Jedynie prawda jest ciekawa


Lewandowski: Strasznie się władzy spieszy

21.04.2012

Polska nie powinna podnosić wieku emerytalnego. My wskazujemy na kilka innych obszarów, które przynoszą większe oszczędności – mówi portalowi Stefczyk.info rzecznik przewodniczącego „Solidarności” Marek Lewandowski.

Stefczyk.info: Rząd mimo protestów, m.in. „Solidarności”, przyjął projekt ustawy wydłużającej wiek emerytalny. Ma on lada dzień trafić do Sejmu. Jak Państwo odnosicie się do tej decyzji?

Marek Lewandowski: Te propozycje nie rozwiązują najważniejszego problemu – demografii. One go nawet nie dotykają. Myśmy już wielokrotnie komentowali tę sprawę. Obecnie warto zwrócić uwagę na tempo pracy, jakie zapowiada rząd. Strasznie się władzy spieszy. To nieracjonalne i niezrozumiałe. Co ciekawe rząd przyjął projekt na specjalnym posiedzeniu Rady Ministrów. Na ogół posiedzenia odbywają się we wtorki. Tę decyzję podjęto w piątek.

Czemu?

Rząd się zabezpieczył, żebyśmy mu we wtorek nie zorganizowali jakiejś manifestacji pod siedzibą. Dzięki zwołaniu specjalnego posiedzenia RM ograniczono nam możliwość wywierania nacisków.

Mimo nacisków rząd chce wydłużyć wiek emerytalny. Słusznie?

Polska nie powinna podnosić wieku emerytalnego. My wskazujemy na kilka innych obszarów, które przynoszą większe oszczędności. Przekażemy 8 maja projekty naszych ustaw, które w znacznie większym stopniu przynoszą pożytki dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz zmniejszają deficyt. Wszyscy eksperci powtarzają, że potrzebne są reformy, a nie proste podniesienie wieku emerytalnego. Do tej zmiany, którą proponuje rząd, nie potrzebny jest wielki wysiłek intelektualny. My oczekujemy poważnej, całościowej reformy systemu emerytalnego.

Rząd swojego ostatecznego projektu nie zamierza z nikim konsultować. Co w związku z tym planuje związek?

O braku konsultacji premier mówił podczas ostatniego posiedzenia Komisji Trójstronnej. Ta sprawa jest nam znana. My obecnie kończymy prace nad naszymi projektami, pojawimy się pod Sejmem, gdy posłowie będą głosować nad projektem rządowym. 7 maja organizujemy promocję naszego spotu, dotyczącego wydłużenia wieku emerytalnego. On pokaże prawdziwe życie, a nie to, co w swoich spotach pokazuje rząd. Władza pokazuje rodzinę cieszącą się z tego, że może dłużej pracować. My pokażemy real, pokażemy jak wygląda prawdziwe życie ludzi, co dla nich oznacza wydłużenie wieku emerytalnego. Jak już mówiliśmy wielokrotnie, dla nas nic się nie kończy, wszystko się zaczyna. Rządowe zmiany, nawet jak wejdą w życie, nie mają wielkich szans się utrzymać.

Podczas konferencji minister pracy mówił o możliwości oskładkowania umów o dzieło. To postulat idący naprzeciw Państwa oczekiwaniom?

Oskładkowanie umów, o którym mówi rząd, jest jedynie po stronie pracownika. Pracownik mógłby płacić składki, gdyby chciał. Jednak przecież Polacy zarabiają bardzo mało, gospodarstwa domowe są ogromnie zadłużone, więc nie mamy przestrzeni do ponoszenia dodatkowych kosztów. Składka musi być obowiązkowa, musi był opłacana przez pracownika i pracodawcę. To zawarliśmy w swoim projekcie ustawy. Przecież pracując na własną emeryturę powinniśmy odprowadzać składki od wszystkiego, co robimy.

Rozmawiał KL
[Fot. PAP/Waldemar Deska]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook