Jedynie prawda jest ciekawa

Lipne badania rynku pracy

04.11.2011

Prawie 70 proc. firm – klientów największego portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl – zadeklarowało, iż chce w tym roku zatrudnić nowych pracowników. Ekonomia24 entuzjastycznie stwierdza, że „to podważa opinie o powszechnym pesymizmie pracodawców”. A Stefczyk.info zastanawia się, jaka wiedza płynie z tego typu badania? I przede wszystkim, czego nam ono nie powie?

„Największy odsetek ankietowanych przedsiębiorstw (53 proc.) chce dać pracę maksymalnie 10 osobom. Tylko 14 proc. pracodawców wskazało, że w tym roku nie będzie prowadziło już żadnej rekrutacji, a 17 proc., że jeszcze nie podjęło w tym zakresie decyzji. 6 na 10 firm, które zamierza zatrudnić pracowników przyznało, że planuje rekrutować podobną liczbę osób co w poprzednich kwartałach tego roku, niemal jedna czwarta, że znacznie mniej, a 16 proc., że znacznie więcej” – czytamy w raporcie.

I jeszcze: „Najwięcej firm (45 proc.) będzie szukało pracowników do działów handlowych i obsługi klienta (27 proc.). Jedna czwarta przedsiębiorców widzi potrzebę zatrudnienia specjalistów IT, a co piąty pracowników produkcji. Do końca roku powinno się też pojawić nieco ofert dla specjalistów od marketingu, finansów i logistyki. Na wysyp ofert pracy nie mają natomiast co liczyć HR-owcy, szkoleniowcy i prawnicy”.

Na podstawie wyników opisywanego raportu wiele portali internetowych (m. in. Ekonomia24.pl, Rp.pl, Hotmoney.pl) informuje, że widać w Polsce optymistyczne prognozy gospodarcze. Okazuje się jednak, że to badanie o niczym nie świadczy, a zachowanie redakcji, które bezrefleksyjnie informują o raporcie, jest kolejnym dowodem na mierność polskich mediów. Portal Stefczyk.info postanowił sprawdzić, co się kryje za tymi badaniami, czy mówią one cokolwiek o polskiej gospodarce.

Z sondażu dowiadujemy się, że nie jest tak źle, że rynek pracy funkcjonuje w miarę dobrze, że chcą zatrudniać… Pięknie! Ale zapomniano napisać, ilu pracowników firmy zamierzają zwolnić? Jak prezentowane dane wyglądają na tle podobnych badań z przeszłości? Bez odniesienia do tych pytań i danych trudno jest cokolwiek powiedzieć na temat rzeczywistej sytuacji na rynku pracy. I dlatego pozostaje jedynie stwierdzić: „Miłe badania. Ale co z tego?”.

Zapytana o to przez Stefczyk.info Elżbieta Flasińska, Senior PR Specialist Grupy Pracuj.pl, oprócz wskazywania na „pozytywny” aspekt ankiety związany z misją portalu Pracuj.pl, nie potrafiła się do tego problemu ustosunkować, odsyłając nas do rzekomych badań widniejących na stronach innych portali.

Po raz kolejny mamy więc do czynienia z drabiną medialnej manipulacji. Nierzetelne badania stają się w przekazie mediów dowodem na polepszenie sytuacji w Polsce. Media zamiast zadać sobie podstawowe pytania dot. badania opisują bezrefleksyjnie sondaż, którego wartość jest zerowa.

Robert Jankowski
fot. sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook