Jedynie prawda jest ciekawa


Listkiewicz: "Boniek przewietrzy duszny PZPN"

27.10.2012

Najprawdopodobniej kibice w Polsce w ciągu najbliższych lat doczekają się znów dużej imprezy piłkarskiej - mówi Michał Listkiewicz, który jest zadowolony z wyboru Zbigniewa Bońka na prezesa PZPN.

Co się zmieni w PZPN pod rządami Zbigniewa Bońka?

Myślę, że ten wybór wiele zmieni. Porównałbym to do otwarcia okna w pomieszczeniu, w którym to okno przez cztery lata było zamknięte. Przez to powstał niesamowity zaduch. Wchodzi świeże powietrze, to zawsze dobrze działa na organizm i na samopoczucie. Zmieni się wizerunek związku, już się zmienia, nawet nie trzeba było czekać jednego dnia. Bardzo dobre ruchy personalne nowego prezesa. Mam na myśli zaangażowanie do współpracy Romana Koseckiego i Marka Koźmińskiego, to jest prawdziwa odnowa. Również powierzenie funkcji właściwie pierwszego zastępcy prezesa Eugeniuszowi Nowakowi jest dobrym ruchem, bo to jest jeden z tych "baronów", którzy znani są z profesjonalizmu. Sam Zbigniew Boniek jest postacią nietuzinkową, da sobie rade świetnie w kontaktach z mediami, w kontaktach ze światem zewnętrznym, z politykami. Jestem przede wszystkim zadowolony  z tego, że oczyści się atmosfera na arenie międzynarodowej. Oprócz EURO 2012, na innych polach PZPN raczej słabo sobie radził.

Jakich pierwszych decyzji należy się spodziewać po Bońku?

Bardzo podoba mi się, że w swoim przemówieniu jeszcze przed wyborem Zbigniew Boniek mówił o konieczności pozyskania jednej, albo kilku ważnych imprez dla Polski w najbliższym czasie. Mamy przecież stadiony, mamy ośrodki pobytowe, mamy wreszcie wolontariuszy, którzy na to zasługują. Będziemy zatem aplikować o mistrzostwa kobiet, młodzieżowe mistrzostwa Europy, o finał Ligi Europejskiej. Podobny punkt w programie miał Roman Kosecki, także bardzo mnie to cieszy, bo najprawdopodobniej kibice w Polsce w ciągu najbliższych lat doczekają się znów dużej imprezy piłkarskiej.

Ale czy połączone siły Bońka i Koseckiego wystarczą, żeby zjednoczyć całe środowisko piłkarskie w Polsce? Czu spodziewa się Pan, że nowy prezes może mieć jakąś silna opozycje w którymś z regionów?

Proszę zauważyć, że w zarządzie jest kilku tzw. "baronów", prezesów Okręgowych Związków Piłki Nożnej i to takich, powiedziałbym nawiązujących do tego nurtu odnowicielskiego, a nie to tzw. "betonu". Chociaż Zbyszek nawet wczoraj zażartował, że trochę betonu w każdej konstrukcji się przyda. Tam są: wspomniany Eugeniusz Nowak, Andrzej Padlewski, Mirosław Malinowski, Jan Bednarek, Stefan Antkowiak, także ci prezesi, którzy w ostatnich latach domagali się zmian, krytykowali. Także w wojewódzkich związkach są raczej ci, którzy Bońkowi będą starali się pomóc. Nawet Kazimierz Greń, który przecież honorowo odszedł z poprzedniego zarządu, zawsze bardziej kojarzony był z takim instynktem rewolucyjnym, że dobry był w burzeniu, teraz raczej może sprawdzić się jako budowniczy.

Mówi Pan, że u Bońka wszystko dziej się od razu, praca rusza natychmiast. Jaki zatem należy mu dać czas, po którym będzie można go rozliczać z obietnic?

Trzeba mu dać trochę czasu, bo nic wielkiego się na razie nie dzieje. Reprezentacja bardzo dobrze gra, więc to jeszcze na konto poprzedniego prezesa idzie. Jeśli chodzi o sprawy sportowe nic wielkiego się nie dzieje. Trudno kogoś rozliczać po dniu, po tygodniu, czy nawet po miesiącu działalności.

Jakiej dynamiki pracy należy się spodziewać po Zbigniewie Bońku?

Zbyszek, który był już wiceprezesem w moim zarządzie, jest człowiekiem szalenie dynamicznym. On, jak już się za coś bierze, to drąży do zakończenia, do zamknięcia tematu. Tak pewnie będzie tym razem. Dla niektórych członków zarządu to może być niespodzianka, bo zostaną zagonieni do roboty, do konkretnej pracy. Bo tak to u Zbyszka jest. Tam bicia piany nie będzie.

A kwestia międzynarodowa? Boniek to światowiec, znany w strukturach FIFA i UEFA, to na pewno pomoże?

W kręgach FIFA i UEFA jest bardzo dobry odbiór tej decyzji. Także dobry odzew słyszałem już od zaprzyjaźnionych federacji futbolowych. Dla będącego, jak w oblężonej twierdzy PZPN-u to jest jak podanie kroplówki, podanie ozywczej substancji połączone z szerokim otwarciem okna, które było przez cztery lata szczelnie zamknięte.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook