Jedynie prawda jest ciekawa


Lenin to zbrodniarz, a nie zabawka

08.01.2013

Firma PTC, operator sieci telefonii komórkowej Heyah, zrezygnowała z reklamowania się za pomocą wizerunku Lenina. O sprawie rozmawiamy z Rafałem Porzezińskim, rzecznikiem Stowarzyszenia Twoja Sprawa, które zorganizowało akcję zastopowania reklamy.

Stefczyk.info: Presja ma sens?

Rafał Porzeziński: Z całą pewnością. Wywieranie presji na szkodników przestrzeni publicznej, to znak rozpoznawczy naszego stowarzyszenia. Od czterech  lat staramy się tępić wszystkie naruszenia, które dla generowania zysków  łamią dobry smak i obyczaje. W tym wypadku został do reklamy użyty wizerunek jednego z największych zbrodniarzy wojennych.  Takie działania trzeba piętnować, by nie trywializowały się najczarniejsze karty historii ludzkości. By to co działo się także w naszym kraju za sprawą Włodzimierza Lenina miało właściwą miarę, a nie było używane jako gadżet, jakaś popkulturowa ikonka, która pojawi się wkrótce na koszulkach, a już pojawiła się w reklamach.

Pojawiają się głosy, że to tylko nieszkodliwa zabawa…

Idąc tym tropem można sobie wyobrazić, że za chwilę firma telefoniczna będzie reklamowała usługi SMS-owe nawiązując do Hitlera i SS, czy nazywać obniżkę taryfy „holocaustem cen”. Tego typu działania trzeba ukrócać. Nie można stawiać ludzi typu Hitler, Stalin, Lenin jako maskotki do promocji produktu. Bo to powoduje, że wizerunek zbrodniarza jest oswajany i służy do różnych zabaw i gierek zamiast uosabiać jednoznacznie zło i chorą ideologię.

Stowarzyszenie zadeklarowało, że pokryje koszty korepetycji z historii dla członków zarządu PTC oraz obsługującej tę spółkę agencji reklamowej. Czy oferta jest nadal aktualna?

Jak najbardziej. Nastąpiło ogromne niezrozumienie kim jest postać Lenina. Stąd pomysł, by edukować osoby odpowiedzialne za tę kampanię – wysłać ich na lekcje historii w zakresie szkoły podstawowej czy gimnazjum. Jak dotąd nikt się nie zgłosił. Wierzę jednak, że to zaniedbanie zostanie wkrótce naprawione. Bardzo się cieszymy, że IPN – w osobie prezesa Łukasza Kamińskiego – uznał naszą inicjatywę za właściwą i nawet zadeklarował  pomoc w tej edukacji.

Jak duży był odzew na apel o wysyłanie listów z protestem przeciw reklamie z Leninem?

W ciągu zaledwie kilku godzin z samych tylko naszych adresów poszło na skrzynki pocztowe kreatorów tej fatalnej i idiotycznej kampanii tysiąc maili. To naprawdę robi wrażenie nawet na najbardziej opornych specach od PR. Jesteśmy bardzo zadowoleni i wdzięczni, że ponownie abonenci newslettera twojasprawa.org.pl stanęli na wysokości zadania i uznali nasze zastrzeżenia za słuszne. Zapraszam do kolejnych akcji. Nie zasypiamy gruszek w popiele.

Jaki cel stawia sobie Stowarzyszenie?

Nadal będziemy monitorować przestrzeń publiczną pod kątem nadużyć i przekroczeń. Trzeba patrzeć na to, co dzieje  się wokół. I zamiast myśleć, że jesteśmy bezradni, korzystać z możliwości prawnych, budować szerokie koalicje nacisku medialnego i tworzyć społeczeństwo obywatelskie.

JKUB

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook