Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lichocka: Partia Palikota została wymyślona w gabinecie Tuska

27.09.2014

Czy upadek Palikota wzmocni SLD?

Rozpad klubu Twojego Ruchu i lecąca na łeb, na szyję pozycja Janusza Palikota były jedną ze spraw komentowanych w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3 - wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika "Idziemy" i portalu wPolityce.pl. 

Ks. Henryk Zieliński przekonywał, że upadek partii Palikota może okazać się nieostateczny, zwłaszcza, że już pojawiają się szalupy ratunkowe, które biorą niedobitków z Twojego Ruchu. "Nutkę satysfakcji miałbym większą, gdyby ci ludzie zniknęli z polityki. Oni tylko katapultują się w stronę SLD, który dryfuje właśnie w kierunku tożsamości Palikota. Cała ta sytuacja pokazuje, że próba konstruowania bytu politycznego tylko na bazie antyklerykalizmu i rewolucji kulturowej" - zaznaczył redaktor naczelny tygodnika "Idziemy".

Dodał przy tym, że odchylenie w kierunku skrajności nie jest czymś trwałym.

Teresa Bochwic zwracała uwagę, że winiarz z Biłgoraja był mocno lansowany przez wiele środowisk: "Należy dodać, że Palikot od samego początku był postacią pompowaną, miał butlę z tlenem za plecami i na tym przewodzie tlenowym rósł. Dodawano mu tego tlenu w niewytłumaczalny sposób". 

A Piotr Zaremba dodawał, że pewnego rodzaju skrajność jest źle odbierana: "Brak powagi, wulgarność i ordynarność po prostu się nie sprawdziły. A druga sprawa – to przenikanie do SLD, tylko już spokojniej. Myślę, że to kwestia pokoleniowa. Starsi działacze nie mieli potrzeby szukania ekscesów, a młodsze pokolenie w SLD już tego szuka". 

Z kolei Joanna Lichocka postawiła tezę, że środowisko i otoczenie Palikota było od początku do końca sterowane przez ludzi Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej: "Partia Palikota została wymyślona w gabinecie Donalda Tuska i na potrzeby Platformy. Dziś po prostu jest niepotrzebna, gdy PO dryfuje w lewo i szuka tam poparcia i elektoratu. Trywializując: Donald Tusk wyjeżdża do Brukseli, więc Palikot staje się niepotrzebny". 

Zaremba nie zgodził się z tak przedstawionym problemem: "To przesada. Palikot urwał się Tuskowi – nie wierzę we wszechwładzę Donalda Tuska. To nie jest wszechpotężny demiurg – często to sprawa przypadków i zbiegów okoliczności. Palikot był wykreowany jako pewien pomysł, ale urwał się i zresztą mocno się pogubił. Oni by mu nie pozwolili na idiotyczne ruchy" - ocenił. 

A Teresa Bochwic dodała, że upadek tej partii wzmacnia SLD. 

svit

[Fot. YT]

Słowa kluczowe:

Donald Tusk

,

Platforma Obywatelska

Warto poczytać

 1. mid-epa05742807 23.01.2017

  Czarnecki: Trump będzie stawiać na NATO

  - Wbrew tej propagandzie antytrumpowskiej, prezydent Stanów Zjednoczonych będzie stawiać na NATO. To dla Polski dobra wiadomość - ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

 2. port-817598960720 23.01.2017

  Kuźmiuk: Fikcyjny eksport zawyżał wzrost PKB

  W ostatnich latach rządów koalicji PO-PSL ze względu na masowe wystawianie fikcyjnych faktur dotyczących sprzedaży na eksport, zawyżany był także wzrost PKB szczególnie w latach 2014-2015.

 3. 1b3ba3d672ce402fbf27f56062859d641270x714 22.01.2017

  Morawiecki: „Wyszkowski za mało tropił agentów”

  „Adamowicz za długo w Gdańsku rządzi (…). Dla niego najlepszym wyjściem byłaby dymisja”.

 4. szczerskiworoniczaobozySI 22.01.2017

  Szczerski o „polskich obozach”: to próba odwrócenia logiki historii

  „Musimy stać na gruncie prawdy o Polsce. Jeśli my sami się nie obronimy, to sami siebie szkalujemy”.

 5. Google1477x83104-2017 22.01.2017

  Nowy numer "wSieci"

  W nowym numerze tygodnika „wSieci” redakcja odsłania kulisy wspólnych podróży Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.

 6. mid-epa05740013 22.01.2017

  Kuźmiuk: Czy jeden Donald w polityce wystarczy?

  Od wczoraj tzn. od zaprzysiężenia 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trampa tym razem w Unii Europejskiej, na nowo wraca pytanie „czy jeden Donald w polityce wystarczy?”.

 7. pilecka1721 21.01.2017

  Pilecka: To targowiczanie, którzy skarżą się UE

  - Nie ma wśród obecnej opozycji ludzi, którzy mieliby na uwadze Polskę. To targowiczanie, którzy idą skarżyć się Unii Europejskiej - oceniła działalność totalnej opozycji Zofia Pilecka-Optułowicz.

 8. BogdanChazanSejm2015 21.01.2017

  Prof. Chazan: „Elity” próbowały zrobić zamęt

  - „Elity” próbowały zrobić zamęt, stworzyć wrażenie, że Naród się buntuje - ocenił nieudany pucz opozycji prof. Bogdan Chazan.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook