Jedynie prawda jest ciekawa


Lisicki: To rzecz absolutnie skandaliczna

21.11.2012

Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Uważam Rze", komentuje dla portalu Stefczyk.info ostatnie doniesienia związane ze śledztwem smoleńskim.

Stefczyk.info: Prokuratura wojskowa potwierdza kolejną zamianę ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Tym razem chodzi o dwóch duchownych, ekshumowanych ostatnio w Warszawie. Jak Pan ocenia te doniesienia?

Paweł Lisicki: Odbieram to jako rzecz absolutnie skandaliczną, wołającą o pomstę do nieba. Zastanawiam się, co można zrobić w takiej sytuacji. To świadczy o tym, że zarzuty tych, którzy mówili, że nie podchodzi się w sposób poważny do sprawy Smoleńskiej, były słuszne. Ta sprawa bardzo mocno rzutuje na wiarygodność śledztwa. Skoro przy tak elementarnych procedurach, godnego traktowania zwłok, nie dochowano standardów i szacunku, to co dopiero mówić o badaniach na miejscu katastrofy smoleńskiej czy skomplikowanych ekspertyzach. Ta sprawa rzutuje na wiarygodność polskiej strony. To polskie państwo powinno pilnować i dbać, by do takich rzeczy nie dochodziło.

Potrzebne są ekshumacje wszystkich ciał ofiar katastrofy smoleńskiej?

Ekshumacja ma kilka aspektów. Po pierwsze, występuje tu czynnik ludzki. Normalne jest w naszej kulturze, że ludzie troszczą się o zwłoki swoich bliskich. Jest oczywiste, że ludzie chcą, by w ich rodzinnym grobie znalazły się szczątki ich bliskich, a nie innych osób. To pierwsza sprawa. Ekshumacja jest formą wyrażenia szacunku dla pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Drugi aspekt jest "prokuratorski". Badania szczątków ma również znaczenie dla śledztwa ws. przyczyn katastrofy. W czasie badania szczątków można dojść do przyczyn śmierci danej osoby lub też wykluczyć jakąś hipotezę w tej sprawie. Pierwszy motyw wskazuje, że przy obecnym bałaganie należy spodziewać się kolejnych ekshumacji. Nie jest dla mnie pewne, czy dla celów śledztwa potrzebne są ekshumacje wszystkich ciał. Nie wiem, czy trzeba badać wszystkie ciała, by np. wykluczyć istnienie materiałów wybuchowych czy innych hipotez śledczych.

Obecna atmosfera polityczna umożliwia dojście do prawdy o katastrofie smoleńskiej? Pan uznaje za wiarygodne działania prokuratury i instytucji państwowych w tej sprawie?

Mam bardzo ograniczone zaufanie do polskiej prokuratury w tej sprawie. Jeszcze mniejsze zaufanie mam do prac komisji Millera. Wynika to z szeregu błędów, na które są dowody. Wymienię jedynie mówienie o obecności gen. Błasika w kokpicie tupolewa, czy sprawa błędów w procedurze pochówków. Mieliśmy również wielokrotnie do czynienia z próbami obarczenia winą za katastrofę smoleńską śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Gwarancją wiarygodności śledztwa ws. Smoleńska jest to, że instytucja wyjaśniająca tę sprawę musi być niezależna od rządu. Zajmować się śledztwem muszą osoby niezależne od rządu. Minister Miller był żywotnie zainteresowany tym, by uniknąć odpowiedzialności za swoje działania. Również miał interes w tym, by chronić swoich kolegów z rządu. To jest drwina ze sprawiedliwości. Sędzia musi być bezstronny. W przypadku prokuratury oficjalnie wygląda lepiej, ale dotychczasowe działania wyglądają wyjątkowo niedobrze.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook