Jedynie prawda jest ciekawa


Litwinienko zabity za zgodą Putina?

23.11.2011

23 listopada 2006 roku zmarł w Londynie Aleksander Litwinienko, były podpułkownik KGB/FSB, który w 1998 roku złamał zmowę milczenia w rosyjskich służbach i ujawnił, że zlecono mu zamordowanie Borysa Bieriezowskiego. Wszczęto wobec niego trzy śledztwa, ale udało mu się uciec wraz z rodziną do Wielkiej Brytanii.

Stał się jednym z największych krytyków Władimira Putina i elity rosyjskiej władzy oraz służb. Wspólnie z historykiem Jurijem Felsztyńskim napisał książkę „Wysadzić Rosję”, w której oskarżał FSB m.in. o przygotowanie i przeprowadzenie zamachów na bloki mieszkalne w Moskwie w 1999 r. w celu zdobycia pretekstu do wznowienia wojny w Czeczenii.

W 2006 roku w Londynie został otruty radioaktywnym i silnie toksycznym polonem podanym w herbacie. Do dziś nie ustalono, kto zabił Litwinienkę. On sam jako zleceniodawcę wskazał Władimira Putina.

Według brytyjskiej policji osobą bezpośrednio odpowiedzialną za śmierć Litwinienki jest Andriej Ługowoj, kiedyś oficer KGB i FSB, a dziś deputowany do Dumy. Rosja odmówiła Brytyjczykom jego ekstradycji.

„Gazeta Polska Codziennie” w piątą rocznicę śmierci Litwinienki przeprowadziła wywiad z Felsztyńskim. Uważa on, że nie trzeba dysponować arsenałem dowodowym, by ustalić, kto jest odpowiedzialny za śmierć skruszonego oficera FSB: - Dla zwykłego zjadacza chleba nikt w Rosji nie organizuje konferencji prasowych, nie transmituje się jego wystąpień w najlepszym czasie antenowym. Nie każdemu Rosjaninowi ot tak zezwala się na zajęcie miejsca w parlamencie. Przecież tego człowieka chroni teraz immunitet.

Felsztyński wskazuje, że zamiast procesu, który mógł odbyć się w Rosji, Ługowojowi władze zagwarantowały ochronę. Jego zdaniem za zabójstwo Litwinienki odpowiedzialne są struktury państwowe: - Decyzja została podjęta na szczeblu centralnym. Jestem przekonany, że w tym wypadku rozkaz wydano na piśmie i że decyzje o zabójstwie podjęto na poziomie dyrektora FSB Nikołaja Patruszewa. Pod dokumentem nie znajdziemy podpisu Putina. Tymczasem jestem głęboko przekonany, że zabójstwo Litwinienki bez zgody i wiedzy Putina byłoby niemożliwe.

Zapytany, czy władzom w Londynie wystarczy zapału, aby dokończyć śledztwo, wskazuje, że „przedstawiciele biznesu we wszystkich krajach chcą żyć w zgodzie”. Jego zdaniem, Moskwa jest zainteresowana przyjaźnią z Londynem, bo „każdy uczciwy Rosjanin albo ma dzieci, które uczą się w Londynie, albo kupił tam do i wpada na weekendy”: - Kiedyś zażartowałem, odpowiadając na pytanie brytyjskiego dziennikarza – jak Wielka Brytania może doprowadzić do wydania Ługowoja. Powiedziałem: zatrzymajcie pozwolenie na wjazd dla rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza, właściciela angielskiego klubu piłki nożnej Chelsea na 48 godz. i za 24 godz. Andriej Ługowoj będzie w Londynie.

Jurij Felsztyński jest historykiem, mieszka w Stanach Zjednoczoncyh.

ruk

[fot. PAP/EPA / Wladimir Rodionow] 

 

 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook