Jedynie prawda jest ciekawa


Lewandowski: Kropla drąży skałę

14.05.2012

O dalszych działaniach „Solidarności” ws. podwyższenia wieku emerytalnego portal Stefczyk.info rozmawia z rzecznikiem przewodniczącego „S” Markiem Lewandowskim.

Stefczyk.info: „Rzeczpospolita” opisuje, że „Solidarność” podjęła decyzję o prowadzeniu strajków w czasie Euro 2012. Czy rzeczywiście będziecie Państwo blokować miasta, w których będą rozgrywane mecze?

Marek Lewandowski: „Solidarność” składa się z prawie dziesięciu tysięcy organizacji zakładowych. One są niezależne i mają osobowość prawną. Organizacje te są pogrupowane w regiony, który również są niezależne. Niektóre regiony rzeczywiście mogą takie działania planować, bez inspiracji i ogólnego planowania.

Ogólnopolskiej decyzji związku nie ma?

Taka dyskusja dopiero przed nami. 15 maja mamy prezydium w Gdańsku. Będziemy rozmawiać o dalszych działaniach. Na pewno pojawimy się jednak pod Pałacem Prezydenckim. Ustawa, którą uchwalono trafi do prezydenta. Skierujemy do niego nasze merytoryczne stanowisko w tej sprawie. Pojawimy się przed Pałacem w dużej liczbie. Dalsze działania, aktywność w czasie Euro czy decyzja ws. skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego dopiero przed nami. Sytuacja jest dynamiczna, nie planujemy precyzyjnie z takim dużym wyprzedzeniem. Wiemy, co chcemy zrobić, ale szczegółowego terminarza jeszcze nie ma.

W Katowicach związkowcy protestują w czasie Forum Ekonomicznego. Czy strajki w czasie oficjalnych spotkań mogą być skuteczną metodą nacisku?

Musimy robić wszystko, by ważne dla nas tematy były częścią debaty publicznej. Musimy budować nacisk wokół ważnych spraw. W końcu kropla drąży skałę. Nie wszystkie działania przynoszą natychmiastowe efekty, ale warto zauważyć, że nasze działania zaczynają przynosić szersze rezultaty. Nasza aktywność rozpoczęła np. dyskusję dot. umów śmieciowych. Dzięki nam się zmienił klimat w tej sprawie. Nawet jeśli nasza aktywność ws. wieku emerytalnego nie da sukcesu, być może uda nam się rozpocząć kilka innych ważnych inicjatyw lub nagłośnić problemy. Nie przesądzam więc, czy strajki w czasie oficjalnych spotkań będą skuteczne czy nie.

Od czego to może zależeć?

Musi nas wesprzeć społeczeństwo. Nasz związek reprezentuje jedynie cztery procent pracujących Polaków i nie da rady wszystkiego wywalczyć. Biorąc pod uwagę naszą siłę efekty naszych działań są i tak duże. Na Zachodzie na wezwanie związków na ulice wychodzą dwa, trzy miliony ludzi. My musimy się tego nauczyć. My budujemy więc zaufanie do naszych działań. Pokazujemy, że nie działamy partyjniacko, nie wchodzimy w układy polityczne. Jesteśmy związkiem zawodowym. Jeśli z kimś rozmawiamy, to po to, by rozwiązywać problemy, a nie się z kimś układać.

Z ust posłów Platformy słyszymy dziś oskarżenia, że „Solidarność” w piątek pobiła jednego z posłów, że wykrzykiwaliście Państwo obelgi i zachowaliście się niegodziwie. Jak Pan ocenia takie głosy?

Są ważne rzeczy do załatwienia. Nie ma się co zajmować takimi incydentami. Po drugie, niestety manifestacje rządzą się swoimi prawami. Nie wiem, na co liczył ten poseł, który skarży się na pobicie. Miał nadzieje, że manifestanci pomogą mu przejść barierkę, podadzą teczkę i zamówią taksówkę? Mówiąc brzydko, po co on tam lazł? Oczywiście nikogo bić nie należy, ale manifestacje rządzą się swoimi prawami. Do takich incydentów może chodzić. My bierzemy odpowiedzialność za to, co działo się w piątek. Jednak to sprawa dla prawników, my mamy ważniejsze sprawy do załatwienia.

Rozmawiał saż
[PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook