, jak pewne rzeczy robi mama, a jak tata. Na pierwszej fotografii widać matkę, która prowadzi dziecko na rowerku, na drugim ojca, który na czterokołowcu jedzie sam, a obok niego biegnie dziecko. Jest mama, która czyta dzieciom, i tata, który w obecności pociech gra na komputerze; mama z roześmianym dzieckiem na karuzeli i tata, który prowadzi z zawadiackim uśmieszkiem samochodzik w wesołym miasteczku, a obok siedzi przerażona córeczka. Jeden z pierwszych komentarzy brzmi: „To dlatego dzieciństwo jest takie zabawne”. Przecież nikt nie powiedział, że rodzice wszystko muszą robić dokładnie tak samo, a próba udowodnienia, że mama wie wszystko najlepiej, nie będzie mieć happy endu. Prawda jest taka, że rola kobiety w kształtowaniu wizerunku ojca w oczach dzieci jest nieoceniona. I im szybciej zrozumie to sama mama, tym lepiej dla całej rodziny – podkreśla Dorota Łosiewicz.

Jak pozwolić ojcu być ojcem – więcej na ten temat pisze Dorota Łosiewicz w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 29 czerwca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook