Jedynie prawda jest ciekawa


Lenin to zbrodniarz, a nie zabawka

08.01.2013

Firma PTC, operator sieci telefonii komórkowej Heyah, zrezygnowała z reklamowania się za pomocą wizerunku Lenina. O sprawie rozmawiamy z Rafałem Porzezińskim, rzecznikiem Stowarzyszenia Twoja Sprawa, które zorganizowało akcję zastopowania reklamy.

Stefczyk.info: Presja ma sens?

Rafał Porzeziński: Z całą pewnością. Wywieranie presji na szkodników przestrzeni publicznej, to znak rozpoznawczy naszego stowarzyszenia. Od czterech  lat staramy się tępić wszystkie naruszenia, które dla generowania zysków  łamią dobry smak i obyczaje. W tym wypadku został do reklamy użyty wizerunek jednego z największych zbrodniarzy wojennych.  Takie działania trzeba piętnować, by nie trywializowały się najczarniejsze karty historii ludzkości. By to co działo się także w naszym kraju za sprawą Włodzimierza Lenina miało właściwą miarę, a nie było używane jako gadżet, jakaś popkulturowa ikonka, która pojawi się wkrótce na koszulkach, a już pojawiła się w reklamach.

Pojawiają się głosy, że to tylko nieszkodliwa zabawa…

Idąc tym tropem można sobie wyobrazić, że za chwilę firma telefoniczna będzie reklamowała usługi SMS-owe nawiązując do Hitlera i SS, czy nazywać obniżkę taryfy „holocaustem cen”. Tego typu działania trzeba ukrócać. Nie można stawiać ludzi typu Hitler, Stalin, Lenin jako maskotki do promocji produktu. Bo to powoduje, że wizerunek zbrodniarza jest oswajany i służy do różnych zabaw i gierek zamiast uosabiać jednoznacznie zło i chorą ideologię.

Stowarzyszenie zadeklarowało, że pokryje koszty korepetycji z historii dla członków zarządu PTC oraz obsługującej tę spółkę agencji reklamowej. Czy oferta jest nadal aktualna?

Jak najbardziej. Nastąpiło ogromne niezrozumienie kim jest postać Lenina. Stąd pomysł, by edukować osoby odpowiedzialne za tę kampanię – wysłać ich na lekcje historii w zakresie szkoły podstawowej czy gimnazjum. Jak dotąd nikt się nie zgłosił. Wierzę jednak, że to zaniedbanie zostanie wkrótce naprawione. Bardzo się cieszymy, że IPN – w osobie prezesa Łukasza Kamińskiego – uznał naszą inicjatywę za właściwą i nawet zadeklarował  pomoc w tej edukacji.

Jak duży był odzew na apel o wysyłanie listów z protestem przeciw reklamie z Leninem?

W ciągu zaledwie kilku godzin z samych tylko naszych adresów poszło na skrzynki pocztowe kreatorów tej fatalnej i idiotycznej kampanii tysiąc maili. To naprawdę robi wrażenie nawet na najbardziej opornych specach od PR. Jesteśmy bardzo zadowoleni i wdzięczni, że ponownie abonenci newslettera twojasprawa.org.pl stanęli na wysokości zadania i uznali nasze zastrzeżenia za słuszne. Zapraszam do kolejnych akcji. Nie zasypiamy gruszek w popiele.

Jaki cel stawia sobie Stowarzyszenie?

Nadal będziemy monitorować przestrzeń publiczną pod kątem nadużyć i przekroczeń. Trzeba patrzeć na to, co dzieje  się wokół. I zamiast myśleć, że jesteśmy bezradni, korzystać z możliwości prawnych, budować szerokie koalicje nacisku medialnego i tworzyć społeczeństwo obywatelskie.

JKUB

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook