Jedynie prawda jest ciekawa


List otwarty Kai Godek w sprawie aborcji

29.10.2013

Kaja Godek odpowiada poseł Krystynie Kłosin, która w głosowaniu poparła prawo do zabijania chorych dzieci.

Szanowna Pani Poseł!

Umieszczone przez Panią na jednym z portali społecznościowych wystąpienie w sprawie aborcji to kolejny głos ze strony parlamentarzysty, który chciałby ukryć przed opinią publiczną fakt, iż zagłosował przeciw prawnej ochronie życia niepełnosprawnych dzieci.

To, co nazywa Pani zmanipulowanymi obrazami poniżającymi godność i dyskredytującymi Panią, to w istocie prawda o tym, za czym Pani się opowiedziała.

Na plakacie trzymanym przez pikietujących było Pani zdjęcie oraz zdjęcie ofiary aborcji – procederu, którego dopuszczalność pomogła Pani utrzymać oddając swój głos. Takich ofiar co roku jest ponad sześćset. Od chwili głosowania jest Pani współodpowiedzialna za każdą z nich.

Deklaruje Pani, że nigdy nie głosowała za zabijaniem. To nieprawda. Aborcja jest zabiciem dziecka. Zagłosowała Pani za utrzymaniem możliwości zabijania chorych dzieci. Przyłożyła Pani rękę do utrwalenia tego stanu rzeczy w polskich szpitalach.

Twierdzi Pani, że obecna ustawa do aborcji nie przymusza. Daje ona jednak taką możliwość. Pani życie jest chronione przepisami kodeksu karnego jednoznacznie zabraniającymi mordów. Nikt nie może decydować o odebraniu Pani życia. Nienarodzone dzieci tej ochrony nie mają. Pani uznała, że warto ten stan przedłużyć.

Pisze Pani, że nie jest rolą państwa by pozbawić obywateli prawa do decydowania o ich życiu. To prawda. Nie jest także rolą państwa pozbawiać kogokolwiek prawa do życia. Dopuszczalność aborcji z przesłanki eugenicznej to pozbawienie prawa do życia dzieci podejrzanych o chorobę. Czy uważa Pani, że niektórych ludzi można wyjmować spod prawa?

Wspomina Pani o tym, że katolicy mają prawo podejmować decyzje zgodnie ze swoim sumieniem i religią. Istotnie - mają oni nie tylko takie prawo, ale i obowiązek. Jednak ochrona prawa do życia nie jest kwestią religijną i nie powinna być do takiej redukowana. Podobnie jak prawa własności nie można przestać chronić, bo katolicy mogą podjąć decyzję, że nie będą kraść, tak samo i życie człowieka nie powinno zależeć od światopoglądu otaczających go osób. Do ochrony życia służą przepisy prawa, nie zaś zasady tej czy innej religii.

Nie jest żadnym usprawiedliwieniem przywołany w liście fakt, iż zagłosowała Pani tak samo jak sejmowa większość. Nie zmienia to kwalifikacji etycznej Pani czynu. Pomagając uchwalić niegodziwe prawo, postąpiła Pani w sposób niegodny parlamentarzysty.

Pisze Pani o krzywdzie, którą Pani wyrządzono. Informowanie o tym, jak głosował dany poseł nie musi być dla niego krzywdą. Jeśli oddając głos, zachował się godnie, powinien uważać to za powód do dumy i cieszyć się, że wiadomości o tym się rozchodzą. Jeśli naprawdę wierzyłaby Pani w swoje racje, nie byłoby dla Pani problemem to, że obywatele rozpowszechniają informacje o tym, jak Pani zagłosowała. Z tego, co Pani pisze, wynika jednak, że nie jest Pani zadowolona, że prawda wychodzi na jaw. Czy więc nie znaczy to, że zdaje sobie Pani sprawę z tego, że głosowała w sposób haniebny?

W Pani liście łatwo dostrzec jeszcze jedną niekonsekwencję – w kontekście urodzenia pisze Pani o dziecku, w kontekście aborcji – o płodzie. Płód to dziecko – Pani próbuje ten fakt zatuszować. Czy dlatego właśnie dotknął Panią plakat przyniesiony przez uczestników pikiety w Rumi? Na nim widać wyraźnie, że ofiarą aborcji jest właśnie małe, bezbronne dziecko. To szczególnie bolesne, że od tej prawdy próbuje uciec kobieta – wszak winna nas cechować szczególna wrażliwość na los najsłabszych.

Szanowna Pani Poseł! Wyborcy – także ci, którzy nie korzystają na co dzień z internetu i nie mogą wejść na strony sejmu – mają prawo dowiedzieć się, jak głosowali ich posłowie. Pikiety to dobra metoda dotarcia z informacją do opinii publicznej. To także – jak się w ostatnich dniach okazuje – skuteczny sposób na uzmysłowienie posłom, jakie będą skutki ich głosowań i za czym tak naprawdę się opowiedzieli.

Ta konfrontacja z prawdą jest potrzebna nam wszystkim. Liczę na to, że i dla Pani będzie ona miała pozytywne skutki.

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook