Jedynie prawda jest ciekawa


Litza: Żyję od Paschy do Paschy

18.04.2014

Znany muzyk Robert "Litza" Friedrich, który nie wstydzi się mówić o Bogu, opowiada jak przeżywa Wielki Post i Wielkanoc. Wspomina także o traumie utraty dziecka i o niewierzącym Kaziku Staszewskim.

- Od kilku lat mój rytm życia kształtuje się od Paschy do Paschy. Będąc we wspólnocie neokatechumenalnej, cały rok uczymy się wiary, szukamy sensu doświadczeń. Szczytem tego poszukiwania jest noc, w której z braćmi ze wspólnot czuwamy od 22 do 5, czasem nawet dłużej - mówi "Litza" w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

 Friedrich zdradza także, że dla drugiego człowieka, jest gotów zrezygnować z piątkowego postu.

 - Jak mnie niewierzący kolega zza płotu zaprasza na w piątek na grilla, bo czuje się samotny, to idę i jem z nim karkówkę. Mogę pościć w inny sposób, albo przełożyć sobie ten post na inny dzień. Jeśli pościć to na serio, a nie tylko w takich zewnętrznych aktach, że w piątek nie je się kabanosa. Chrześcijaństwo zaprasza mnie do troski o drugiego człowieka  - zauważa.

 Muzyk święta spędzi w dużym gronie, razem z żoną dziećmi i wnukami.
 
- Dzisiaj widzę siebie jako męża od 26 lat, ojca dziewięciorga dzieci i dziadka -  wyznaje.

"Litza" wspomina, że ma 9-cioro dzieci, mimo że, ostatnie stracił, gdy jego żona była w ciąży.

 - Czekaliśmy na nasze dziewiąte dziecko, ale niestety, w Wielki Piątek, rok temu ono zmarło. Żona poroniła. Kiedy jechałem na czuwanie wielkanocne, byłem w ciemnościach. (...) Po Wielkiej Nocy zrozumiałem, że Pan Bóg jest odpowiedzialny za życie i za śmierć człowieka, czy człowiek ma 80 lat, czy 12 tygodni i jest w łonie matki. (...) Po tej Wielkanocy wiedziałem, że przeszedłem ze śmierci do życia - dodaje.

Robert Friedrich dla rodziny zmienił całkowicie wcześniejsze życie. Odszedł z "Kazika Na żywo" i "Acid Drinkers". Dopiero, gdy dzieci podrosły wrócił do muzyki (m.in. Luxtorpeda).

Muzyk nie zamierza jednak nikomu narzucać swojego stylu życia.

 - Nie jestem Zbawicielem

 - zauważa.

 
Nie krytykuje także kolegów za ich ateizm.

 - Skąd ja mogę wiedzieć, czy Kazik jest daleko od Kościoła? Owszem jest antyklerykalny, ale nie bardziej ode mnie. Uważam, że klerykalizm niszczy to, co jest w Kościele najlepsze. Ksiądz to nie trzecia płeć, czy nadczłowiek

 - mówi.

 Muzyk zwraca uwagę, że Staszewski dba o rodzinę, ma jedną i tą samą żonę od lat, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością.

 
- Pod lupą są rodzina, małżeństwa. Dużo się pisze o aktorach, że ktoś od kogoś odszedł i zostawił dzieci - pokazuje się te przypadki, aby usprawiedliwić taki sposób życia. Ale proszę popatrzeć na wielu moich kolegów, choćby na Kazika - ma jedną żonę od lat i dzieci z tą jedną żoną. W dzisiejszych czasach to niemalże cud

 - wyznaje.

 
Mediom obrywa się także za straszenie Polaków.

 
- W Polsce nie musi być źle. Ale komuś zależy, żeby nas straszyć. Komuś zależy, żeby dzielić naród. Komuś zależy na tym, żeby Polacy się bali. (..) W Polsce wszystko to, co mogłoby budować jedność, jest na indeksie medialnym. Media manipulują ludźmi, po to żeby ich straszyć

 - dodaje.

 

MG

 [Fot. Wikimedia Commons 3.0]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook