Jedynie prawda jest ciekawa


Lisicki: wyrok na Cybę przestrogą dla wszystkich

20.12.2011

Ryszard Cyba, zabójca łódzkiego działacza PiS Marka Rosiaka i niedoszły zabójca Pawła Kowalskiego spędzi, jak wszystko wskazuje, resztę za kratkami. O warunkowe zwolnienie 63-letni morderca będzie mógł się starać dopiero po 30 latach. O komentarz do tego procesu i wyroku poprosiliśmy Pawła Lisickiego redaktora naczelnego tygodniak "Uważam Rze".

Uważam, że jest to wyrok słuszny i sprawiedliwy. Pan Cyba został skazany na najwyższy wymiar kary w polskim kodeksie, czyli dożywocie i stało się tak, jak się stać powinno. Jest to przestroga dla tych wszystkich, którzy na skutek nie panowania nad emocjami politycznymi, gotowi są przekraczać granice nienawiści - wtedy dochodzi do tragedii, jaka miała miejsce w Łodzi.

- Czy rzeczywiście to morderstwo było przestrogą?

Trzeba oczywiście zawsze być ostrożnym, między takim wprost łączeniem działań takich jak w przypadku Pana Cyby, czyli morderstwa a atmosferą panującą wokół. Bo bardzo łatwo jest wtedy przejść od pewnej propagandy, retoryki towarzyszącej do ludzi, którzy popełniają zbrodnię.

Tym niemniej wielkiej różnicy między tym co się działo w momencie popełnienia tego morderstwa a teraz nie widzę i myślę że cały czas polska debata, szczególnie w stosunku do opozycji naznaczona jest tymi negatywnymi cechami, czyli dużą dozą pogardy, nienawiści, poczucia wyższości, takiego przeświadczenia, że opozycja nie kieruje się rozumem, że można ją zwalczać na każdy możliwy sposób i to jest ogólnie dla polskiej debaty niebezpieczne. Tylko powtarzam - od tego do morderstwa to jest jednak długa droga.

- A czy uprawnione jest doszukiwanie się analogii do tej zbrodni w zabójstwie prezydenta Narutowicza u zarania II RP?

Ja oczywiście widzę tę analogię w tym sensie, że ta atmosfera doprowadziła, czy mogła być jednym z istotnych czynników, które doprowadziły do tej zbrodni. Tylko nie chcę powiedzieć, że to był czynnik jedyny, bo mimo tej atmosfery, jednak tylko Pan Cyba zdecydował się na jej popełnienie.

Jest to oczywiście atmosfera bardzo niebezpieczna dla polskiej debaty publicznej. Atmosfera ta została wywołana, mam wrażenie, w zdecydowanie większym stopniu przez obóz rządzący obecnie Polską i w dłuższej perspektywie jej podtrzymywanie i takie nieustannie szczucie jest rzeczą niedobrą.

W tym sensie ten wyrok jest ważnym sygnałem, ważnym znakiem, że na szczęście, jeśli chodzi przynajmniej o polskie sądownictwo, to przemoc polityczna, a szczególnie przemoc skierowana wobec pisowskiej opozycji, która siłą rzeczy jest słabsza, będzie karana z całą surowością.

not. zrk
[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook