Jedynie prawda jest ciekawa


Łosiewicz: Smutna refleksja z okazji Dnia Babci i Dziadka

22.01.2013

Z hasłami polityki prorodzinnej na ustach szefa rządu, władza prowadzi politykę prawdziwie antyrodzinną.

O 8.00 babcia Ania melduje się u nas w domu na posterunku. Przyjechała, żeby zająć się dwuletnią Hanią. Podczas gdy ja odwożę do przedszkola Jana, druga babcia – Teresa – zabiera z naszego domu Maję i odprowadza ją do szkoły na trzecią lekcję. Kilka godzin później do przedszkola po Jana rusza dziadek Jurek, a w tym czasie babcia Teresa odbiera Maję ze szkoły. Zaś babcia Ania zapewnia zajęcia edukacyjne Hani. Czasem Maja i Janek wracają do swojego domu, czasem spędzają popołudnie u babci Teresy, gdzie przychodzą także córki mojej szwagierki, rówieśnice moich maluchów. Tam odrabiają lekcje i świetnie się bawią. Ponadto babcia Teresa, zajmuje się jeszcze swoją zniedołężniałą teściową.

Babcie mają 63 i 61 lat. Dziadek ma 61 lat (wciąż jest aktywny zawodowo). Gdyby dziś obowiązywał ustawowo wydłużony wiek emerytalny, prawdopodobnie nie mogłabym pracować, bo obie babcie wciąż musiałyby chodzić do biura. Obie skorzystały z wcześniejszych emerytur (budżetówka). Prawdopodobnie prababcia nie mogłaby też korzystać z pomocy teściowej. Czekałby ją dom opieki.

Ktoś powie, że mam dużo szczęścia, ponieważ mam do pomocy pół rodziny. Oczywiście. Żałuję tylko, że kiedy moje dzieci będą mieć swoje dzieci, ja nie będę mogła im pomóc, bo wciąż będę musiała pracować. A gdy ja będę w wieku mojej mamy i teściowej kto zajmie się nimi? Przecież będziemy z mężem pracować do 67 roku życia.

Premier Tusk dużo dziś mówi o polityce prorodzinnej. Czy można jednak sobie wyobrazić politykę bardziej antyrodzinną niż ta, którą do tej pory prowadzi rząd? Gdy wisi nad nami demograficzna zapaść, gdy Polska się wyludnia, długofalowa polityka rządu wzmaga tylko te tendencje.

Ot, taka smutna refleksja z okazji dnia babci i dziadka.

Dorota Łosiewicz, publicystka tygodnika "W Sieci"

Fot. Sxc. hu

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook