Jedynie prawda jest ciekawa

Linda o Pokłosiu: Świat odczyta to tak, że Polacy mordują Żydów

30.05.2015

Bogusław Linda odniósł się w wydanej właśnie wywiadzie- rzece do faktu, dlaczego nie zagrał w „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego. Mimo iż w swojej karierze wielokrotnie pracował z reżyserem.

Aktor w książce „Zły chłopiec” wypowiada się w Pasikowskim bardzo pozytywnie. Jednak we fragmencie o „Pokłosiu” mówi: „Ja mu powiedziałem tak: Władku, zanim Amerykanie zrobili „Pluton” o tym, że przegrali wojnę w Wietnamie, zrobili pięćset pięćdziesiąt filmów o tym, że byli niezwyciężeni, że wygrywali, byli bohaterscy, natomiast my robimy pierwszy film o naszych relacjach z Żydami i on od razu jest o tym, że ich mordujemy”.

Na sugestię przeprowadzającej wywiad Magdy Umer, że jest to film o tym, iż „niektórzy mordowali Żydów” Linda mówi: „Tak, ale to nie jest ważne, bo ludzie na całym świecie odczytają to tak, że to Polacy mordują Żydów. On (Pasikowski-red.) chyba zrozumiał przez to, że ja jestem antysemitą” – dodaje Linda.

Już w 2012 r. aktor w programie "Kocham Kino" na antenie TVP2 zdradził, że poróżnił się „ideologicznie” z Pasikowskim wokół realizacji Pokłosia. „Władek napisał dla mnie w “Pokłosiu” coś, tylko poróżniliśmy się ideologicznie przy tym. Niestety, nasze drogi musiały się w tym momencie rozejść. Pogniewał się na mnie troszeczkę” – wyznał aktor.

Ryb, TVP 2

Fot. [PAP/Grzegorz Jakubowski]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook