Jedynie prawda jest ciekawa


Lilu o patriotycznej płycie "Panny Wyklęte"

30.05.2013

Dla artysty jest ważne, chyba najważniejsze, żeby móc mieć poczucie, że poza śpiewaniem i dawaniem rozrywki robi coś jeszcze, coś ponadto, coś ważnego. W tym przypadku mogę powiedzieć, że nawet w mikroskopijnym choć stopniu coś historycznego - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Lilu, czyli Aleksandra Agaciak, raperka - jedna z wokalistek, która zaangażowała się w patriotyczny projekt "Panny Wyklęte". Płyta zostanie niebawem wydana przez lubelska Fundację Niepodległości w ramach obchodów Roku Żołnierzy Wyklętych.

O wszystkich wokalistkach - "pannach wyklętych" będzie można przeczytać w przyszłym numerze Tygodnika "Sieci", który ukaże się 3 czerwca.

wPolityce.pl: Jesteś raperką, trudno cię było do tej pory skojarzyć z repertuarem patriotycznym, a twój udział w nagraniu płyt "Morowe Panny" i "Panny Wyklęte" jest znaczny. Czy tematyka Żołnierzy Wyklętych to jest coś, z czym czujesz się dobrze, czy jakoś musiałaś się do tego naginać i namawiać samą siebie?
Lilu: Ja mam wrażenie, że moje niespożyte pokłady patriotyzmu znalazły w końcu ujście w tych projektach. Dlatego nie miałam żadnego problemu, żeby coś napisać w tych tematach. Nie musiałam kombinować. Dostałam maila, czy chcę wziąć udział, odwróciłam się od komputera i natychmiast napisałam piosenkę.

wPolityce.pl: Kilka wokalistek, które zaangażowały się w "Panny Wyklęte" przyznało, że wcześniej ten temat był im zupełnie obcy. Jak było z Tobą, z twoją wiedza historyczną na temat Żołnierzy Wyklętych?
Lilu: Zawsze się interesowałam kwestiami związanymi z II Wojną Światową, ale na nieco innych polach. Bardzo interesował mnie np. holokaust. Ze znajomymi ze studiów odwiedzaliśmy miejsca pamięci i to zawsze było dla mnie bardzo fascynujące. Wiedza była ogólna, może przez moje zapędy patriotyczne nieco wyklarowaną, natomiast teraz dowiedziałam się mnóstwa rzeczy. Przede wszystkim zgłębiłam wiele bezpośrednich relacji ludzi, którzy te czasy przeżyli. Spotkałam się z nimi, zobaczyłam tę historię na ich twarzach. To było najbardziej fascynujące.

CAŁA ROZMOWA TUTAJ
źródło: wPolityce.pl/run
fot. Facebook/Mateusz Jagiełło

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook