Jedynie prawda jest ciekawa


"Liczę, że Sikorski nie złoży meldunku"

12.12.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

Stefczyk.info: Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji, przybędzie do Polski 19 grudnia. Jakie znaczenie ma ta wizyta? W jaki sposób można ją wykorzystać na korzyść Polski?

Witold Waszczykowski: Liczę na to, że ta wizyta to nie będzie złożenie meldunku przez Radosława Sikorskiego: "zadanie wykonałem, Ukrainy do Europy nie wpuściłem". Rozmowa z Rosją, z dużym sąsiednim państwem, jest oczywiście wydarzeniem potrzebnym. Należy wymienić opinie i stanowiska zarówno w sprawach dotyczących polityki w regionie, jak i w innych obszarach. Jednak wciąż mamy całą agendę spraw, które nas dzielą. Jest wiele zaszłości, zarówno historycznych jak i współczesnych. Sprawa katyńska nie jest rozwiązana, sprawa smoleńska nie jest rozwiązana. Dzielą nas również problemy gospodarcze, Rosjanie chcą wejść do Polski, na nasze rynki. Moskwa próbuje również dokonać pewnych faktów dokonanych w energetyce, chce budować kolejny gazociąg na polskim terytorium. Jeśli on by powstał, uniemożliwiłby eksport gazu łupkowego z Polski. Dzielą nas również problemy polityczne, spojrzenie na region, relacje UE-Rosja, NATO-Rosja, na sposób rozwiązywania konfliktów międzynarodowych. Musimy mieć świadomość różnic w naszych interesach.

Sądzi pan, że ministrowie zajmą się tymi tematami?

Nie wiem, czy to zostanie poruszone przez ministra Sikorskiego. On od sześciu lat szuka pojednania z Rosją. Być może więc wszystkie problemy zostaną zamiecione pod dywan, a zamiast tego Sikorski będzie wynajdywał inne sprawy, które są rzekomo niekonfliktowe. Być może ta wizyta upłynie na miłych kurtuazyjnych gestach, jak wiele poprzednich. To jednak do niczego nie będzie prowadzić.

Radosław Sikorski komentując wizytę Ławrowa mówił: "Polska i Rosja mają wspólne interesy. I nie damy się zaszantażować PiS, który uważa, że każde relacje z Rosją to jest Targowica". Jak pan ocenia te słowa?

To jest problem Sikorskiego, że on zamiast uprawiać politykę zagraniczną, najchętniej, czego mamy kolejny dowód, boksowałby się z opozycją. Nikt nigdy nie powiedział, że kontakt z Rosją jest Targowicą. To jest jakaś mrzonka wymyślona przez Sikorskiego, by zakryć własne błędy i brak umiejętności rozmów z Rosją.

Rozmowa z Ławrowem ma również dotyczyć Ukrainy. W Kijowie z kolei padały słowa, że wygrana ukraińskiej opozycji oznaczać będzie porażkę putinowskiej Rosji. Czyli Rosja musi grać w tej sprawie twardo...

Mam nadzieję, że Sikorski z Ławrowem nie będą się dogadywać na temat Ukrainy. O Ukrainie nie możemy rozmawiać z państwem trzecim. Tym bardziej z Rosją, która ma imperialne zakusy wobec Kijowa. Utrzymanie Ukrainy na prozachodnim kursie, a w przyszłości wprowadzenie tam europejskich standardów, być może zwieńczonych członkostwem w Unii Europejskiej, będzie miało olbrzymi wpływ na Rosję. To zada kłam mitom i opowieściom, które wychodzą najczęściej z Moskwy, że na obszarze postsowieckim nie można zaimplementować europejskich standardów demokratycznych. Mówi się, że to odmienna cywilizacja, która może budować jakąś suwerenną demokrację, która z demokracją ma tyle wspólnego co demokracja socjalistyczna. Europejski sukces Ukrainy byłby ciosem w geopolityczne myślenie władców na Kremlu. Oni chcą nas przekonać, że Ukraińcy powinni iść inną drogą, specyficzną, odmienną od reszty Europy.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook