Jedynie prawda jest ciekawa


Lewandowski: Musimy szukać sojuszników

11.06.2013

Rozmowa z Markiem Lewandowskim, rzecznikiem przewodniczącego "Solidarności".

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" informuje, że dotychczasowe wyniki referendum strajkowego wskazują, że związkowcy z "Solidarności" chcą akcji strajkowej. Co jeśli ostateczne wyniki referendum potwierdzą tą wolę?

Marek Lewandowski: Tak jak zapowiadaliśmy będziemy organizować protesty i różne akcje sprzeciwu. Być może one się zaczną we wrześniu. Wstępne decyzje zostały podjęte już jakiś czas temu. Obecne referendum jest jedynie akceptacją tych planów i propozycji. W najbliższym czasie odbędzie się posiedzenie Komisji Krajowej w Rzeszowie. Tam zapadną decyzje dotyczące wyników referendum, tam zdecydowane zostanie, w jaką stronę pójdzie protest. Wtedy dowiemy się o terminach akcji oraz jej formie.

Bunt wobec polityki władz narasta?

Bez względu na nastroje społeczne musimy spełniać swoją rolę. I my to zrobimy. Zmiany, które proponuje władza, są dla nas niedopuszczalne w żadnej formie. Będziemy przeciwko nim protestować. Od masowości naszych protestów zależeć będzie skuteczność tych sprzeciwów. Jeśli protest nie będzie liczny, nie będzie skuteczny. Musimy mieć tego świadomość.

W Szczecinie trwa protest "Solidarności". To część tej samej akcji?

Tak, oczywiście. Tych akcji będzie więcej. Protest był we Wrocławiu, obecnie trwa akcja w Szczecinie. Za chwile będą kolejne protesty w innych miastach. Będziemy się starali, by akcja była ciągła.

Narzekają Państwo od dawna na brak dialogu z władzą w Polsce. Czy coś się poprawiło?

Niestety nie ma żadnych zmian. Mamy nawet świeży przykład tego, jak dialog w kraju wygląda. W kwietniu odbyło się spotkanie Komisji Trójstronnej. Premier zapowiedział kolejne spotkanie w maju. A już mamy czerwiec i to niemal połowę, a do spotkania żadnego nie doszło. Tyle są warte słowa premiera, tak wygląda dialog.

Co jeśli Państwa protesty będą nieskuteczne? Mają Państwo jakiś plan "B"?

Jesteśmy przygotowani na długi marsz. Zdajemy sobie, że ta władza mając większość może forsować każde przepisy, jakie chce. Mam jednak nadzieję, że ta władza będzie trwała jak najkrócej. Jeśli nie ma partnera do rozmów, to trzeba tę władzę zmienić.

Co jest celem ostatecznym Państwa marszu?

Wyrzucenie do kosza ustawy wydłużającej wiek emerytalny, wycofanie się rządu ze zmian w kodeksie pracy, wycofanie zmian w ustawie o zgromadzeniach oraz ograniczenie umów śmieciowych i podwyżka płacy minimalnej. To są cele generalne, które się nie zmieniają.

Może warto wejść w czynną politykę, założyć partię, by walczyć o te zmiany?

Mówiliśmy wielokrotnie, że nie zamierzamy iść w tym kierunku. Polityka na Wiejskiej nas nie interesuje. Dla realizacji postulatów pracowniczych musimy szukać różnych sojuszników. Będziemy rozmawiać z każdym, kto może pomóc w realizacji naszych postulatów.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Marcin Bielecki]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook