Jedynie prawda jest ciekawa


Łopiński: Odkłamać prawdę o Lechu Kaczyńskim

08.09.2012

Nie chciałbym, żebyśmy jeszcze kiedykolwiek wycinali, kadrowali Leszka Kaczyńskiego tak, żeby go nie było widać. Ja chcę, żeby on był widoczny - mówi Maciej Łopiński, przyjaciel śp. Lecha Kaczyńskiego w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Jak pan, jako przyjaciel Lecha Kaczyńskiego odbiera taką, jak ta konferencja formę uczczenia pamięci Prezydenta?

Jestem szczęśliwy, że tyle osób przyszło do sal BHP. Przykro tylko, że stroją pod ścianami, między rzędami, ale to też powoduje poczucie ogromnej satysfakcji, że tyle osób przyszło posłuchać prawdy o moim szefie, o moim przyjacielu, o naszym Prezydencie i Mężu Stanu.

Mówi pan, że ludzie chcą prawdy o Lechu Kaczyńskim i jego udziale w Solidarności. Czy rzeczywiście jest co odkłamywać?


Tak, jest co odkłamywać i trzeba to odkłamywać. Bo sam pamiętam, że dwa lata temu, w rocznicę sierpnia kłamliwe zdania padały z ust ludzi, którzy dobrze wiedzieli, jaka była prawda. To było dla mnie bardzo bulwersujące. Ja często przywołuję wspomnienie tego słynnego zdjęcia, jak strajkujący wychodzą ze stoczni i trzymają się za ręce. Fotografię wielokrotnie publikowano, ale dziwnym zbiegiem okoliczności, na tym zdjęciu znajdował się oczywiście Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Celiński... Natomiast nie widać w tych publikacjach Lecha Kaczyńskiego i Jarosława Kaczyńskiego, którzy tuż obok przecież szli. To jest taki skrót, taki symbol, metafora. Otóż ja nie chciałbym, żebyśmy jeszcze kiedykolwiek wycinali, kadrowali Leszka Kaczyńskiego tak, żeby go nie było widać. Ja chcę, żeby on był widoczny.

Chce pan, żeby Lech Kaczyński był widoczny nie tylko jako człowiek związku zawodowego Solidarność...


Zdecydowanie tak. Bo Solidarność była najwspanialszym doświadczeniem jego i mojego pokolenia, ucieleśnieniem naszych marzeń. ale też w ten sposób tworzyła się polska niepodległość i suwerenność. Bo Solidarność jest nadzieją. Mam nadzieję, że wiele osób, także młodszych będzie w Solidarności widziało ucieleśnienie swoich marzeń. Także teraz.

A jak młodych ludzi należy przekonywać do Solidarności? Co chce im przekazać ruch społeczny im. Lecha Kaczyńskiego?

Mam nadzieję, że rola Marty Kaczyńskiej, wybór jej na członka zarządu i wiceprezesa w działalności ruchu jeszcze się zwiększy. To ona ma skupiać wokół ruchu młodych ludzi. Mamy już zresztą takie sygnały, że np. powstała frakcja młodych w ruchu społecznym. Mam nadzieje, że działalność Marty przyczyni się do tego, że jeszcze więcej młodych będzie się wokół nas skupiało.

Jaki ma być przekaz ruchu im. Lecha Kaczyńskiego?


Najważniejsze jest to, żeby pamiętać, że "Polska jest ważna" i warto być Polakiem. To jest zresztą tytuł takiego wyboru idei, myśli Lecha Kaczyńskiego, który jeszcze udało nam się wydać w kancelarii prezydenta, tuż po jego śmierci, a jeszcze przed naszym odejściem.

Dziękuję za rozmowę. Marcin Wikło

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook