Jedynie prawda jest ciekawa


Lipne badania rynku pracy

04.11.2011

Prawie 70 proc. firm – klientów największego portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl – zadeklarowało, iż chce w tym roku zatrudnić nowych pracowników. Ekonomia24 entuzjastycznie stwierdza, że „to podważa opinie o powszechnym pesymizmie pracodawców”. A Stefczyk.info zastanawia się, jaka wiedza płynie z tego typu badania? I przede wszystkim, czego nam ono nie powie?

„Największy odsetek ankietowanych przedsiębiorstw (53 proc.) chce dać pracę maksymalnie 10 osobom. Tylko 14 proc. pracodawców wskazało, że w tym roku nie będzie prowadziło już żadnej rekrutacji, a 17 proc., że jeszcze nie podjęło w tym zakresie decyzji. 6 na 10 firm, które zamierza zatrudnić pracowników przyznało, że planuje rekrutować podobną liczbę osób co w poprzednich kwartałach tego roku, niemal jedna czwarta, że znacznie mniej, a 16 proc., że znacznie więcej” – czytamy w raporcie.

I jeszcze: „Najwięcej firm (45 proc.) będzie szukało pracowników do działów handlowych i obsługi klienta (27 proc.). Jedna czwarta przedsiębiorców widzi potrzebę zatrudnienia specjalistów IT, a co piąty pracowników produkcji. Do końca roku powinno się też pojawić nieco ofert dla specjalistów od marketingu, finansów i logistyki. Na wysyp ofert pracy nie mają natomiast co liczyć HR-owcy, szkoleniowcy i prawnicy”.

Na podstawie wyników opisywanego raportu wiele portali internetowych (m. in. Ekonomia24.pl, Rp.pl, Hotmoney.pl) informuje, że widać w Polsce optymistyczne prognozy gospodarcze. Okazuje się jednak, że to badanie o niczym nie świadczy, a zachowanie redakcji, które bezrefleksyjnie informują o raporcie, jest kolejnym dowodem na mierność polskich mediów. Portal Stefczyk.info postanowił sprawdzić, co się kryje za tymi badaniami, czy mówią one cokolwiek o polskiej gospodarce.

Z sondażu dowiadujemy się, że nie jest tak źle, że rynek pracy funkcjonuje w miarę dobrze, że chcą zatrudniać… Pięknie! Ale zapomniano napisać, ilu pracowników firmy zamierzają zwolnić? Jak prezentowane dane wyglądają na tle podobnych badań z przeszłości? Bez odniesienia do tych pytań i danych trudno jest cokolwiek powiedzieć na temat rzeczywistej sytuacji na rynku pracy. I dlatego pozostaje jedynie stwierdzić: „Miłe badania. Ale co z tego?”.

Zapytana o to przez Stefczyk.info Elżbieta Flasińska, Senior PR Specialist Grupy Pracuj.pl, oprócz wskazywania na „pozytywny” aspekt ankiety związany z misją portalu Pracuj.pl, nie potrafiła się do tego problemu ustosunkować, odsyłając nas do rzekomych badań widniejących na stronach innych portali.

Po raz kolejny mamy więc do czynienia z drabiną medialnej manipulacji. Nierzetelne badania stają się w przekazie mediów dowodem na polepszenie sytuacji w Polsce. Media zamiast zadać sobie podstawowe pytania dot. badania opisują bezrefleksyjnie sondaż, którego wartość jest zerowa.

Robert Jankowski
fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook