Jedynie prawda jest ciekawa


List otwarty Kai Godek w sprawie aborcji

29.10.2013

Kaja Godek odpowiada poseł Krystynie Kłosin, która w głosowaniu poparła prawo do zabijania chorych dzieci.

Szanowna Pani Poseł!

Umieszczone przez Panią na jednym z portali społecznościowych wystąpienie w sprawie aborcji to kolejny głos ze strony parlamentarzysty, który chciałby ukryć przed opinią publiczną fakt, iż zagłosował przeciw prawnej ochronie życia niepełnosprawnych dzieci.

To, co nazywa Pani zmanipulowanymi obrazami poniżającymi godność i dyskredytującymi Panią, to w istocie prawda o tym, za czym Pani się opowiedziała.

Na plakacie trzymanym przez pikietujących było Pani zdjęcie oraz zdjęcie ofiary aborcji – procederu, którego dopuszczalność pomogła Pani utrzymać oddając swój głos. Takich ofiar co roku jest ponad sześćset. Od chwili głosowania jest Pani współodpowiedzialna za każdą z nich.

Deklaruje Pani, że nigdy nie głosowała za zabijaniem. To nieprawda. Aborcja jest zabiciem dziecka. Zagłosowała Pani za utrzymaniem możliwości zabijania chorych dzieci. Przyłożyła Pani rękę do utrwalenia tego stanu rzeczy w polskich szpitalach.

Twierdzi Pani, że obecna ustawa do aborcji nie przymusza. Daje ona jednak taką możliwość. Pani życie jest chronione przepisami kodeksu karnego jednoznacznie zabraniającymi mordów. Nikt nie może decydować o odebraniu Pani życia. Nienarodzone dzieci tej ochrony nie mają. Pani uznała, że warto ten stan przedłużyć.

Pisze Pani, że nie jest rolą państwa by pozbawić obywateli prawa do decydowania o ich życiu. To prawda. Nie jest także rolą państwa pozbawiać kogokolwiek prawa do życia. Dopuszczalność aborcji z przesłanki eugenicznej to pozbawienie prawa do życia dzieci podejrzanych o chorobę. Czy uważa Pani, że niektórych ludzi można wyjmować spod prawa?

Wspomina Pani o tym, że katolicy mają prawo podejmować decyzje zgodnie ze swoim sumieniem i religią. Istotnie - mają oni nie tylko takie prawo, ale i obowiązek. Jednak ochrona prawa do życia nie jest kwestią religijną i nie powinna być do takiej redukowana. Podobnie jak prawa własności nie można przestać chronić, bo katolicy mogą podjąć decyzję, że nie będą kraść, tak samo i życie człowieka nie powinno zależeć od światopoglądu otaczających go osób. Do ochrony życia służą przepisy prawa, nie zaś zasady tej czy innej religii.

Nie jest żadnym usprawiedliwieniem przywołany w liście fakt, iż zagłosowała Pani tak samo jak sejmowa większość. Nie zmienia to kwalifikacji etycznej Pani czynu. Pomagając uchwalić niegodziwe prawo, postąpiła Pani w sposób niegodny parlamentarzysty.

Pisze Pani o krzywdzie, którą Pani wyrządzono. Informowanie o tym, jak głosował dany poseł nie musi być dla niego krzywdą. Jeśli oddając głos, zachował się godnie, powinien uważać to za powód do dumy i cieszyć się, że wiadomości o tym się rozchodzą. Jeśli naprawdę wierzyłaby Pani w swoje racje, nie byłoby dla Pani problemem to, że obywatele rozpowszechniają informacje o tym, jak Pani zagłosowała. Z tego, co Pani pisze, wynika jednak, że nie jest Pani zadowolona, że prawda wychodzi na jaw. Czy więc nie znaczy to, że zdaje sobie Pani sprawę z tego, że głosowała w sposób haniebny?

W Pani liście łatwo dostrzec jeszcze jedną niekonsekwencję – w kontekście urodzenia pisze Pani o dziecku, w kontekście aborcji – o płodzie. Płód to dziecko – Pani próbuje ten fakt zatuszować. Czy dlatego właśnie dotknął Panią plakat przyniesiony przez uczestników pikiety w Rumi? Na nim widać wyraźnie, że ofiarą aborcji jest właśnie małe, bezbronne dziecko. To szczególnie bolesne, że od tej prawdy próbuje uciec kobieta – wszak winna nas cechować szczególna wrażliwość na los najsłabszych.

Szanowna Pani Poseł! Wyborcy – także ci, którzy nie korzystają na co dzień z internetu i nie mogą wejść na strony sejmu – mają prawo dowiedzieć się, jak głosowali ich posłowie. Pikiety to dobra metoda dotarcia z informacją do opinii publicznej. To także – jak się w ostatnich dniach okazuje – skuteczny sposób na uzmysłowienie posłom, jakie będą skutki ich głosowań i za czym tak naprawdę się opowiedzieli.

Ta konfrontacja z prawdą jest potrzebna nam wszystkim. Liczę na to, że i dla Pani będzie ona miała pozytywne skutki.

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook