Jedynie prawda jest ciekawa

Lisicki: wyrok na Cybę przestrogą dla wszystkich

20.12.2011

Ryszard Cyba, zabójca łódzkiego działacza PiS Marka Rosiaka i niedoszły zabójca Pawła Kowalskiego spędzi, jak wszystko wskazuje, resztę za kratkami. O warunkowe zwolnienie 63-letni morderca będzie mógł się starać dopiero po 30 latach. O komentarz do tego procesu i wyroku poprosiliśmy Pawła Lisickiego redaktora naczelnego tygodniak "Uważam Rze".

Uważam, że jest to wyrok słuszny i sprawiedliwy. Pan Cyba został skazany na najwyższy wymiar kary w polskim kodeksie, czyli dożywocie i stało się tak, jak się stać powinno. Jest to przestroga dla tych wszystkich, którzy na skutek nie panowania nad emocjami politycznymi, gotowi są przekraczać granice nienawiści - wtedy dochodzi do tragedii, jaka miała miejsce w Łodzi.

- Czy rzeczywiście to morderstwo było przestrogą?

Trzeba oczywiście zawsze być ostrożnym, między takim wprost łączeniem działań takich jak w przypadku Pana Cyby, czyli morderstwa a atmosferą panującą wokół. Bo bardzo łatwo jest wtedy przejść od pewnej propagandy, retoryki towarzyszącej do ludzi, którzy popełniają zbrodnię.

Tym niemniej wielkiej różnicy między tym co się działo w momencie popełnienia tego morderstwa a teraz nie widzę i myślę że cały czas polska debata, szczególnie w stosunku do opozycji naznaczona jest tymi negatywnymi cechami, czyli dużą dozą pogardy, nienawiści, poczucia wyższości, takiego przeświadczenia, że opozycja nie kieruje się rozumem, że można ją zwalczać na każdy możliwy sposób i to jest ogólnie dla polskiej debaty niebezpieczne. Tylko powtarzam - od tego do morderstwa to jest jednak długa droga.

- A czy uprawnione jest doszukiwanie się analogii do tej zbrodni w zabójstwie prezydenta Narutowicza u zarania II RP?

Ja oczywiście widzę tę analogię w tym sensie, że ta atmosfera doprowadziła, czy mogła być jednym z istotnych czynników, które doprowadziły do tej zbrodni. Tylko nie chcę powiedzieć, że to był czynnik jedyny, bo mimo tej atmosfery, jednak tylko Pan Cyba zdecydował się na jej popełnienie.

Jest to oczywiście atmosfera bardzo niebezpieczna dla polskiej debaty publicznej. Atmosfera ta została wywołana, mam wrażenie, w zdecydowanie większym stopniu przez obóz rządzący obecnie Polską i w dłuższej perspektywie jej podtrzymywanie i takie nieustannie szczucie jest rzeczą niedobrą.

W tym sensie ten wyrok jest ważnym sygnałem, ważnym znakiem, że na szczęście, jeśli chodzi przynajmniej o polskie sądownictwo, to przemoc polityczna, a szczególnie przemoc skierowana wobec pisowskiej opozycji, która siłą rzeczy jest słabsza, będzie karana z całą surowością.

not. zrk
[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook