Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Litwinienko zabity za zgodą Putina?

23.11.2011

23 listopada 2006 roku zmarł w Londynie Aleksander Litwinienko, były podpułkownik KGB/FSB, który w 1998 roku złamał zmowę milczenia w rosyjskich służbach i ujawnił, że zlecono mu zamordowanie Borysa Bieriezowskiego. Wszczęto wobec niego trzy śledztwa, ale udało mu się uciec wraz z rodziną do Wielkiej Brytanii.

Stał się jednym z największych krytyków Władimira Putina i elity rosyjskiej władzy oraz służb. Wspólnie z historykiem Jurijem Felsztyńskim napisał książkę „Wysadzić Rosję”, w której oskarżał FSB m.in. o przygotowanie i przeprowadzenie zamachów na bloki mieszkalne w Moskwie w 1999 r. w celu zdobycia pretekstu do wznowienia wojny w Czeczenii.

W 2006 roku w Londynie został otruty radioaktywnym i silnie toksycznym polonem podanym w herbacie. Do dziś nie ustalono, kto zabił Litwinienkę. On sam jako zleceniodawcę wskazał Władimira Putina.

Według brytyjskiej policji osobą bezpośrednio odpowiedzialną za śmierć Litwinienki jest Andriej Ługowoj, kiedyś oficer KGB i FSB, a dziś deputowany do Dumy. Rosja odmówiła Brytyjczykom jego ekstradycji.

„Gazeta Polska Codziennie” w piątą rocznicę śmierci Litwinienki przeprowadziła wywiad z Felsztyńskim. Uważa on, że nie trzeba dysponować arsenałem dowodowym, by ustalić, kto jest odpowiedzialny za śmierć skruszonego oficera FSB: - Dla zwykłego zjadacza chleba nikt w Rosji nie organizuje konferencji prasowych, nie transmituje się jego wystąpień w najlepszym czasie antenowym. Nie każdemu Rosjaninowi ot tak zezwala się na zajęcie miejsca w parlamencie. Przecież tego człowieka chroni teraz immunitet.

Felsztyński wskazuje, że zamiast procesu, który mógł odbyć się w Rosji, Ługowojowi władze zagwarantowały ochronę. Jego zdaniem za zabójstwo Litwinienki odpowiedzialne są struktury państwowe: - Decyzja została podjęta na szczeblu centralnym. Jestem przekonany, że w tym wypadku rozkaz wydano na piśmie i że decyzje o zabójstwie podjęto na poziomie dyrektora FSB Nikołaja Patruszewa. Pod dokumentem nie znajdziemy podpisu Putina. Tymczasem jestem głęboko przekonany, że zabójstwo Litwinienki bez zgody i wiedzy Putina byłoby niemożliwe.

Zapytany, czy władzom w Londynie wystarczy zapału, aby dokończyć śledztwo, wskazuje, że „przedstawiciele biznesu we wszystkich krajach chcą żyć w zgodzie”. Jego zdaniem, Moskwa jest zainteresowana przyjaźnią z Londynem, bo „każdy uczciwy Rosjanin albo ma dzieci, które uczą się w Londynie, albo kupił tam do i wpada na weekendy”: - Kiedyś zażartowałem, odpowiadając na pytanie brytyjskiego dziennikarza – jak Wielka Brytania może doprowadzić do wydania Ługowoja. Powiedziałem: zatrzymajcie pozwolenie na wjazd dla rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza, właściciela angielskiego klubu piłki nożnej Chelsea na 48 godz. i za 24 godz. Andriej Ługowoj będzie w Londynie.

Jurij Felsztyński jest historykiem, mieszka w Stanach Zjednoczoncyh.

ruk

[fot. PAP/EPA / Wladimir Rodionow] 

 

 

Warto poczytać

 1. mid-17118019 20.01.2017

  Premier: „Tabory się podciągnęły”

  „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

 2. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 3. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 4. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 5. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 6. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 7. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 8. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook