Jedynie prawda jest ciekawa


Lilu o patriotycznej płycie "Panny Wyklęte"

30.05.2013

Dla artysty jest ważne, chyba najważniejsze, żeby móc mieć poczucie, że poza śpiewaniem i dawaniem rozrywki robi coś jeszcze, coś ponadto, coś ważnego. W tym przypadku mogę powiedzieć, że nawet w mikroskopijnym choć stopniu coś historycznego - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Lilu, czyli Aleksandra Agaciak, raperka - jedna z wokalistek, która zaangażowała się w patriotyczny projekt "Panny Wyklęte". Płyta zostanie niebawem wydana przez lubelska Fundację Niepodległości w ramach obchodów Roku Żołnierzy Wyklętych.

O wszystkich wokalistkach - "pannach wyklętych" będzie można przeczytać w przyszłym numerze Tygodnika "Sieci", który ukaże się 3 czerwca.

wPolityce.pl: Jesteś raperką, trudno cię było do tej pory skojarzyć z repertuarem patriotycznym, a twój udział w nagraniu płyt "Morowe Panny" i "Panny Wyklęte" jest znaczny. Czy tematyka Żołnierzy Wyklętych to jest coś, z czym czujesz się dobrze, czy jakoś musiałaś się do tego naginać i namawiać samą siebie?
Lilu: Ja mam wrażenie, że moje niespożyte pokłady patriotyzmu znalazły w końcu ujście w tych projektach. Dlatego nie miałam żadnego problemu, żeby coś napisać w tych tematach. Nie musiałam kombinować. Dostałam maila, czy chcę wziąć udział, odwróciłam się od komputera i natychmiast napisałam piosenkę.

wPolityce.pl: Kilka wokalistek, które zaangażowały się w "Panny Wyklęte" przyznało, że wcześniej ten temat był im zupełnie obcy. Jak było z Tobą, z twoją wiedza historyczną na temat Żołnierzy Wyklętych?
Lilu: Zawsze się interesowałam kwestiami związanymi z II Wojną Światową, ale na nieco innych polach. Bardzo interesował mnie np. holokaust. Ze znajomymi ze studiów odwiedzaliśmy miejsca pamięci i to zawsze było dla mnie bardzo fascynujące. Wiedza była ogólna, może przez moje zapędy patriotyczne nieco wyklarowaną, natomiast teraz dowiedziałam się mnóstwa rzeczy. Przede wszystkim zgłębiłam wiele bezpośrednich relacji ludzi, którzy te czasy przeżyli. Spotkałam się z nimi, zobaczyłam tę historię na ich twarzach. To było najbardziej fascynujące.

CAŁA ROZMOWA TUTAJ
źródło: wPolityce.pl/run
fot. Facebook/Mateusz Jagiełło

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook