Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lisicki: wyrok na Cybę przestrogą dla wszystkich

20.12.2011

Ryszard Cyba, zabójca łódzkiego działacza PiS Marka Rosiaka i niedoszły zabójca Pawła Kowalskiego spędzi, jak wszystko wskazuje, resztę za kratkami. O warunkowe zwolnienie 63-letni morderca będzie mógł się starać dopiero po 30 latach. O komentarz do tego procesu i wyroku poprosiliśmy Pawła Lisickiego redaktora naczelnego tygodniak "Uważam Rze".

Uważam, że jest to wyrok słuszny i sprawiedliwy. Pan Cyba został skazany na najwyższy wymiar kary w polskim kodeksie, czyli dożywocie i stało się tak, jak się stać powinno. Jest to przestroga dla tych wszystkich, którzy na skutek nie panowania nad emocjami politycznymi, gotowi są przekraczać granice nienawiści - wtedy dochodzi do tragedii, jaka miała miejsce w Łodzi.

- Czy rzeczywiście to morderstwo było przestrogą?

Trzeba oczywiście zawsze być ostrożnym, między takim wprost łączeniem działań takich jak w przypadku Pana Cyby, czyli morderstwa a atmosferą panującą wokół. Bo bardzo łatwo jest wtedy przejść od pewnej propagandy, retoryki towarzyszącej do ludzi, którzy popełniają zbrodnię.

Tym niemniej wielkiej różnicy między tym co się działo w momencie popełnienia tego morderstwa a teraz nie widzę i myślę że cały czas polska debata, szczególnie w stosunku do opozycji naznaczona jest tymi negatywnymi cechami, czyli dużą dozą pogardy, nienawiści, poczucia wyższości, takiego przeświadczenia, że opozycja nie kieruje się rozumem, że można ją zwalczać na każdy możliwy sposób i to jest ogólnie dla polskiej debaty niebezpieczne. Tylko powtarzam - od tego do morderstwa to jest jednak długa droga.

- A czy uprawnione jest doszukiwanie się analogii do tej zbrodni w zabójstwie prezydenta Narutowicza u zarania II RP?

Ja oczywiście widzę tę analogię w tym sensie, że ta atmosfera doprowadziła, czy mogła być jednym z istotnych czynników, które doprowadziły do tej zbrodni. Tylko nie chcę powiedzieć, że to był czynnik jedyny, bo mimo tej atmosfery, jednak tylko Pan Cyba zdecydował się na jej popełnienie.

Jest to oczywiście atmosfera bardzo niebezpieczna dla polskiej debaty publicznej. Atmosfera ta została wywołana, mam wrażenie, w zdecydowanie większym stopniu przez obóz rządzący obecnie Polską i w dłuższej perspektywie jej podtrzymywanie i takie nieustannie szczucie jest rzeczą niedobrą.

W tym sensie ten wyrok jest ważnym sygnałem, ważnym znakiem, że na szczęście, jeśli chodzi przynajmniej o polskie sądownictwo, to przemoc polityczna, a szczególnie przemoc skierowana wobec pisowskiej opozycji, która siłą rzeczy jest słabsza, będzie karana z całą surowością.

not. zrk
[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook