Jedynie prawda jest ciekawa


Lisicki: zwalniając mnie z „URze” Hajdarowicz wzmocnił dwutygodnik „wSieci”

29.11.2012

Zwalniając mnie, pan Hajdarowicz otworzył przed „wSieci” szerokie perspektywy – mówi Paweł Lisicki, zwolniony wczoraj z funkcji redaktora naczelnego tygodnika „Uważam Rze”.

Dlaczego Grzegorz Hajdarowicz zwolnił pana z funkcji redaktora naczelnego „Uważam Rze”?
Trudno powiedzieć. Jedyny powód, który mi się nasuwa jest taki, że „Uważam Rze” było największym, najsilniejszym tygodnikiem opozycyjnym wobec władzy. Nie widzę żadnego innego realnego motywu, dla którego wydawca mógłby podjąć tak dziwną decyzję biznesową, jeśli nie wchodziłyby w to względy polityczne.

Według Hajdarowicza „URze” był głęboko zaangażowany w krytykę obecnego rządu?
Zakładam, że tak mogło być, bo powody przedstawione mi przez wydawcę uważam za niepoważne.

Z biznesowego punktu widzenia Grzegorz Hajdarowicz powinien być chyba zadowolony, że „Uważam Rze” odnosi sukcesy właśnie jako tytuł o tak wyrazistym profilu, mieszcząc się w czołówce tygodników opinii pod względem sprzedaży? Czy w takiej sytuacji powinno mu zależeć na zmianie status quo?
Myślę, że dużo się zmieniło od momentu opublikowania przez „Rzeczpospolitą” tekstu o trotylu [„Trotyl na wraku tupolewa” Cezarego Gmyza, który po zdementowaniu przez prokuraturę tez artykułu został zwolniony]. Współpraca między wydawcą a redakcją „Uważam Rze” układała się w miarę dobrze. Potem sytuacja pana Hajdarowicza radykalnie się zmieniła. Nie wiem, jak to określić, ale być może znalazł się on w sytuacji znacznie większych nacisków niż wcześniej i dlatego współpraca stała się niemożliwa.

Te wzajemne stosunki nie były napięte już wcześniej, od momentu, gdy redaktorem naczelnym „Rz” w pana miejsce został Tomasz Wróblewski?
Nie, nie były napięte. To znaczy nie twierdzę, że były ciepłe, życzliwe i sympatyczne, ale były poprawne i rzeczowe. Nic złego się nie działo.

Po opublikowaniu tekstu o trotylu Grzegorz Hajdarowicz domagał się, by Cezary Gmyz nie pisał do „Uważam Rze”?
Domagał się tego, to był zresztą jeden z istotniejszych punktów sporu, żeby Cezary Gmyz nie miał prawa do pisania do „URze”. Nie chodziło nawet o to, czy pisał, ale aby zadeklarować, że on tam pisywał nie będzie. Ja tego zadeklarować nie chciałem.

Do pańskiego zwolnienia przyczyniło się też powstanie dwutygodnika „W sieci” Michała i Jacka Karnowskich [niedawno z funkcji wicenaczelnego „URze” zwolniony został Michał Karnowski]?
Grzegorz Hajdarowicz podawał to jako jeden z powodów. Moim zdaniem jest on o tyle nieprawdziwy, że zwalniając mnie, pan Hajdarowicz otworzył przed „w Sieci” szerokie perspektywy. Tak naprawdę, nie tyle go osłabił, co wzmocnił.

Większość publicystów, którzy w geście solidarności z panem odeszli z „Uważam Rze” przejdzie teraz do „w Sieci”?
Nie wiem, co zrobią inni. Gest solidarności dotyczył odejścia z „URze”, a nie przyjścia do „w Sieci”, ale jest rzeczą naturalną, że w momencie, gdy tygodnika „Uważam Rze” zabraknie, dwutygodnik „w Sieci” będzie w trochę łatwiejszej sytuacji niż gdyby „URze” był.

Jaką przyszłość wróży pan tytułowi, który zostawia?
Krótką.

Jan Piński, nowy redaktor naczelny „URze”, nie utrzyma popularności tygodnika?
Wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne ze względu na to, że odszedłem nie tylko ja, ale też najbardziej kluczowe nazwiska tygodnika. W związku z tym nie wydaje mi się możliwe utrzymanie tego zaufania czytelników, które było udziałem poprzedniej wersji tygodnika.

Jakie pan ma plany na najbliższą przyszłość?
Na razie nie będę się wypowiadał na ten temat.


KAI/kop
[fot. PAP/B.Zborowski]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook