Jedynie prawda jest ciekawa


Łosiewicz we "wSieci": Brudny atak na Agatę Dudę

20.04.2016

Przemysł pogardy nie zasypia gruszek w popiele.

Przemysł pogardy nie zasypia gruszek w popiele. Po atakach na prezydenta Andrzeja Dudę teraz za cel uderzenia obrał sobie pierwszą damę. Atakujący już pokazali, że nie zamierzają przebierać w środkach – pisze Dorota Łosiewicz w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”.

W artykule dziennikarka komentuje burzę wokół Agaty Dudy. Wskazuje, że list posłanek opozycji do pierwszej damy z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie ustawy antyaborcyjnej, był tak naprawdę próba wciągnięcia do polityki i zdezawuowania żony prezydenta. Autorka artykułu pisze, że brak odpowiedzi Agaty Dudy na „zaczepkę” opozycji rozpoczął lawinę nieprzychylnych i niestosownych komentarzy, w których pani prezydentowa nazywana jest: „polską, katolicką odpowiedzią na Barbie” [Karolina Korwin-Piotrowska], „milczącą kukłą, która stoi i ładnie się uśmiecha!” [Dorota Wellman], „ładnie ubraną panią u boku uśmiechniętego pana z długopisem” [Paulina Młynarska].

Dorota Łosiewicz zauważa jednocześnie, że sprawy ustawy antyaborcyjnej właściwe jeszcze nie ma, bo Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” dopiero zbiera podpisy. Skoro poziom emocji został rozpalony do czerwoności na tym etapie, trudno się oprzeć wrażeniu, że komuś bardzo na rękę są podgrzewanie atmosfery i polaryzacja nastrojów w tej sprawie. Podobno nawet Michał Kamiński, były doradca premier Ewy Kopacz, miał kiedyś wyjść z propozycją, by rzucić ludziom „temat aborcji” niczym ochłap mięsa, aby się na niego rzucili. Tak też sprawę widzi Joanna Lichocka (posłanka PiS): „[…] aborcja to świetny temat do wykreowania sporu czysto ideologicznego na wysokim poziomie emocji. Opozycji brakuje argumentów, ponieważ zarówno prezydent RP, jak i rząd realizują program i cieszą się bardzo wysokim poparciem Polaków. Opozycja więc stara się rozhuśtać nastroje społeczne. Aborcja jest do tego świetnym tematem. Politycy opozycji wiedzą to nie od dziś. To jest bardzo znany mechanizm”.

Autorka artykułu zauważa, jak wielu jej rozmówców również, również Joanna Lichocka, że pierwsza dama nie ma obowiązku uczestniczyć w życiu politycznym. „Pani Agata Duda jest pierwszą damą i jest rewelacyjna w tej roli. Jest bardzo taktowna, powściągliwa, elegancka. Spotyka się w takich miejscach, działa w takich obszarach, jak pierwsze damy krajów o ustalonej demokracji. Być może jednak ten wzorzec, zwłaszcza w umysłach ludzi wyrastających z PRL, wydaje się dziwny”.

Dorota Łosiewicz zauważa również prawną prawidłowość i odwołuje się do wypowiedzi Janusza Palikota z 2010 r. dla „Polska The Times”: Po pierwsze, chciał „trwale uszkodzić” godnościowe podstawy prezydentury Lecha Kaczyńskiego, a po drugie – fundamentalnie go ośmieszyć: […] „Racja, moim celem było ich ośmieszyć, wyszydzić, skompromitować, sprowadzić do niskiego parteru” – oświadczył Palikot. Co się dziś zmieniło? Obiekt ataków i atakujący. Reszta pozostaje w mocy.

Więcej atakach na Agatę Dudę we „wSieci”, w sprzedaży od 18 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook