Jedynie prawda jest ciekawa


Lisicki: Zmiana władzy mało prawdopodobna

22.07.2012

O prawdopodobieństwie zmiany władzy w Polsce i notowaniach PO portal Stefczyk.info rozmawia z Pawłem Lisickim, redaktorem naczelnym „Uważam Rze”.

Stefczyk.info: PiS zapowiada, że jesienią złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. „Super Express” z kolei informuje, że w otoczeniu Donalda Tuska dojrzewa plan przeprowadzenia przedterminowych wyborów. W Pana ocenie głębokie przetasowanie na scenie politycznej jest możliwe?

Paweł Lisicki: W mojej ocenie jest to wątpliwe. Skuteczne złożenie konstruktywnego wotum nieufności oznacza, że trzeba zebrać poparcie większości sejmowej. Pytanie więc, kto miałby zbudować taką większość? Przecież obecnie partie opozycyjne w sumie jej nie mają. Założenie, że nagle PSL, który jest w podbramkowej sytuacji, lub część posłów PO przejdzie do opozycji wydaje mi się zupełnie nierealistyczne. Któryś z tych scenariuszy musiałby się sprawdzić, gdyby miało dojść do zmiany większości sejmowej. Wydaje się również, że już samo powstanie sojuszu, w którym byłby Ruch Palikota i PiS jest niemożliwe. To byłaby bardzo niebezpieczna współpraca dla obu tych ugrupowań. Konstruktywne wotum nieufności wydaje mi się nieprawdopodobne.

Doprowadzenie do wcześniejszych wyborów jest bardziej możliwe?

W mojej ocenie mówienie o takich planach to próba straszenia PSL. Nie wiem bowiem, po co rząd miałby coś takiego robić. Platforma ma przecież komfortową sytuację, dysponuje większością sejmową, ma uległego partnera koalicyjnego, który znajduje się w stanie rozbicia. Po co więc PO miałaby dążyć ku wyborom?

Wiele osób wskazuje, że Tusk spodziewa się tąpnięcia w sondażach i chce w ten sposób utrwalić to, co ma

Tąpnięcie w sondażach mogłoby nastąpić, gdyby w najbliższym czasie nastąpiło gwałtowne pogorszenie sytuacji gospodarczej. Niektóre wskaźniki ekonomiczne są rzeczywiście wielce niepokojące, ale już wiele razy słyszałem, że zaraz nastąpi tąpnięcie w sondażach i PO straci. Do tej pory nic takiego się nie zdarzyło. Mieliśmy ostatnio jeden sygnał świadczący o tym, że PiS się zbliża do Platformy, czy wręcz jest z nią na równi. Jednak nie widać silnej tendencji spadkowej w notowaniach PO, która miałaby skłaniać tę partię do wcześniejszych wyborów. Jeśli nawet Tusk spodziewa się tąpnięcia, powinien utrzymać się przy władzy i próbować przeczekać kryzys. To podpowiada doświadczenie innych partii. Rozpisywanie wyborów w sytuacji tąpnięcia sondaży nie jest korzystne dla partii władzy.

Wiele wskazuje na to, że Polacy odczuwają już skutki kryzysy, gorszej koniunktury, działań rządu, przenoszących koszty recesji na społeczeństwo. Dlaczego mimo tego PO ma wciąż podobne wysokie poparcie?

Wynika to z trzech czynników. Po pierwsze z działalności mediów, szczególnie elektronicznych. Większość Polaków wiedzę czerpie z telewizji i radia. A w tych mediach nie ma żadnego pluralizmu, one działają na korzyść władzy. Odbiorcy nie mają szans na poznanie porażek rządu i ich skali. Media z drugiej strony ośmieszają opozycje. Opozycja jest więc w podwójnie złej sytuacji. Jest atakowana, a media pełnią rolę bufora władzy, osłaniają rządzących. Platformie również pomogło Euro 2012. W powszechnym odbiorze ono jest uznawane za sukces. To działa na korzyść władzy, niezależnie od tego, na ile rzeczywiście był to sukces. Ta impreza poszła na konto rządzących. Po trzecie, wydaje się, że w tej sprawie zabrakło skuteczności opozycji. Odbiorca wielu wypowiedzi polityków PiS może mieć wrażenie, że partia ta jest bardziej antyrządowa, a mniej chce działać na rzecz interesu publicznego.

Dlaczego?

Przypomnijmy pierwszą wypowiedź podsumowującą Euro 2012. Jarosław Kaczyński jeszcze przed zakończeniem Euro mówił, że mamy do czynienia z kompromitacją i klęską. To się rozminęło z oczekiwaniami społecznymi. Takich słów nie wolno mówić w czasie trwania imprezy, która zmobilizowała pozytywną energię społeczną. Nawet jeśli ma się rację, nie wolno tak mówić, ponieważ to od razu powoduje, że odbiorcy patrzą na taką partię, jak na formację, które nie zależy na sukcesie. To trzeci, najmniej znaczący element, który powoduje, że Platforma nadal cieszy się sporym poparciem w sondażach.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook