Jedynie prawda jest ciekawa


Lipiński: Janukowycz jest niewiarygodny

21.02.2014

Rozmowa z wiceprezesem PiS Adamem Lipińskim, uczestnikiem delegacji PiS na Ukrainę.

Adam Lipiński: Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zgodził się na przedterminowe wybory, powrót do konstytucji z roku 2004 oraz powołanie rządu jedności narodowej. Były to postulaty opozycji. Czy zatem jest szansa na uspokojenie sytuacji na Ukrainie?

Adam Lipiński: Widzę dwa problemy w tej sprawie. Przede wszystkim Wiktor Janukowycz obecnie jest traktowany jako osoba wybitnie niewiarygodna. Jego deklaracje są również tak przyjmowane, zważywszy, że są to deklaracje rozłożone w czasie, i to na wiele miesięcy. Tymczasem jak rozumiem wśród warunków władzy jest rozejście się demonstrujących oraz zakończenie okupacji budynków władz. Przesunięcie w czasie i całkowity brak wiarygodności to są dwa poważne mankamenty tej umowy. Niesłychanie ważną sprawą jest również determinacja zgromadzonych ludzi. Oni nie będą chcieli zrezygnować z protestu tylko dlatego, że Janukowycz kolejny raz złożył jakąś deklarację.

Jak zatem podchodzić do ostatnich deklaracji?

Ciesząc się, że takie deklaracje padają, należy pamiętać, że z tego może nic nie wyjść.

Unia Europejska i Zachód włączyły się w wypracowanie kompromisu. Czy mają oni obecnie narzędzia do wyegzekwowania deklaracji Janukowycza?

Wydaje się, że obecnie jedynym wyjściem byłoby natychmiastowe ustąpienie Janukowycza. Żeby jednak się na to chciał zgodzić zapewne powinien otrzymać jakieś gwarancje nietykalności. Nie wiem, czy to jest teraz możliwe. Wszystko bowiem dzieje się obecnie za późno. PiS w złożonym dwa miesiące temu memorandum przewidział te scenariusze, które mają obecnie miejsce. Pewne procesy można było rozpocząć już kilka tygodni temu.

To by coś zmieniło?

To mogłoby dać pewien skutek. Nie wiem czy by dało, ale należało pewne procesy zacząć wcześniej. Obecnie jest problem, ponieważ Ukraińcy przez dwa miesiące przeżyli koszmar. Jest tam już mnóstwo zabitych, są emocje, jest chęć zemsty, jest chęć ukarania ludzi Janukowycza. To ma już swoją dynamikę, nie wiem, czy ktoś jest w stanie nad tym zapanować.

Część milicjantów ze Lwowa miała przybyć do Kijowa, by chronić Majdan. Czy zatem Ukrainie grozi rozpad na dwa kraje?

Ukrainy nie można podzielić na dwie części – jedną prozachodnią a drugą prowschodnią. W obu częściach kraju są zwolennicy związania się z Zachodem i Wschodem. Część Ukraińców nie ma na ten temat wyrobionego zdania w ogóle. Ukrainy nie można podzielić, to sprawa oczywista. Natomiast ważne jest, by na tę sprawę patrzeć szerzej, nie tylko przez pryzmat kijowskiego Majdanu. W dziesiątkach miast ukraińskich doszło już do buntów, do przejmowania komisariatów, siedzib władzy. To nie będzie tak, że ci wszyscy ludzie zaprzestaną protestów przez jedno słowo znienawidzonego prezydenta Janukowycza i jego obietnicy, że kiedyś dojdzie do zmian.

Pana zdaniem możliwy jest scenariusz, w którym Wiktor Janukowycz staje do wyborów, wygrywa i znów zostaje prezydentem?

Trudno mi powiedzieć. Z tego co wiem po rozmowach z ukraińskimi politykami, pozycja Janukowycza znacznie spadła ostatnio. Sądzę, że on już nie wygrałby wyborów. Widać zresztą, że ruch poparcia Janukowycza jest znacznie słabszy niż ostatnio. Oni właściwie nic nie robią.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook