Jedynie prawda jest ciekawa


Łopiński: To rezygnacja z suwerenności

29.11.2011

Podczas konferencji prasowej Radosław Sikorski przypomniał, że to Lech Kaczyński podpisał traktat lizboński. Zdaniem ministra, to dowód, że prezydent był za coraz silniejszą integracją Unii. Obecny szef MSZ sugerował, że PiS w związku z tym nie powinien krytykować go za wypowiedź, której udzielił w Niemczech. Portal Stefczyk.info poprosił o ocenę tej sytuacji ministra Macieja Łopińskiego, jednego z najbliższych współpracowników śp. Lecha Kaczyńskiego:

Wystąpienie ministra Radosława Sikorskiego oceniam źle. Warto w tej sprawie przypomnieć, że Donald Tusk w czasie expose nie mówił o polityce zagranicznej szczególnie wiele. Zarysował tylko ogólnikowo priorytety. W sprawie szczegółów odesłał do tradycyjnego wystąpienia ministra spraw zagranicznych. Teraz okazuje się, że ono miało miejsce nie w Warszawie tylko w Berlinie.

Minister Sikorski powiedział w Niemczech, że jest zwolennikiem federacji, w której poszczególne państwa będą miały tyle samo samodzielności ile mają stany w USA. To jest rezygnacja z polskiej suwerenności. Oceniam to bardzo negatywnie.

Sugestie, że PiS nie powinien zgłaszać sprzeciwów, ponieważ śp. Prezydent Lech Kaczyński wynegocjował traktat lizboński a potem go podpisał, to nieporozumienie. Prezydent walczył skutecznie, żeby Unia Europejska nie miała zewnętrznych atrybutów państwowych. Traktat reformujący wcześniejsze traktaty nie wprowadził godła Unii, hymnu, ani flagi. UE nie prowadzi również za państwa narodowe polityki zagranicznej. Wywalczone zostały także gwarancje, wyłączające jurysdykcję Brukseli w obszarach kultury, czy obyczajowości w Polsce. Wykorzystywanie Lecha Kaczyńskiego obecnie do legitymizowania polityki rządu jest nieuprawnione.

Lech Kaczyński był zwolennikiem Unii, ale zaznaczał, że Polska musi mieć silną pozycję, która będzie odpowiadała naszemu realnemu statutowi. To była jego stała troska i jego postulat. Prezydent zawsze twierdził również, że Unia powinna być związkiem państw, a nie federacją. Uważał, że nie możliwa jest paneuropejska demokracja, jeśli nie będzie wspólnej opinii publicznej. Na razie do tego jest jeszcze bardzo daleko.

not. saż
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook