Jedynie prawda jest ciekawa


Lokalni bohaterowie Gdyni

02.11.2012

Każdy z nich robił rzecz, w której czuł się dobry – małą rzecz; ale to właśnie z nich powstawało coś wielkiego - o wydawanym w Gdyni folderze poświęconym lokalnym bohaterom mówi Przemysław Latarski, jeden z organizatorów akcji.

Stefczyk.info: Skąd wziął się pomysł na wydanie takiego folderu?

Przemysław Latarski (ZHR Gdynia): Szczerze mówiąc, pomysł powstał wśród organizatorów festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, w który byłem też zaangażowany. Później po prostu rozwinęliśmy temat – włączyliśmy się w tę ciekawą akcję. Chcemy pokazywać gdynianom, a ja – moim harcerzom, że mamy swoich bohaterów i powinniśmy ich szukać od siebie – od tego zaczynać.

A jaki jest cel Waszej akcji? 

Wydaje się, że odpowiedź jest dosyć prosta. Każdy z nas ma dążyć do większych czynów, do świętości. Natomiast nie każdy z nas jest stworzony do ogromnych czynów, które zmieniają całe narody czy całe miasta. Ale każdy z nas może czynić dobro i wspaniałe rzeczy w swoim gronie i środowisku. Dlatego warto poznawać życiorysy różnych ludzi – w folderze wspominamy o naprawdę różnych postaciach – jest i projektant portu w Gdynii, to był harcmistrz, to byli oficerowie AK i NSZ. Każdy z nich robił rzecz, w której czuł się dobry – małą rzecz; ale to właśnie z nich powstawało coś wielkiego. To świetny przykład dla nas – obojętnie czy jesteśmy inżynierami, studentami czy wojskowymi – możemy zrobić coś dobrego dla kogoś.

Jak dużo było tych folderów? Mieszkańcy Gdynii byli zainteresowani Waszą działalnością?

Mieliśmy tych folderów 5 tysięcy. Akcja miała miejsce na terenie dwóch cmentarzy – Witomińskim oraz cmentarzu w Orłowie. Było nas rozdających kilkanaście osób, natomiast trafialiśmy do wszystkich tych, którzy odwiedzali cmentarze. Bo taka jest też idea tego wydarzenia; groby tych bohaterów są na cmentarzach gdyńskich. Naszym założeniem było to, że jeśli ktoś idzie na groby swoich bliskich, to może też pomyśleć o bohaterach, może poczytać i może pójdzie odwiedzić groby tych ludzi. Trafialiśmy do sporego grona – często nie nadążaliśmy z rozdawaniem tych folderów, oni sami do nas podchodzili, rozmawiali. M.in. była pani, która bardzo się wzruszyła, bo wśród postaci wymienionych w folderze był jej ojciec… Ludzie brali po kilka sztuk, rozdawali to dalej znajomym, chcieli wysyłać te foldery do kombatantów, którzy znajdują się poza granicami kraju.... Jest duża potrzeba w społeczeństwie, by dowiadywać się o takich ludziach. Znamy historie wielkich ludzi – jak rotmistrza Pileckiego, ale nie znamy tych mniejszych bohaterów. Tych, którzy nie zrobili aż tak wiele, ale robili jedną, małą rzecz. O takich ludziach mało wiemy.

Jakie to były postaci? Może Pan przybliżyć kilka osób wymienionych w folderze?

Jedną z nich jest na przykład Józef Unrug, który był admirałem i dowódcą lądowej obrony Wybrzeża. Dowodził półwyspem Helskim, który poddał się jako jeden z ostatnich w Polsce. Jedną z ciekawostek, o której dowiedziałem się z tego folderu jest to, że on, urodzony w niemieckiej rodzinie, będąc w niemieckim oflagu, nie komunikował się z oficerami niemieckimi. On powiedział, że 1 września 1939 roku zapomniał języka niemieckiego. To bardzo pozytywna historia. Inną postacią jest Benedykt Porożyński, organizator Szarych Szeregów na Pomorzu. Niestety, został złapany i trafił do obozu koncentracyjnego. Nie przeżył tzw. Marszu Śmierci. Ciekawe w jego postaci jest to, że przed II wojną światową był mocno związany z pomorskim harcerstwem i na jego pogrzeb przybyła ogromna liczba ludzi, to była olbrzymia manifestacja patriotyczna, ale także manifestacja harcerska. Trzeba pamiętać, że w czasie II wojny Gdynia była miastem policyjnym, wojskowym. To, że po II wojnie odnalazło się tylu harcerek i harcerzy było wielkim świadectwem tego, że Gdynia przez te sześć lat wojny nie umarła, nie wyludniła się, nie straciła ducha. To dwie najbliższe mi postaci, ale rzecz jasna takich historii w naszych folderach jest o wiele więcej.

not. sv

[Fot. materiały organizatorów]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook