Jedynie prawda jest ciekawa

Lichocka: Ile rząd płacił za szczucie na górników?

19.01.2015

„Plan naprawczy dla kopalń stworzył BCG. Są tam chwyty szczucia na protestujących górników”.

Joanna Lichocka zastanawia się czy rząd Ewy Kopacz płacił zagranicznym ekspertom za szczucie na polskich górników. „To nie rząd opracował „plan naprawczy” dla polskiego górnictwa, ale międzynarodowa firma The Boston Consulting Group” - przypomina Lichocka w swoim tekście na łamach „GPC”. Dodaje, że portal Biztok „otrzymał z Ministerstwa Gospodarki prezentację programu zakładającego likwidację kopalń, ale materiał ujawnił więcej, niż chciałoby ministerstwo”. Dzięki temu ujawniono, kto jest faktycznym autorem dokumentu.

„Ekspert BCG, międzynarodowej firmy konsultingowej, opowiadał się też publicznie za likwidacją kopalń. Czy robił to za pieniądze rządu? Czy kogoś innego?” - pyta publicystka.

I dodaje, że „pani premier należą się słowa uznania za to, że – jeśli wierzyć zawartemu porozumieniu – postanowiła wycofać się z programu likwidacji kopalń”. „Teraz jednak powinna wyjaśnić publicznie okoliczności powstania tego projektu. Jakie lobby i które firmy zaangażowane były w jego powstanie i promocję? Kto to naprawdę napisał?” - zauważa Lichocka.

Dodaje, że „w prezentacji BCG przeciwstawia się koszt dalszego istnienia kopalń równowartości „25–60 nowych szpitali” albo kwocie na 2,5-roczne żywienie biednych dzieci”. „To chwyty szczucia na protestujących górników. Polacy na szczęście nie dali się na nie nabrać. Gdy zmieni się rząd, trzeba będzie jednak sprawdzić i to, ile PR-owskim firmom gabinet PO-PSL płacił za szczucie” - kończy swój tekst Joanna Lichocka.

Lista spraw do wyjaśnienia coraz dłuższa...

ez
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook