Jedynie prawda jest ciekawa


Lewandowski: Musimy szukać sojuszników

11.06.2013

Rozmowa z Markiem Lewandowskim, rzecznikiem przewodniczącego "Solidarności".

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" informuje, że dotychczasowe wyniki referendum strajkowego wskazują, że związkowcy z "Solidarności" chcą akcji strajkowej. Co jeśli ostateczne wyniki referendum potwierdzą tą wolę?

Marek Lewandowski: Tak jak zapowiadaliśmy będziemy organizować protesty i różne akcje sprzeciwu. Być może one się zaczną we wrześniu. Wstępne decyzje zostały podjęte już jakiś czas temu. Obecne referendum jest jedynie akceptacją tych planów i propozycji. W najbliższym czasie odbędzie się posiedzenie Komisji Krajowej w Rzeszowie. Tam zapadną decyzje dotyczące wyników referendum, tam zdecydowane zostanie, w jaką stronę pójdzie protest. Wtedy dowiemy się o terminach akcji oraz jej formie.

Bunt wobec polityki władz narasta?

Bez względu na nastroje społeczne musimy spełniać swoją rolę. I my to zrobimy. Zmiany, które proponuje władza, są dla nas niedopuszczalne w żadnej formie. Będziemy przeciwko nim protestować. Od masowości naszych protestów zależeć będzie skuteczność tych sprzeciwów. Jeśli protest nie będzie liczny, nie będzie skuteczny. Musimy mieć tego świadomość.

W Szczecinie trwa protest "Solidarności". To część tej samej akcji?

Tak, oczywiście. Tych akcji będzie więcej. Protest był we Wrocławiu, obecnie trwa akcja w Szczecinie. Za chwile będą kolejne protesty w innych miastach. Będziemy się starali, by akcja była ciągła.

Narzekają Państwo od dawna na brak dialogu z władzą w Polsce. Czy coś się poprawiło?

Niestety nie ma żadnych zmian. Mamy nawet świeży przykład tego, jak dialog w kraju wygląda. W kwietniu odbyło się spotkanie Komisji Trójstronnej. Premier zapowiedział kolejne spotkanie w maju. A już mamy czerwiec i to niemal połowę, a do spotkania żadnego nie doszło. Tyle są warte słowa premiera, tak wygląda dialog.

Co jeśli Państwa protesty będą nieskuteczne? Mają Państwo jakiś plan "B"?

Jesteśmy przygotowani na długi marsz. Zdajemy sobie, że ta władza mając większość może forsować każde przepisy, jakie chce. Mam jednak nadzieję, że ta władza będzie trwała jak najkrócej. Jeśli nie ma partnera do rozmów, to trzeba tę władzę zmienić.

Co jest celem ostatecznym Państwa marszu?

Wyrzucenie do kosza ustawy wydłużającej wiek emerytalny, wycofanie się rządu ze zmian w kodeksie pracy, wycofanie zmian w ustawie o zgromadzeniach oraz ograniczenie umów śmieciowych i podwyżka płacy minimalnej. To są cele generalne, które się nie zmieniają.

Może warto wejść w czynną politykę, założyć partię, by walczyć o te zmiany?

Mówiliśmy wielokrotnie, że nie zamierzamy iść w tym kierunku. Polityka na Wiejskiej nas nie interesuje. Dla realizacji postulatów pracowniczych musimy szukać różnych sojuszników. Będziemy rozmawiać z każdym, kto może pomóc w realizacji naszych postulatów.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Marcin Bielecki]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook