Jedynie prawda jest ciekawa


Lokalne władze obmyśliły sposoby niszczenia demokracji

18.10.2013

"Prokuratura wysłała policję do 15 tys. mieszkańców Włocławka, pytając się czy aby na pewno podpisywali się pod wnioskiem o referendum”

27 października we Włocławku odbędzie się referendum w sprawie odwołania prezydenta Włocławka Andrzeja Pałuckiego z SLD. Lewica nie chce jednak tak łatwo odpuścić. Podważyła 15 tys. podpisów i sprowokowała prokuraturę do podjęcia odpowiednich kroków w postaci sprawdzenia każdego z tych kilkunastu tysięcy podpisów – opowiada na portalu wPolityce.pl poseł PiS Łukasz Zbonikowski. 

„W dniu, kiedy komitet referendalny zgłosił 15 tys. podpisów do komisarza wyborczego – o 6 tys. więcej niż wymagano, zgłosił się jakiś działacz lewicy, zarzucając, że podpisy były sfałszowane. Prokuratura nie sprawdziła wiarygodności ani motywów takiego twierdzenia, tylko od razu przystąpiła do badania wszystkich podpisów. I to metodą najbardziej drakońską, jaką można sobie wymyślić - wysłała policję do 15 tys. mieszkańców Włocławka, pytając się czy aby na pewno podpisywali się pod wnioskiem o referendum” - opowiadał deputowany z okręgu toruńsko-włocławskiego.

„To wygląda jakby lokalna prokuratura we Włocławku, wespół z policją, stały się stroną w tym konflikcie politycznym i jakby chciały zastraszyć ludzi chcących odwołać prezydenta” - dodaje Zbonikowski. Poseł dodaje, że przecież łamie to konstytucyjnie zagwarantowane prawa tajności wyborów politycznych. Jego zdaniem to tak, jak gdyby funkcjonariusze zmuszali ich do wyjawienia tajemnicy wyborczej.

„Złożyliśmy do Prokuratora Generalnego, z wiadomością do ministra sprawiedliwości, pismo, że są to działania skandaliczne, nieadekwatne. Wnioskujemy także o przeniesienie tego śledztwa do innej prokuratury, poza Włocławkiem” - postuluje poseł PiS. Zapewnia on, że takie zastraszanie podziała na pracowników instytucji podległych włocławskiemu ratuszowi. „Te listy krążą po różnych innych instytucjach, czyli równie dobrze może to trafić do urzędu miasta. Jestem przekonany, że działaczom lewicy właśnie o to chodziło, gdy wykreowali te absurdalne zarzuty, które zaskakująco szybko podchwyciła prokuratura.” Zbonikowski zwraca też uwagę, że nie ma już kontroli nad tymi listami z podpisami mieszkańców Włocławka pod wnioskiem od referendum.

Poseł zwraca też uwagę, że to nie pierwsza taka sytuacja w przypadku referendum lokalnego. „Nielubiana, lokalna władza, która boi się referendum, obmyśliła nowy sposób niszczenia tej formy demokracji. Zniechęcać ludzi do udziału, wykorzystując różne służby i metody zastraszania. Słyszałem o tych praktykach w Warszawie. Także w jakiejś innej, mniejszej miejscowości, prokuratura z policją inwigilowała tych, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum. Teraz ma to miejsce we Włocławku. Boje się, że jest to sposób złej władzy na ochotę samej siebie” - podkreślał Zbonikowski.  

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. promocjewloclawskie.pl]


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook