Jedynie prawda jest ciekawa


Londyn karze banki, a Warszawa łupi obywateli

22.12.2012

W Wielkiej Brytanii zasila się budżet karząc banki, a nie łupiąc niepełnosprawnych, oszczędzając na chorych i sięgając do coraz bardziej pustawych kieszeni obywateli – pisze Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.

Wielkiej Brytanii tamtejszy nadzór finansowy (Financial Service Authority – FSA) wymierzył kary sięgające, uwaga, miliardów funtów (!) angielskim bankom. Za co? Za zmowę bankową, polegającą na wspólnym ustalaniu zawyżonych cen dla klientów. Oczywiście pieniądze z owych kar (dopiero co dostał je już drugi bank) idą do brytyjskiego budżetu.

A co w Polsce dzieje się w tym samym obszarze? Komisja Nadzoru Finansowego, nagabywana przez parlamentarzystów opozycji (opozycji realnej czyli PiS) odpowiedziała, że w Polsce nic takiego nie ma miejsca i że u nas jest zupełnie inaczej, niż w Anglii. A niby dlaczego inaczej? Mamy bankowców z innej gliny niż Brytyjczycy?

A może po prostu jest tak, że w ojczyźnie Jej Królewskiej Mości zasila się budżet karząc banki, a nie łupiąc niepełnosprawnych, oszczędzając na chorych i sięgając do coraz bardziej pustawych kieszeni obywateli.

Po prostu inna filozofia panuje w Londynie, a inna w Warszawie. Ta pierwsza powoduje jednak znacznie niższe skutki społeczne. A także – i tu dochodzimy do sedna sprawy – jest lepsza dla samych klientów banków, którzy na przyszłość będą płacić mniej za usługi instytucji finansowych. Co ciekawe, jakoś w Zjednoczonym Królestwie nikt nie podnosi wrzawy, że za wyższe koszty banków zapłacą ich klienci... A przypomnę, że taka właśnie propaganda towarzyszyła pomysłowi PiS – wprowadzenia w naszym kraju podatku bankowego.  

Ryszard Czarnecki

[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook