Jedynie prawda jest ciekawa


Likwidacja państwa wraca

16.01.2012

Tak się dziwnie składa, że wszystkie zmiany nazywane szumnie reformami jakich dokonuje rząd, podporządkowane mu instytucje czy przymuszone do nich samorządy, oznaczają ni mniej ni więcej tylko wycofywanie się państwa z kolejnych obszarów świadczenia usług i zostawianie obywateli na pastwę losu.

Dokonuje się tego wszystkiego bez specjalnego rozgłosu, tylko samorządy gminne, powiatowe albo społeczności lokalne, które próbują się tym decyzjom przeciwstawić, protestują ale najczęściej bez żadnego pozytywnego efektu.

Wszystkie te posunięcia są uzasadniane koniecznością oszczędzania w związku z kryzysem i coraz większymi problemami ze stanem finansów publicznych, chociaż jednocześnie w administracji centralnej zatrudnia się kolejne tysiące urzędników, Prezydent Komorowski zażyczył sobie powiększenia swojego budżetu na 2012 rok o kilkanaście procent i dopiero na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych dokonano pewnych redukcji jego wydatków.

Podobnie Premier w ciągu poprzedniej kadencji latając tylko na weekendy do domu w Sopocie, wydał ponad 6 mln zł, a nowej nic pod tym względem się nie zmieniło.

Jednak na czas kampanii wyborczej te wszystkie działania likwidacyjne nazywane reformami zostały zawieszone (np. posterunków policji, placówek poczty polskiej) teraz po wyborach wróciły ze zdwojoną siłą.

Sobotnia Rzeczpospolita alarmuje, że do tej pory samorządy zgłosiły zamiar likwidacji ponad 800 szkół, przy czym ostatecznie tych likwidacji będzie zapewne jeszcze więcej, bo uchwały intencyjne w tej sprawie rady gmin czy powiatów powinny podjąć do końca lutego.

Teraz te działania likwidacyjne nie dotyczą już tylko małych szkół podstawowych na wsi ale także gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w miastach.

Ta ogromna fala likwidacyjna ma oczywiście związek z niżem demograficznym, który trafił już nie tylko do szkół podstawowych ale i do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, przede wszystkim jednak jest spowodowana brakiem wzrostu subwencji oświatowej przekazywanej samorządom.

A rosną przecież koszty funkcjonowania szkół, a w szczególności w ciągu ostatnich 3 lat rząd zdecydował się ogłaszać podwyżki płac dla nauczycieli, które zrealizować miały właśnie samorządy.

Taka skala likwidacji szkół nie oznacza wprawdzie, że dzieci i młodzież nie będą mogli realizować obowiązku szkolnego (zostaną przeniesieni do innych szkół) ale w wielu miejscowościach znikną ostatnie placówki nie tylko edukacyjne ale także kultury i integracji społeczności wiejskich.

A przecież w kampanii wyborczej Premier Tusk ogłosił program budowania świetlików (analogia do orlików), które miały właśnie być miejscami integracji społeczności lokalnych a także prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej.

Zupełnie po cichu Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin rozpoczął proces likwidacji małych sądów rejonowych. Ma ich zniknąć aż 122, choć dociśnięci pytaniami na komisji finansów publicznych przedstawiciele tego resoru twierdzili, że nie przewidują z tego tytułu żadnych oszczędności.

Samorządy są oburzone, często bowiem na powstanie tych placówek sądowych oddawały własne nieruchomości i współfinansowały ich remonty, teraz okazuje, że ich mieszkańcy będą musieli pokonywać dziesiątki kilometrów, żeby skorzystać z usług tych sądów.

Ba samorządowcy podejrzewają, że w ten sposób rozpoczął się proces selekcji powiatów na te które maja przetrwać i te które w przyszłości będą likwidowane (cechą charakterystyczną powiatu było istnienie na jego terytorium między innymi sądu rejonowego). Zapewne w najbliższym czasie odmrożone zostaną działania likwidacyjne posterunków policji, jednostek Poczty Polskiej, instytucji skarbowych, czy podmiotów zajmujących się dystrybucją energii.

Przyjmowałem już powiem delegacje pracowników w swoim biurze poselskim w Radomiu właśnie z tych instytucji. We wszystkich przypadkach weszli oni nieoficjalnie w posiadanie informacji o takich zamiarach.

Po wygranych wyborach rządząca koalicja PO-PSL może przecież wszystko, nawet likwidować państwo.

 

Zbigniew Kuźmiuk

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook