Jedynie prawda jest ciekawa


Lisicki: Zgłoszenie prof. Glińskiego to dobry ruch

01.10.2012

O kandydaturze prof. Piotra Glińskiego na premiera oraz sygnale, jaki PiS wysyła do wyborców portal Stefczyk.info rozmawia z redaktorem naczelnym tygodnika "Uważam Rze" Pawłem Lisickim.

Stefczyk.info: Profesor Piotr Gliński jest kandydatem PiS na premiera. Jak Pan ocenia tę kandydaturę?

Paweł Lisicki: To jest bardzo zręczny ruch. PiS od pewnego czasu, konsekwentnie chce pokazać, że nie jest partią jednego tematu, że nie zajmuje się jedynie sprawą tragedii smoleńskiej. Partia Jarosława Kaczyńskiego pokazuje, że jest w stanie dotrzeć do wyborców centrowych, że dysponuje fachowcami, którzy są w stanie zarządzać państwem. Prawdopodobieństwo, że prof. Gliński zostanie premierem jest obecnie żadne, ale sam ten pomysł wydaje się trafiony. On wpisuje się w dotychczasową strategię.

Pozostałe partie będą miały problem z ustosunkowaniem się do tej propozycji?

Sądzę, że powszechną reakcją będzie próba dezawuowania i wyśmiewania tej kandydatury. Jednak to nie będzie łatwe. Profesor Gliński nie jest działaczem partyjnym. Jest człowiekiem spoza świata politycznego. Jego kandydatura to jest sygnał próby powołania rządu fachowców, rządu ponadpartyjnego. Bardzo trudno więc będzie tę kandydaturę podważyć w sposób merytoryczny. Można ją będzie jedynie podważyć w sposób polityczny. Merytoryczna krytyka tej osoby nie będzie łatwa. Mieliśmy debatę ekonomistów, którą zorganizował PiS, obecnie mamy do czynienia z zaprezentowaniem prof. Glińskiego na premiera. To konsekwentna próba budowania wizerunku partii, która lepiej niż PO będzie się starała walczyć o wytworzenie w wyborach poczucia bezpieczeństwa socjalnego, poczucia, że partia ma program gospodarczy. PiS chce pokazać, że można być lepszym gospodarzem kraju. Ten ruch w dłuższej perspektywie jest bardzo sensowny.

Prof. Gliński ma szanse zostać liderem politycznym na dłużej?

Trudno o tym mówić, nie znam szczegółów rozmów Jarosława Kaczyńskiego z prof. Glińskim. Jednak do tej pory socjolog nie wykazywał szczególnych inklinacji i skłonności politycznych. On nie był zaangażowany politycznie. Nie spodziewałbym się, by on odegrał jakąś ważną samodzielną rolę. Jego kandydaturę traktuję jako pewien sygnał, skierowany do elektoratu PiSu oraz do elektoratu, który PiS chce pozyskać. Partia Kaczyńskiego mówi, że jeśli przejmie władzę będzie ją dobrze sprawować, że ma fachowców i ekspertów w swoim zapleczu kadrowym. Ugrupowanie pokazuje, że nie jest radykalne, że kładzie nacisk również na inne sprawy niż katastrofa smoleńska. Temu służy prof. Gliński. Trudno mi powiedzieć, jaki będzie jego związek z PiSem.

Czy PiS uzyska zdolność przyciągania nowych wyborców?

O tym będzie decydował splot czynników. Po pierwsze, musi rosnąć zniechęcenie i rozczarowanie polityką obecnych władz. To się już dzieje. Pokazują to choćby sondaże. Liczba osób niezadowolonych z działań władz rośnie. To jednak jest jedynie jeden czynnik. Drugi czynnik to pokazanie alternatywy. PiS musi pokazać, że jest taką alternatywą dla obecnego układu. Tego jednak nie osiąga się za pomocą jednego czy dwóch ruchów politycznych. Na to trzeba zapracować, trzeba wytworzyć w wyborcach przekonanie, że formacja polityczna ma taką zdolność. Obecna decyzja formacji Kaczyńskiego nie wystarczy, by wyborców przekonać, ale jest ważnym krokiem w tę stronę.

Rozmawiał TK
[Fot.  PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook