Jedynie prawda jest ciekawa

Lis w kurniku

12.08.2014

Dziennikarz TVP przeszedł samego siebie w wyrażaniu sympatii do PiS.

Są takie teksty i porównania, które raz, a dobrze powinny wykreślać publicystów i komentatorów z życia publicznego. Granicę tę przekroczył w ostatnich dniachTomasz Lis, publikując kuriozalny tekst, w którym porównuje przejęcie władzy przez PiS z rządami komunistów w PRL, a nawet... z wybuchem Powstania Warszawskiego. Bo naczelny "Newsweeka" uważa, że Polacy raz na jakiś czas potrzebują wyrządzić sobie krzywdę. I stosuje tu karkołomną logikę i analogie - skoro Polaków stać było na 1944 roku i wybuch Powstania, to stać ich na odebranie sterów Tuskowi i przekazanie ich Kaczyńskiemu. "Jesteśmy przecież tuż po obchodzonej z entuzjazmem rocznicy zbiorowego samobójstwa. Jest może nieefektownie, ale w miarę dostatnio – mamy gospodarczy wzrost. Dosyć – jesteśmy ponad takie banały! Zaczyna być nudno – nie do wytrzymania. Czas coś spieprzyć. Czas na coś niebanalnego. Czas na elektrowstrząsy" - drwi funkcjonariusz Lis. 

Powstanie Warszawskie to jedno. Drugi odcinek bredni to porównanie dwóch lat rządów PiS do... okresu komunizmu. "Jeśli cztery lata po upadku komuny lud zapomniał, czym był PRL, to dlaczego osiem lat po upadku rządu Kaczyńskiego nie miałby zapomnieć, czym były jego rządy?" - pyta dramatycznie. Zastanawiam się, co trzeba mieć w głowie, żeby pójść tak koszmarną logiką. Ta zresztą wraca i powinna uderzać jak bumerang - bo skoro rządy PiS miały być jak Powstanie Warszawskie, to kto tu jest hitlerowskim oprawcą? Kto buduje jego propagandowym ramię? A i porównanie do postkomunistów przestrzelone - chciałoby się zapytać, po której stronie był Tomasz Lis, gdy w 1992 roku obalano rząd Jana Olszewskiego: czy przestrzegał przed powrotem ludzi z PZPR? Czy krytykował i punktował premiera Millera? Czy zapytał o niejasne powiązania prezydenta Kwaśniewskiego? Odpowiedź jest jednoznaczna. 

W tych całych ironicznych porównaniach i metaforach, w tym sarkazmie i kpinach widać jednak strach i panikę. Tomasz Lis wbrew temu, co pisze - po prostu się obawia. "Może po prostu tej PiS-owskiej fali nie da się powstrzymać? Należy ją potraktować jak surfer – nie być jej ofiarą, tylko na niej popłynąć..." - ubolewa Lis. 

Gdybym chciał być złośliwy, to przecież nie tak trudno znowu przypomnieć panu Tomaszowi, jak „popłynął na pisowskiej fali” - któż przybliżył mu bramy Woronicza, któż mu załatwił olbrzymi kontrakt w TVP? Któż dał program w czasie najlepszej oglądalności? Pan Tomasz umie surfować na pisowskiej fali, zdecydowanie...

Tym bardziej groteskowo brzmią jego klisze, którymi straszy monsieur Lis, bredząc o masochizmie i sadyzmie. Panie Tomaszu, kończ waść, wstydu sobie oszczędź. 

Marcin Fijołek

[Fot. TVP]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook