Jedynie prawda jest ciekawa


Łopiński: Wyszkowski bohaterem "Solidarności"

22.12.2012

Jutro, w 7. rocznicę zaprzysiężenia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zostanie wręczona druga już nagroda jego imienia. Tegorocznym jej laureatem został Krzysztof Wyszkowski, jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu, które dały początek "Solidarności". O nagrodzie rozmawiamy z Maciejem Łopińskim, szefem Gabinetu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a obecnie prezesem Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, fundatora nagrody.

Stefczyk.info: - Tegorocznym laureatem nagrody im. Lecha Kaczyńskiego został Krzysztof Wyszkowski. Co zadecydowało o takim wyborze?

- Moim zdaniem jest to kandydatura bezdyskusyjna. Krzysztof Wyszkowski jest człowiekiem niezłomnym, który bezkompromisowo daje świadectwo prawdzie. Krzysztof Wyszkowski udowadnia całym swoim życiem, że jest wierny wartościom, którym hołdował i które wyznawał także Prezydent Lech Kaczyński.

Pamiętam, jak siedem lat temu, dzień przed Wigilią, 23 grudnia, mój przyjaciel, prof. Lech Kaczyński składał przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. I jak mówił o tym wielkim zadaniu, przed którym stoi, o tym, że musimy sprostać oczekiwaniom tej wielkiej, pozytywnej zmiany w życiu publicznym, społecznym. O tym, że nie wolno zawieść nadziei.

Mówił też o sprawiedliwości, o solidarności, o uczciwości, o sprzeciwie wobec zła, o tradycji, no i mówił o państwie, o państwie, które jest dobrem wspólnym, dobrem Polski, dobrem Narodu. Mówił o służbie, o służbie tym wartościom. On sam im służył przez całe swoje życie, tym wartościom i tym wartościom służył tez Krzysztof Wyszkowski.

A Ruch, któremu mam zaszczyt przewodniczyć, w zeszłym roku, jesienią, ustanowił nagrodę dla osoby, która w działalności publicznej dobrze służy państwu polskiemu i wspólnocie narodowej. I myślę, że Krzysztof Wyszkowski jest człowiekiem, który absolutnie zasłużył na tę nagrodę i bardzo się cieszę, że będziemy mogli mu ją w niedzielę wręczyć.

Stefczyk.info: - Krzysztof Wyszkowski jest drugim laureatem nagrody im. Lecha Kaczyńskiego. Pierwszym był Władysław Stasiak...

- Tak, pierwsza nagroda została pośmiertnie przyznana ministrowi Władysławowi Stasiakowi, który zginął pod Smoleńskiem, u boku Lecha Kaczyńskiego. Władek Stasiak, chyba mogę tak o nim mówić, bo byliśmy zaprzyjaźnieni, też był państwowcem, człowiekiem, który wyznawał te same wartości, a w dodatku uważał, że Państwo Podziemne - i dzielił ten pogląd z Lechem Kaczyńskim - było kolejnym przejawem niezłomności Narodu. Dlatego przyznaliśmy tę nagrodę Stasiakowi 27 września - w Dniu Państwa Podziemnego - a w 2009 r. Lech Kaczyński uczestniczył w uroczystościach Państwa Podziemnego, w czasie których pokolenia Armii Krajowej przekazało swój testament młodym Polakom, harcerzom, studentom szkół oficerskich, policjantom, strażakom, funkcjonariuszom Straży Granicznej, bo jak sądził Lech Kaczyński i jak sądził Władysław Stasiak, służba państwu trwa wiecznie - dzisiaj, jutro, także w odległej bardzo przyszłości.

Stefczyk.info: - A wracając do Krzysztofa Wyszkowskiego - powiedział Pan, nagroda dla niego jest bezdyskusyjna, ale ona jest bezdyskusyjna dla nas, a w życiu publicznym jest on konsekwentnie wymazywany, albo co gorzej opluwany i dezawuowany. Dlaczego tak się dzieje?

- Ale ja myślę, że nie powinniśmy z tym się godzić, że nie wolno nam się z tym godzić. Nie wolno nam się godzić na odwracanie znaków, nie wolno nam się godzić na robienie z plusa minusa. Nie wolno nam się godzić, jak to mówi się przysłowiowo - odwracanie kota ogonem. Krzysztof Wyszkowski jest wielkim człowiekiem, Krzysztof Wyszkowski jest bohaterem "Solidarności". To, że się o nim nie mówi, albo że mówi się o nim źle, tym bardziej powinno nas skłaniać, że także my - nie tylko Krzysztof Wyszkowski - żebyśmy też potrafili dać świadectwo prawdzie.

not. zrk
[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook