Jedynie prawda jest ciekawa


Lew-Mirski: "Poziom tej publikacji jest zaskakująco niski"

18.08.2014

Tygodnik "Wprost" opublikował tekst, który miał wedle zapowiedzi świadczyć o wyciekach z komisji weryfikacyjnej WSI. Czy tak się stało pytamy Macieja Lew-Mirskiego, jednego z byłych członków komisji weryfikacyjnej WSI.

Czy czuje się pan wstrząśnięty publikacją tygodnika „Wprost”?

Wstrząśnięty nie, ale zmieszany i troszkę rozbawiony. A to dlatego, że poziom tej publikacji jest zaskakująco niski. Te informacje, które rzekomo pochodzą z dokumentów z komisji weryfikacyjnej są tak naprawdę zbieraniną ścinek prasowych, jakichś spekulacji, które pojawiały się od początku działania komisji weryfikacyjnej.


Więc jaki cel przyświecał autorom tekstów, jeśli nie informacyjny, zakładając, że w artykułach nie ma niczego nowego? To jak, chcieli odgrzać starą sprawę, czy jak?

Ciężko mi powiedzieć, bo nie jestem dziennikarzem. Wydaje mi się, że na pewno potrzeba wstrząśnięcia opinią publiczną, bo mamy sezon wakacyjny.

Jednak jesteśmy też w przeddzień obrad Sejmu i ma się rozstrzygnąć, czy zostanie powołana komisja śledcza ds. weryfikcji WSI. Więc pewnie chodziło o pociągnięcie tematu jeszcze trochę dalej, bo sprawę powołania komisji śledczej rozstrzygnęli sami autorzy wniosku, który jest niekonstytucyjny i komisja w tym kształcie, jaki chcą wnioskodawcy, nigdy nie będzie mogła powstać. Spektakle medialne, naciski niczego nie zmienią, bo tak komisja nie powstanie.


Jednym z głównych wątków zawartych w publikacji, a zwłaszcza w komentarzach po publikacji jest kwestia nieszczelności komisji weryfikacyjnej, z których już w 2007 roku miały wyciekać tajne dokumenty.

Tego rodzaju teza jest sprzeczna logiczna. Podaje się informacje, że dokumenty wypływały, ale nie daje się na to żadnych dowodów. Ciężko się tu nawet do czegokolwiek odnieść. Od czasu zakończenia prac komisji minęło sześć lat i od tego czasu nie pojawiały się żadne informacje na temat tego, że są jakieś dokumenty, które wypłynęły z komisji. Nikt nie zgłosił się do prokuratury, do służb specjalnych...


Zresztą prokuratura i ABW badały doniesienia o wyciekach z komisji w 2007 r., prawda?

Tak, chciałem właśnie o tym powiedzieć. Prokuratura badała i prawomocnie zakończyła postępowanie karne w sprawie rzekomego wynoszenia z komisji weryfikacyjnej jakichś niejawnych dokumentów. W tej sprawie wykonywane były czynności operacyjne przez ABW, CBA i SKW. I mimo, że zaangażowano tak wielki i specjalistyczny aparat służb specjalnych i prokuratury najwyższego szczebla, bo była to wówczas Prokuratura Krajowa, nie udało się potwierdzić rzekomych wycieków z komisji weryfikacyjnej.

W dzisiejsze rewelacje może uwierzyć tylko ktoś, kto odczuwa dużą potrzebę wiary w nie. Nikt rozsądnie rozumujący po przeczytaniu ze zrozumieniem tekstu we „Wprost” nie uwierzy w tezę, że z komisji weryfikacyjnej wyciekł jakiś dokument.


Czy jest pan w takim razie zaskoczony reakcją Kancelarii Prezydenta?

Ta reakcja wpisuje się w klimat nagonki na weryfikatów WSI. Ale jest coś, co zaskakuje. Brak dementi co do zawartości merytorycznej. Dlatego, że tam – niezależnie nawet skąd pochodzą te informacje, a pamiętajmy, że mogą one mieć swe źródło w relacjach oficerów byłych WSI, do których dotarli dziennikarze „Wprost” – stawiają urzędującego prezydenta w bardzo negatywnym świetle. Jednak Kancelaria Prezydenta tego nie dementuje.


Ale za to kategorycznie żąda zajęcia się sprawą wycieku dokumentów.

Zgadza się. I od razu mamy reakcję prokuratury, która zaledwie po kilku godzinach postępowania sprawdzającego już wszczyna śledztwo w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej. Warto porównać tę reakcję z sytuacją sprzed kilku tygodni, gdy przez ten sam tygodnik ujawnione zostały nagrane rozmowy polityków z treściami mającymi znamiona czynu zabronionego. Wówczas prokuratura czekała ponad tydzień z rozpoczęciem śledztwa; w sprawie kupczenia Polską, w sprawie pogróżek itd. To też pokazuje stosunek prokuratury do władzy i do jej oczekiwań. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Stanisław Rozpędzik]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook