Jedynie prawda jest ciekawa


Lewandowski: Nasze działania są antyrządowe

10.09.2012

NSZZ "Solidarność" rozpoczęła nową odsłonę antyrządowej kampanii. Tym razem wkracza do kin. Spoty "Nie chcemy pracować aż do śmierci" zostaną wyświetlone w blisko 250 kinach w 28 miastach Polski. O jesiennych planach działań "Solidarności" mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info rzecznik przewodniczącego "Solidarności" Marek Lewandowski.

Stefczyk.info: Najnowsza kampania ma dotrzeć do 1,5 mln młodych ludzi. Co będzie jej celem?

Marek Lewandowski: Przygotowaliśmy dwa bardzo mocne 15-sto sekundowe spoty pokazujące, że w polskich realiach praca do 67. roku życia jest de facto pracą aż do śmierci. Równolegle akcja toczy się w Internecie i kierowana jest do Internautów w wieku 18-35 lat. Spoty można też zobaczyć na stronie www.stop67.pl. Ta kampania ma na celu przypominanie o przyjętym przez rząd rozwiązaniu. Tak, jak wielokrotnie zapowiadaliśmy nie pozwolimy, żeby to znikało z przestrzeni publicznej. Akcja ma edukować młode społeczeństwo. Taki szokujący spot jest dobrym sposobem na dotarcie z przekazem. Okazją do przypomnienia o całej sprawie było złożenie przez nas skargi do Trybunału Konstytucyjnego.

To nie jedyne zapowiadane przez Solidarność działania. Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

Od października zamierzamy rozpocząć dużą, globalną kampanię społeczną przeciwko umowom śmieciowym, która będzie trwała dwa miesiące. Szczegółów nie zdradzę, bo będziemy trochę zaskakiwać. Będzie ona obecna we wszelkich mediach od telewizji poprzez radia, kina, outdoory po  Internet. To będzie długa, dwumiesięczna edukacyjna kampania, której celem będzie pokazanie młodym ludziom jakie skutki ma dla nich praca na umowy śmieciowe. Przypominam, dziś ten problem dotyczy 4 mln ludzi i w wieku 18-35 lat. Będziemy pokazywali, że praca na umowach śmieciowych to praca, która zaczyna się ciągle od zera, nie buduje naszej przyszłości. Będziemy też podpowiadali jak pracując na śmieciówce wynegocjować z pracodawcą normalną umowę.

Widać z tego, że "Solidarność" uderza silnie do młodych ludzi, którzy nie posiadają zwykle własnego doświadczenia ze Związkami Zawodowymi. Pracując w korporacjach, rzadko mogą skorzystać z ochrony prawnej związków.

W korporacjach nie ma Solidarności, ale właśnie wygraliśmy przez Międzynarodową Organizację Pracy skargę, w której wykazaliśmy, że polskie państwo odbiera pracownikom prawo do zrzeszania się w Związkach Zawodowych i że Polska to prawo powinna zmienić. Ta grupa jest w naszej sferze zainteresowań, dlatego staramy się ją edukować. Zdajemy sobie sprawę, że jedna kampania społeczna nie zmieni jeszcze ich sposobu myślenia, ale od czegoś trzeba zacząć.

"Solidarność" zapowiada gorącą jesień. Potwierdziła już swoje uczestnictwo w marszu "Obudź się Polsko" 26 września.

"Obudź się Polsko" to marsz antyrządowy, do którego zostaliśmy zaproszeni. Nie jest żadną tajemnicą, że nasze działania są antyrządowe. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że ten rząd musi się znaleźć tam, gdzie jego miejsce, czyli trafić do lamusa. Te wszystkie akcje mają to na celu, bo przecież edukowanie w kwestii tego, czym jest wydłużenie wieku emerytalnego, jest tak naprawdę robieniem kampanii pod przyszłe wybory. Jeśli rządowi wydaje się, że Polacy zapomną, niech wie, że nie zapomną. My będziemy tego bardzo mocno pilnować.

not. kop
[fot. www.stop67.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook