Jedynie prawda jest ciekawa


Lewicy ślub stulecia

07.03.2013

Dla czytelnika portalu Stefczyk.info niedawny mariaż Palikota z Kwaśniewskim i powołanie inicjatywy Europa Plus nie będzie żadnym zaskoczeniem. O kulisach powstawania tego projektu pisałem już w ubiegłym roku. Teraz jednak słowo stało się ciałem i mamy nowy ruch kawiorowej lewicy. Ciało to jednak jest wyjątkowo chuderlawe.

Przede wszystkim pragnę czytelników przeprosić za odrywanie ich uwagi od sprawy także w mojej opinii arcyważnej, to jest głosowania nad wotum nieufności wobec premiera Donalda Tuska. Jest to sprawa ważna i dla mnie choćby dość nerwowa, dlatego zaoferuję teraz chwilę relaksu.

Otóż – jeżeli ktoś obawia się, że rządy po Platformie może w Polsce przejąć palikociarnia wespół z byłym prezydentem Kwaśniewskim, to uspokajam – nie ma na to szans. Powiem więcej – deklaracja Kwaśniewskiego o patronowaniu temu ciału ucieszyła mnie. Były prezydent jest bowiem kimś w rodzaju politycznego anty-Midasa – czego się nie dotknie to obraca w niebyt. Tak było z programem Demokraci.pl. tak było z blokiem LiD.

Kwaśniewski jest jednym z wielu polskich przereklamowanych polityków, których sporo mamy i na prawicy i na lewicy. Dla wielu jest on „Bogiem Lewicy”, polskim Mitterrandem, który zbudował potęgę Sojuszu Lewicy Demokratycznej i ocalił postkomunistów od wysyłki na śmietnik historii. Był przy tym prezydentem przez dwie kadencje, jest więc dla wielu (nawet szanowanych politologów) politycznym self made manem. Nic bardziej mylnego. Jedynym „atutem własnym” Kwaśniewskiego jest szczęście. To człowiek niebywałego szczęścia. Czy wynika ono ze szczególnej opieki nad jego karierą stosownych służb – to inna sprawa. Fakt faktem – Kwaśniewski był politykiem w czepku urodzonym, jeszcze od czasów jego kariery w socjalistycznym ZSyPie.

Dziwi mnie natomiast, że nie jest tych faktów świadoma lewica. Rok 2005 pokazał, iż moc Kwaśniewskiego prysła – prezydent, który dopiero co zakończył kadencję nie był w stanie poprawić wyniku ugrupowania, któremu patronował. Teraz, gdy wsparł najgorszą kreaturę polskiej polityki od czasu Jerzego Urbana prawica powinna być wniebowzięta. Lewica pogrąży się w wojnie domowej.

Plan Kwaśniewskiego i Palikota jeszcze kilka tygodni temu nie był pozbawiony logiki – Ruch wiadomo-kogo potrzebuje reprezentacji w europarlamencie, a konkretniej – potrzebuje pieniędzy. Partia Palikota jest bowiem zadłużona na ogromne, milionowe kwoty. Z drugiej strony nie można do PE wysłać byle kogo, bo jeszcze się reprezentanci za mocno usamodzielnią i kasa wyląduje nie tam gdzie trzeba. Dlatego Palikot potrzebował sprawdzonych kadr i znanych nazwisk. Te miał w ręku Kwaśniewski. Małżeństwo polityczne było więc obu panom na rękę.

Oczywiście był też problem Leszka Millera. „Szorstka, męska przyjaźń” już dawno zamieniła się w otwartą nienawiść pomiędzy oboma panami. Teraz ten delikatny akord nienawiści zamieni się w symfonię otwartej wojny. Kto ma uszy – niech słucha.

Co nastąpi teraz? Nic. Rozpocznie się wojna pomiędzy SLD, ruchem Kwaśniewskiego, wczoraj do sytuacji dołączył się Kongres Kobiet. Prawica może spać spokojnie, robiąc swoje. Europa Plus już wkrótce znajdzie się poza arytmetyką polityczną.

Początkowo miałem pewne obawy związane z sytuacją na tzw. lewicy. Podtrzymuję swoją opinię – lewica jest w Polsce niezbędna dla zdrowego funkcjonowania demokracji. Ale lewica właśnie, a nie towarzystwo kawiorowo – biznesowe, skupione wokół Kwaśniewskiego, Palikota, Siwca… nie spełni się sen Adama Michnika, który można streścić jako „Nasz prezydent, nasz premier i nasza opozycja”.

Być może lewicowa wojna domowa wreszcie odrobinę przewietrzy naszą politykę? Konflikt będzie bowiem bezwzględny, a renesansowa Italia pokazała nam, iż nie ma krwawszej wojny niż wojna w rodzinie.

Arkady Saulski
[fot. PAP/Tytus Żmijewski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook