Jedynie prawda jest ciekawa


Lipne badania rynku pracy

04.11.2011

Prawie 70 proc. firm – klientów największego portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl – zadeklarowało, iż chce w tym roku zatrudnić nowych pracowników. Ekonomia24 entuzjastycznie stwierdza, że „to podważa opinie o powszechnym pesymizmie pracodawców”. A Stefczyk.info zastanawia się, jaka wiedza płynie z tego typu badania? I przede wszystkim, czego nam ono nie powie?

„Największy odsetek ankietowanych przedsiębiorstw (53 proc.) chce dać pracę maksymalnie 10 osobom. Tylko 14 proc. pracodawców wskazało, że w tym roku nie będzie prowadziło już żadnej rekrutacji, a 17 proc., że jeszcze nie podjęło w tym zakresie decyzji. 6 na 10 firm, które zamierza zatrudnić pracowników przyznało, że planuje rekrutować podobną liczbę osób co w poprzednich kwartałach tego roku, niemal jedna czwarta, że znacznie mniej, a 16 proc., że znacznie więcej” – czytamy w raporcie.

I jeszcze: „Najwięcej firm (45 proc.) będzie szukało pracowników do działów handlowych i obsługi klienta (27 proc.). Jedna czwarta przedsiębiorców widzi potrzebę zatrudnienia specjalistów IT, a co piąty pracowników produkcji. Do końca roku powinno się też pojawić nieco ofert dla specjalistów od marketingu, finansów i logistyki. Na wysyp ofert pracy nie mają natomiast co liczyć HR-owcy, szkoleniowcy i prawnicy”.

Na podstawie wyników opisywanego raportu wiele portali internetowych (m. in. Ekonomia24.pl, Rp.pl, Hotmoney.pl) informuje, że widać w Polsce optymistyczne prognozy gospodarcze. Okazuje się jednak, że to badanie o niczym nie świadczy, a zachowanie redakcji, które bezrefleksyjnie informują o raporcie, jest kolejnym dowodem na mierność polskich mediów. Portal Stefczyk.info postanowił sprawdzić, co się kryje za tymi badaniami, czy mówią one cokolwiek o polskiej gospodarce.

Z sondażu dowiadujemy się, że nie jest tak źle, że rynek pracy funkcjonuje w miarę dobrze, że chcą zatrudniać… Pięknie! Ale zapomniano napisać, ilu pracowników firmy zamierzają zwolnić? Jak prezentowane dane wyglądają na tle podobnych badań z przeszłości? Bez odniesienia do tych pytań i danych trudno jest cokolwiek powiedzieć na temat rzeczywistej sytuacji na rynku pracy. I dlatego pozostaje jedynie stwierdzić: „Miłe badania. Ale co z tego?”.

Zapytana o to przez Stefczyk.info Elżbieta Flasińska, Senior PR Specialist Grupy Pracuj.pl, oprócz wskazywania na „pozytywny” aspekt ankiety związany z misją portalu Pracuj.pl, nie potrafiła się do tego problemu ustosunkować, odsyłając nas do rzekomych badań widniejących na stronach innych portali.

Po raz kolejny mamy więc do czynienia z drabiną medialnej manipulacji. Nierzetelne badania stają się w przekazie mediów dowodem na polepszenie sytuacji w Polsce. Media zamiast zadać sobie podstawowe pytania dot. badania opisują bezrefleksyjnie sondaż, którego wartość jest zerowa.

Robert Jankowski
fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook