Jedynie prawda jest ciekawa


Łopiński: Wyszkowski bohaterem "Solidarności"

22.12.2012

Jutro, w 7. rocznicę zaprzysiężenia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zostanie wręczona druga już nagroda jego imienia. Tegorocznym jej laureatem został Krzysztof Wyszkowski, jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu, które dały początek "Solidarności". O nagrodzie rozmawiamy z Maciejem Łopińskim, szefem Gabinetu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a obecnie prezesem Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, fundatora nagrody.

Stefczyk.info: - Tegorocznym laureatem nagrody im. Lecha Kaczyńskiego został Krzysztof Wyszkowski. Co zadecydowało o takim wyborze?

- Moim zdaniem jest to kandydatura bezdyskusyjna. Krzysztof Wyszkowski jest człowiekiem niezłomnym, który bezkompromisowo daje świadectwo prawdzie. Krzysztof Wyszkowski udowadnia całym swoim życiem, że jest wierny wartościom, którym hołdował i które wyznawał także Prezydent Lech Kaczyński.

Pamiętam, jak siedem lat temu, dzień przed Wigilią, 23 grudnia, mój przyjaciel, prof. Lech Kaczyński składał przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. I jak mówił o tym wielkim zadaniu, przed którym stoi, o tym, że musimy sprostać oczekiwaniom tej wielkiej, pozytywnej zmiany w życiu publicznym, społecznym. O tym, że nie wolno zawieść nadziei.

Mówił też o sprawiedliwości, o solidarności, o uczciwości, o sprzeciwie wobec zła, o tradycji, no i mówił o państwie, o państwie, które jest dobrem wspólnym, dobrem Polski, dobrem Narodu. Mówił o służbie, o służbie tym wartościom. On sam im służył przez całe swoje życie, tym wartościom i tym wartościom służył tez Krzysztof Wyszkowski.

A Ruch, któremu mam zaszczyt przewodniczyć, w zeszłym roku, jesienią, ustanowił nagrodę dla osoby, która w działalności publicznej dobrze służy państwu polskiemu i wspólnocie narodowej. I myślę, że Krzysztof Wyszkowski jest człowiekiem, który absolutnie zasłużył na tę nagrodę i bardzo się cieszę, że będziemy mogli mu ją w niedzielę wręczyć.

Stefczyk.info: - Krzysztof Wyszkowski jest drugim laureatem nagrody im. Lecha Kaczyńskiego. Pierwszym był Władysław Stasiak...

- Tak, pierwsza nagroda została pośmiertnie przyznana ministrowi Władysławowi Stasiakowi, który zginął pod Smoleńskiem, u boku Lecha Kaczyńskiego. Władek Stasiak, chyba mogę tak o nim mówić, bo byliśmy zaprzyjaźnieni, też był państwowcem, człowiekiem, który wyznawał te same wartości, a w dodatku uważał, że Państwo Podziemne - i dzielił ten pogląd z Lechem Kaczyńskim - było kolejnym przejawem niezłomności Narodu. Dlatego przyznaliśmy tę nagrodę Stasiakowi 27 września - w Dniu Państwa Podziemnego - a w 2009 r. Lech Kaczyński uczestniczył w uroczystościach Państwa Podziemnego, w czasie których pokolenia Armii Krajowej przekazało swój testament młodym Polakom, harcerzom, studentom szkół oficerskich, policjantom, strażakom, funkcjonariuszom Straży Granicznej, bo jak sądził Lech Kaczyński i jak sądził Władysław Stasiak, służba państwu trwa wiecznie - dzisiaj, jutro, także w odległej bardzo przyszłości.

Stefczyk.info: - A wracając do Krzysztofa Wyszkowskiego - powiedział Pan, nagroda dla niego jest bezdyskusyjna, ale ona jest bezdyskusyjna dla nas, a w życiu publicznym jest on konsekwentnie wymazywany, albo co gorzej opluwany i dezawuowany. Dlaczego tak się dzieje?

- Ale ja myślę, że nie powinniśmy z tym się godzić, że nie wolno nam się z tym godzić. Nie wolno nam się godzić na odwracanie znaków, nie wolno nam się godzić na robienie z plusa minusa. Nie wolno nam się godzić, jak to mówi się przysłowiowo - odwracanie kota ogonem. Krzysztof Wyszkowski jest wielkim człowiekiem, Krzysztof Wyszkowski jest bohaterem "Solidarności". To, że się o nim nie mówi, albo że mówi się o nim źle, tym bardziej powinno nas skłaniać, że także my - nie tylko Krzysztof Wyszkowski - żebyśmy też potrafili dać świadectwo prawdzie.

not. zrk
[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook