Jedynie prawda jest ciekawa


Lokalne władze obmyśliły sposoby niszczenia demokracji

18.10.2013

"Prokuratura wysłała policję do 15 tys. mieszkańców Włocławka, pytając się czy aby na pewno podpisywali się pod wnioskiem o referendum”

27 października we Włocławku odbędzie się referendum w sprawie odwołania prezydenta Włocławka Andrzeja Pałuckiego z SLD. Lewica nie chce jednak tak łatwo odpuścić. Podważyła 15 tys. podpisów i sprowokowała prokuraturę do podjęcia odpowiednich kroków w postaci sprawdzenia każdego z tych kilkunastu tysięcy podpisów – opowiada na portalu wPolityce.pl poseł PiS Łukasz Zbonikowski. 

„W dniu, kiedy komitet referendalny zgłosił 15 tys. podpisów do komisarza wyborczego – o 6 tys. więcej niż wymagano, zgłosił się jakiś działacz lewicy, zarzucając, że podpisy były sfałszowane. Prokuratura nie sprawdziła wiarygodności ani motywów takiego twierdzenia, tylko od razu przystąpiła do badania wszystkich podpisów. I to metodą najbardziej drakońską, jaką można sobie wymyślić - wysłała policję do 15 tys. mieszkańców Włocławka, pytając się czy aby na pewno podpisywali się pod wnioskiem o referendum” - opowiadał deputowany z okręgu toruńsko-włocławskiego.

„To wygląda jakby lokalna prokuratura we Włocławku, wespół z policją, stały się stroną w tym konflikcie politycznym i jakby chciały zastraszyć ludzi chcących odwołać prezydenta” - dodaje Zbonikowski. Poseł dodaje, że przecież łamie to konstytucyjnie zagwarantowane prawa tajności wyborów politycznych. Jego zdaniem to tak, jak gdyby funkcjonariusze zmuszali ich do wyjawienia tajemnicy wyborczej.

„Złożyliśmy do Prokuratora Generalnego, z wiadomością do ministra sprawiedliwości, pismo, że są to działania skandaliczne, nieadekwatne. Wnioskujemy także o przeniesienie tego śledztwa do innej prokuratury, poza Włocławkiem” - postuluje poseł PiS. Zapewnia on, że takie zastraszanie podziała na pracowników instytucji podległych włocławskiemu ratuszowi. „Te listy krążą po różnych innych instytucjach, czyli równie dobrze może to trafić do urzędu miasta. Jestem przekonany, że działaczom lewicy właśnie o to chodziło, gdy wykreowali te absurdalne zarzuty, które zaskakująco szybko podchwyciła prokuratura.” Zbonikowski zwraca też uwagę, że nie ma już kontroli nad tymi listami z podpisami mieszkańców Włocławka pod wnioskiem od referendum.

Poseł zwraca też uwagę, że to nie pierwsza taka sytuacja w przypadku referendum lokalnego. „Nielubiana, lokalna władza, która boi się referendum, obmyśliła nowy sposób niszczenia tej formy demokracji. Zniechęcać ludzi do udziału, wykorzystując różne służby i metody zastraszania. Słyszałem o tych praktykach w Warszawie. Także w jakiejś innej, mniejszej miejscowości, prokuratura z policją inwigilowała tych, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum. Teraz ma to miejsce we Włocławku. Boje się, że jest to sposób złej władzy na ochotę samej siebie” - podkreślał Zbonikowski.  

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. promocjewloclawskie.pl]


Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook