Jedynie prawda jest ciekawa


Łopiński: Uchwała bez najważniejszych elementów

12.07.2013

W uchwale Sejmu na temat rzezi wołyńskiej zabrakło najważniejszych elementów: ustanowienia święta 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej i Dniem Męczeństwa Kresowian oraz słowa "ludobójstwo" - mówi Maciej Łopiński z PiS.

Stefczyk.info: Dlaczego PiS wstrzymał się od głosu w sprawie uchwały o rzezi wołyńskiej?

Maciej Łopiński: Dlatego, że zabrakło w niej najważniejszych, z naszego punktu widzenia, elementów. To znaczy zabrakło ustanowienia święta 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej, Dniem Męczeństwa Kresowian i zabrakło słowa "ludobójstwo". Nie chcieliśmy głosować przeciw tej uchwale, dlatego, że w niej są pewne elementy, które są pozytywne. Jest – oprócz upamiętnienia ofiar - zwrócenie uwagi na oddanie hołdu tym ludziom, którzy walczyli w ramach samoobrony kresowej: Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich. Jest wreszcie oddanie sprawiedliwości Ukraińcom, którzy wspierali Polaków a nawet oddawali za nich życie. Jest też oddanie sprawiedliwości tym Ukraińcom, którzy współcześnie współpracują z naszymi historykami, z Radą Ochrony Pamięci Miejsc Walk i Męczeństwa. I to wszystko spowodowało, że zdecydowaliśmy się wstrzymać od głosu.

A jak pan ocenia wystąpienie Radosława Sikorskiego, który apelował, by uchwałę przyjąć w tym łagodniejszym kształcie po to, by nie zaogniać stosunków polsko – ukraińskich i nie zamykać Ukrainie drogi do Unii Europejskiej?

Jak najgorzej. To w ogóle jest jakieś irracjonalne tłumaczenie. Uchwała polskiego Sejmu absolutnie nie zamyka Ukrainie drogi do Unii Europejskiej. My zresztą byliśmy zwolennikami rozszerzania Unii od zawsze. Natomiast wystąpienie ministra Sikorskiego było pełne hipokryzji i wręcz kuriozalne.

Minister namawiając do głosowania za uchwałą, bez terminu "ludobójstwo" powoływał się na słowa prezydenta Sikorskiego, który też go czasem unikał.

Ale ja przypomniałem słowa Lecha Kaczyńskiego, gdzie wyraźnie mówił, że to zdarzyło się na Wołyniu było ludobójstwem. To było w posłaniu, które wystosował do Światowego Zjazdu Kresowian w 2009 roku.

not. ansa

[fot. ansa]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook