Jedynie prawda jest ciekawa


Lewicy ślub stulecia

07.03.2013

Dla czytelnika portalu Stefczyk.info niedawny mariaż Palikota z Kwaśniewskim i powołanie inicjatywy Europa Plus nie będzie żadnym zaskoczeniem. O kulisach powstawania tego projektu pisałem już w ubiegłym roku. Teraz jednak słowo stało się ciałem i mamy nowy ruch kawiorowej lewicy. Ciało to jednak jest wyjątkowo chuderlawe.

Przede wszystkim pragnę czytelników przeprosić za odrywanie ich uwagi od sprawy także w mojej opinii arcyważnej, to jest głosowania nad wotum nieufności wobec premiera Donalda Tuska. Jest to sprawa ważna i dla mnie choćby dość nerwowa, dlatego zaoferuję teraz chwilę relaksu.

Otóż – jeżeli ktoś obawia się, że rządy po Platformie może w Polsce przejąć palikociarnia wespół z byłym prezydentem Kwaśniewskim, to uspokajam – nie ma na to szans. Powiem więcej – deklaracja Kwaśniewskiego o patronowaniu temu ciału ucieszyła mnie. Były prezydent jest bowiem kimś w rodzaju politycznego anty-Midasa – czego się nie dotknie to obraca w niebyt. Tak było z programem Demokraci.pl. tak było z blokiem LiD.

Kwaśniewski jest jednym z wielu polskich przereklamowanych polityków, których sporo mamy i na prawicy i na lewicy. Dla wielu jest on „Bogiem Lewicy”, polskim Mitterrandem, który zbudował potęgę Sojuszu Lewicy Demokratycznej i ocalił postkomunistów od wysyłki na śmietnik historii. Był przy tym prezydentem przez dwie kadencje, jest więc dla wielu (nawet szanowanych politologów) politycznym self made manem. Nic bardziej mylnego. Jedynym „atutem własnym” Kwaśniewskiego jest szczęście. To człowiek niebywałego szczęścia. Czy wynika ono ze szczególnej opieki nad jego karierą stosownych służb – to inna sprawa. Fakt faktem – Kwaśniewski był politykiem w czepku urodzonym, jeszcze od czasów jego kariery w socjalistycznym ZSyPie.

Dziwi mnie natomiast, że nie jest tych faktów świadoma lewica. Rok 2005 pokazał, iż moc Kwaśniewskiego prysła – prezydent, który dopiero co zakończył kadencję nie był w stanie poprawić wyniku ugrupowania, któremu patronował. Teraz, gdy wsparł najgorszą kreaturę polskiej polityki od czasu Jerzego Urbana prawica powinna być wniebowzięta. Lewica pogrąży się w wojnie domowej.

Plan Kwaśniewskiego i Palikota jeszcze kilka tygodni temu nie był pozbawiony logiki – Ruch wiadomo-kogo potrzebuje reprezentacji w europarlamencie, a konkretniej – potrzebuje pieniędzy. Partia Palikota jest bowiem zadłużona na ogromne, milionowe kwoty. Z drugiej strony nie można do PE wysłać byle kogo, bo jeszcze się reprezentanci za mocno usamodzielnią i kasa wyląduje nie tam gdzie trzeba. Dlatego Palikot potrzebował sprawdzonych kadr i znanych nazwisk. Te miał w ręku Kwaśniewski. Małżeństwo polityczne było więc obu panom na rękę.

Oczywiście był też problem Leszka Millera. „Szorstka, męska przyjaźń” już dawno zamieniła się w otwartą nienawiść pomiędzy oboma panami. Teraz ten delikatny akord nienawiści zamieni się w symfonię otwartej wojny. Kto ma uszy – niech słucha.

Co nastąpi teraz? Nic. Rozpocznie się wojna pomiędzy SLD, ruchem Kwaśniewskiego, wczoraj do sytuacji dołączył się Kongres Kobiet. Prawica może spać spokojnie, robiąc swoje. Europa Plus już wkrótce znajdzie się poza arytmetyką polityczną.

Początkowo miałem pewne obawy związane z sytuacją na tzw. lewicy. Podtrzymuję swoją opinię – lewica jest w Polsce niezbędna dla zdrowego funkcjonowania demokracji. Ale lewica właśnie, a nie towarzystwo kawiorowo – biznesowe, skupione wokół Kwaśniewskiego, Palikota, Siwca… nie spełni się sen Adama Michnika, który można streścić jako „Nasz prezydent, nasz premier i nasza opozycja”.

Być może lewicowa wojna domowa wreszcie odrobinę przewietrzy naszą politykę? Konflikt będzie bowiem bezwzględny, a renesansowa Italia pokazała nam, iż nie ma krwawszej wojny niż wojna w rodzinie.

Arkady Saulski
[fot. PAP/Tytus Żmijewski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook