Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lichocka: PO z Giertychem i Kamińskim daleko nie zajedzie

10.08.2015

Rozmowa z publicystką Joanną Lichocką.

Stefczyk.info: Paweł Zalewski krytykuje listy PO, wskazując, że partia z Michałem Kamińskim i Romanem Giertychem nie odzyska zaufania społecznego. O co chodzi Zalewskiemu, o dobro partii? Swoją karierę?

Joanna Lichocka: Na pierwszy rzut oka wygląda to na rozpoczęcie kampanii wyborczej. Paweł Zalewski jest umieszczony za Michałem Kamińskim na liście podwarszawskiej. Być może jego wypowiedzi są więc przejawem wewnętrznej konkurencji w PO. Skłania do niej ordynacja wyborcza. Ona prowokuje do rywalizacji na własnej liście wyborczej, do rywalizacji z kandydatami tej samej partii, a nie ludźmi z innych list. Paweł Zalewski musi zdobyć więcej głosów niż Michał Kamiński, by mieć szanse na miejsce w Sejmie. I tak rozumiem wypowiedź dotyczącą Kamińskiego i jego zegarka.

Słusznie, że Zalewski sięga po takie metody?

Ta uwaga była prawdziwa, ale nie zmienia to faktu że ma ona również umocowanie w logice kampanii wyborczej. Zapewne słowa Zalewskiego nie pozostaną bez odpowiedzi. Zapewne Michał Kamiński się „odwinie”. Czeka nas jeszcze nie jedna odsłona zaciekłej rywalizacji między działaczami PO. Sondaże wskazują, że Platforma uzyska mniej mandatów niż ma obecnie. To oznacza, że straci część posłów. Walka w PO będzie więc bardziej brutalna i zajadła niż wcześniej.

Paweł Zalewski ma racje mówiąc, że Michał Kamiński i Roman Giertych mogą Platformie zaszkodzić?

Oczywiście, obecność Michała Kamińskiego z jego niesłychanie drogim zegarkiem nie pomaga w zdobywaniu głosów ludzi, którzy uznają, że PO odwróciła się od obywateli i stała się partią władzy, że orientuje się na pieniądze. Jeszcze gorzej wygląda sprzyjanie Romanowi Giertychowi przez PO. Jego wizerunek to już ikona cynizmu i demoralizacji w polityce. To nie jest polityk, który wyborcom PO może się kojarzyć z wartościami, ideami czy programem PO. Obawa Pawła Zalewskiego, że Platforma ośmiesza się w oczach własnego elektoratu, jest zasadna i trafna. Dodatkowo, dokonano nieszczęśliwego zabiegu, wystawiając Kamińskiego i Giertycha w regionie w znacznym stopniu zdominowanym przez „lemingi”. Mówię o dotąd oddanych ślepo zwolennikach PO, mających wciąż złudzenia dotyczące tej partii, a którzy są tą decyzją Donalda Tuska, bo to on także stoi za tymi decyzjami i Ewy Kopacz wystawieni na ciężką próbę.

Oni nie zaufają Kamińskiemu i Giertychowi?

Wystawienie w tych okręgach Romana Giertycha, który był w oczach ludzi PO tak wiele razy ośmieszany, jest dramatycznym działaniem wizerunkowym. Jeśli się doda do tego fakt, że z list Platformy miał startować Tomasz Lepper, syn Andrzeja, mamy do czynienia z sytuacją zaskakującą. Lepper ostatecznie nie znalazł się na listach, ale to że był rozważany pokazuje, w jakim stanie jest dziś PO. Trudno to racjonalnie wyjaśnić, widać w tym raczej coś „Witkacowskiego”, straceńczo-surrealistycznego.

A może skupianie uwagi opinii publicznej na listach PO i jej politykach da Platformie jakieś pozytywy? Wszyscy mówią o tej partii...

Ta dyskusja na pewno przysłuży się Pawłowi Zalewskiemu. Dyskusja o tym, że na listach PO znajdują się ludzie, będący symbolami cynizmu w polityce, politycy skompromitowani, którzy nie przynoszą PO dobrego wizerunku – bo przecież to w istocie mówi Zalewski - nie może jednak służyć dobrze PO. Na pewno nie może dobrze służyć Ewie Kopacz, która te listy firmuje. Mamy więc w tym wypadku także bunt przeciw obecnemu przywództwu w PO. To przywództwo jest kruche i słabe. Za Ewą Kopacz wciąż stoi Donald Tusk, choć ma pewnie mniej czasu, by zajmować się na co dzień partią. Najwyraźniej jednak ma na tyle poważne zobowiązania wobec Romana Giertycha, że nie może sobie pozwolić na rezygnację z jego popierania. Ale taki bunt na pokładzie był kwestią czasu. Zwłaszcza, że powód do buntu jest racjonalny - Platforma daleko z takimi postaciami na czele list nie zajedzie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. mid-17118019 20.01.2017

  Premier: „Tabory się podciągnęły”

  „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

 2. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 3. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 4. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 5. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 6. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 7. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 8. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook