Jedynie prawda jest ciekawa


Lipiński: Janukowycz jest niewiarygodny

21.02.2014

Rozmowa z wiceprezesem PiS Adamem Lipińskim, uczestnikiem delegacji PiS na Ukrainę.

Adam Lipiński: Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zgodził się na przedterminowe wybory, powrót do konstytucji z roku 2004 oraz powołanie rządu jedności narodowej. Były to postulaty opozycji. Czy zatem jest szansa na uspokojenie sytuacji na Ukrainie?

Adam Lipiński: Widzę dwa problemy w tej sprawie. Przede wszystkim Wiktor Janukowycz obecnie jest traktowany jako osoba wybitnie niewiarygodna. Jego deklaracje są również tak przyjmowane, zważywszy, że są to deklaracje rozłożone w czasie, i to na wiele miesięcy. Tymczasem jak rozumiem wśród warunków władzy jest rozejście się demonstrujących oraz zakończenie okupacji budynków władz. Przesunięcie w czasie i całkowity brak wiarygodności to są dwa poważne mankamenty tej umowy. Niesłychanie ważną sprawą jest również determinacja zgromadzonych ludzi. Oni nie będą chcieli zrezygnować z protestu tylko dlatego, że Janukowycz kolejny raz złożył jakąś deklarację.

Jak zatem podchodzić do ostatnich deklaracji?

Ciesząc się, że takie deklaracje padają, należy pamiętać, że z tego może nic nie wyjść.

Unia Europejska i Zachód włączyły się w wypracowanie kompromisu. Czy mają oni obecnie narzędzia do wyegzekwowania deklaracji Janukowycza?

Wydaje się, że obecnie jedynym wyjściem byłoby natychmiastowe ustąpienie Janukowycza. Żeby jednak się na to chciał zgodzić zapewne powinien otrzymać jakieś gwarancje nietykalności. Nie wiem, czy to jest teraz możliwe. Wszystko bowiem dzieje się obecnie za późno. PiS w złożonym dwa miesiące temu memorandum przewidział te scenariusze, które mają obecnie miejsce. Pewne procesy można było rozpocząć już kilka tygodni temu.

To by coś zmieniło?

To mogłoby dać pewien skutek. Nie wiem czy by dało, ale należało pewne procesy zacząć wcześniej. Obecnie jest problem, ponieważ Ukraińcy przez dwa miesiące przeżyli koszmar. Jest tam już mnóstwo zabitych, są emocje, jest chęć zemsty, jest chęć ukarania ludzi Janukowycza. To ma już swoją dynamikę, nie wiem, czy ktoś jest w stanie nad tym zapanować.

Część milicjantów ze Lwowa miała przybyć do Kijowa, by chronić Majdan. Czy zatem Ukrainie grozi rozpad na dwa kraje?

Ukrainy nie można podzielić na dwie części – jedną prozachodnią a drugą prowschodnią. W obu częściach kraju są zwolennicy związania się z Zachodem i Wschodem. Część Ukraińców nie ma na ten temat wyrobionego zdania w ogóle. Ukrainy nie można podzielić, to sprawa oczywista. Natomiast ważne jest, by na tę sprawę patrzeć szerzej, nie tylko przez pryzmat kijowskiego Majdanu. W dziesiątkach miast ukraińskich doszło już do buntów, do przejmowania komisariatów, siedzib władzy. To nie będzie tak, że ci wszyscy ludzie zaprzestaną protestów przez jedno słowo znienawidzonego prezydenta Janukowycza i jego obietnicy, że kiedyś dojdzie do zmian.

Pana zdaniem możliwy jest scenariusz, w którym Wiktor Janukowycz staje do wyborów, wygrywa i znów zostaje prezydentem?

Trudno mi powiedzieć. Z tego co wiem po rozmowach z ukraińskimi politykami, pozycja Janukowycza znacznie spadła ostatnio. Sądzę, że on już nie wygrałby wyborów. Widać zresztą, że ruch poparcia Janukowycza jest znacznie słabszy niż ostatnio. Oni właściwie nic nie robią.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook