Jedynie prawda jest ciekawa


Lorenc: Rozliczenie stalinizmu to wielki skandal

30.03.2016

„Jestem pełen dumy, że nie napisałem ani jednej nuty do filmu Andrzeja Wajdy o Wałęsie”.

Michał Lorenc, znany i ceniony polski kompozytor i twórca muzyki filmowej, jest dumny z tego, że nie wziął udziału w pracach nad filmem Andrzeja Wajdy o Lechu Wałęsie.

„Jestem pełen rozpierającej mnie dumy, że nie napisałem ani jednej nuty do filmu Andrzeja Wajdy o Wałęsie. Jest to film z gatunku science fiction, a ja nie lubię science fiction” - wyznał Michał Lorenc w rozmowie z Radiem Wnet.

Kompozytor odniósł się także do innego filmu, „Smoleńsk” Antoniego Krauzego. „Muzyka do filmu „Smoleńsk” jest nagrana. (...) Artyści, których utwory będą wykorzystywane muszą zobaczyć film, bo nie chcą wziąć udziału w manipulacji ani w czymś, co nie będzie w zgodzie z ich sumieniem. Znakomicie to rozumiem i bardzo się cieszę, że zobaczą film i będą mogli te decyzję podjąć świadomie bez ulegania jakimś dziwnym przekazom medialnym, że jest on zły, że ktoś z niego wyszedł albo się nie zgodził” - tłumaczy Lorenc.

Dodaje, że „ten film będzie dużym zaskoczeniem i że wiele recenzji, które już są napisane będą musiały trafić do kosza w wyniku konfrontacji z prawdziwym filmem”. „Wszyscy jesteśmy pełni najgorszych przeczuć, że to będzie kolejna moherowa nieprzyjemna opowieść(…) tym większą mam satysfakcję, że to jest tak przejmujący, piękny i mądry film, nie decydujący o tym, co się stało” - tłumaczy.

Lorenc, który skomponował również muzykę do obrazu Jerzego Zalewskiego "Historia Roja" opowiadającego o Żołnierzach Wyklętych, zaznacza, że dla niego ta historia ma wymiar osobisty.

„Ten film z trudem opowiada historię o żołnierzach wyklętych, ponieważ mamy do niej tak gorący stosunek. (...) Rozliczenie stalinizmu jest jednym wielkim skandalem. Do 1956 roku zamordowano ponad 100 tysięcy bohaterów, którzy walczyli o niepodległą Polskę” - mówił artysta. „Stalinizm nie został rozliczony, nie został nazwany… Dzieci bohaterów stalinizmu, dzieci tych artystów, dzieci tych sędziów, tych poetów, pisarzy, którzy nie mają takiego poczucia przeklętej rodziny jak syn Rudolfa Hessa, który przyjeżdża do Polski i płacze. To są ludzie sukcesu, sukcesu swojej historii; rozumieją swoich rodziców - zbrodniarzy komunistycznych; usprawiedliwiają ich, opisują na blogach wizyty na grobach.. Myślę, że ten film w najmniejszym stopniu tego nie dotknął. Ten film pokazał heroizm bohaterów, ale nie pokazał bestialstwa komunizmu…” - zaznacza kompozytor.

Cała rozmowa na stronach Radia Wnet.

ez

[Fot. Polonia Christiana/Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook