Jedynie prawda jest ciekawa


Lipne badania rynku pracy

04.11.2011

Prawie 70 proc. firm – klientów największego portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl – zadeklarowało, iż chce w tym roku zatrudnić nowych pracowników. Ekonomia24 entuzjastycznie stwierdza, że „to podważa opinie o powszechnym pesymizmie pracodawców”. A Stefczyk.info zastanawia się, jaka wiedza płynie z tego typu badania? I przede wszystkim, czego nam ono nie powie?

„Największy odsetek ankietowanych przedsiębiorstw (53 proc.) chce dać pracę maksymalnie 10 osobom. Tylko 14 proc. pracodawców wskazało, że w tym roku nie będzie prowadziło już żadnej rekrutacji, a 17 proc., że jeszcze nie podjęło w tym zakresie decyzji. 6 na 10 firm, które zamierza zatrudnić pracowników przyznało, że planuje rekrutować podobną liczbę osób co w poprzednich kwartałach tego roku, niemal jedna czwarta, że znacznie mniej, a 16 proc., że znacznie więcej” – czytamy w raporcie.

I jeszcze: „Najwięcej firm (45 proc.) będzie szukało pracowników do działów handlowych i obsługi klienta (27 proc.). Jedna czwarta przedsiębiorców widzi potrzebę zatrudnienia specjalistów IT, a co piąty pracowników produkcji. Do końca roku powinno się też pojawić nieco ofert dla specjalistów od marketingu, finansów i logistyki. Na wysyp ofert pracy nie mają natomiast co liczyć HR-owcy, szkoleniowcy i prawnicy”.

Na podstawie wyników opisywanego raportu wiele portali internetowych (m. in. Ekonomia24.pl, Rp.pl, Hotmoney.pl) informuje, że widać w Polsce optymistyczne prognozy gospodarcze. Okazuje się jednak, że to badanie o niczym nie świadczy, a zachowanie redakcji, które bezrefleksyjnie informują o raporcie, jest kolejnym dowodem na mierność polskich mediów. Portal Stefczyk.info postanowił sprawdzić, co się kryje za tymi badaniami, czy mówią one cokolwiek o polskiej gospodarce.

Z sondażu dowiadujemy się, że nie jest tak źle, że rynek pracy funkcjonuje w miarę dobrze, że chcą zatrudniać… Pięknie! Ale zapomniano napisać, ilu pracowników firmy zamierzają zwolnić? Jak prezentowane dane wyglądają na tle podobnych badań z przeszłości? Bez odniesienia do tych pytań i danych trudno jest cokolwiek powiedzieć na temat rzeczywistej sytuacji na rynku pracy. I dlatego pozostaje jedynie stwierdzić: „Miłe badania. Ale co z tego?”.

Zapytana o to przez Stefczyk.info Elżbieta Flasińska, Senior PR Specialist Grupy Pracuj.pl, oprócz wskazywania na „pozytywny” aspekt ankiety związany z misją portalu Pracuj.pl, nie potrafiła się do tego problemu ustosunkować, odsyłając nas do rzekomych badań widniejących na stronach innych portali.

Po raz kolejny mamy więc do czynienia z drabiną medialnej manipulacji. Nierzetelne badania stają się w przekazie mediów dowodem na polepszenie sytuacji w Polsce. Media zamiast zadać sobie podstawowe pytania dot. badania opisują bezrefleksyjnie sondaż, którego wartość jest zerowa.

Robert Jankowski
fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook