Jedynie prawda jest ciekawa


Lekarstwo Merkel gorsze od samej choroby

09.07.2013

Zadłużenie Grecji i innych krajów pogłębia się. Jesienią Europę czeka kolejna fala kryzysu.

Coraz bardziej restrykcyjne i absurdalne ratowanie krajów południa strefy euro tylko pogłębia obecny kryzys. Zła sytuacja tych krajów staje się wręcz beznadziejna. Kryzys w UE wybuchnie ponownie jesienią.

Zadłużonym po uszy i praktycznie dogorywającym krajom południa Europy z pewnością nie wystarczy dotychczasowa pomoc finansowa w wysokości 440 mld euro. Potrzeba będzie znacznie więcej pieniędzy na ich ratowanie. Zastosowane przez MFW, EBC, KE, a zwłaszcza przez Kanclerz Angelę Merkel lekarstwo zaczyna być gorsze od samej choroby. Grecja rozpaczliwie czeka na kolejne 6-8 mld euro pod warunkiem, że rząd znowu zwolni 10 tys. pracowników, choć bezrobocie sięga już w tym kraju ok. 30 proc., a ludzi młodych ok. 60 proc.

Bardzo podobnie jest w Portugalii, Hiszpanii i na Cyprze. W Hiszpanii, kraju słońca i wakacji wprowadzono właśnie akcję „happy bungalow” w ramach której niewielka część z 2 mln bezrobotnych mających dzieci może raptem przez 4 dni odpocząć na darmowym campingu. Ludzi już na nic nie stać. W Portugalii oszczędza się nie podając drogich lekarstw ludziom ciężko chorym, ale starym, lampy naftowe powróciły do łask, bo ludzi nie stać na prąd. Od początku kryzysu w tym kraju podniesiono VAT z 13 proc. do 23 proc. W Grecji, Portugalii, Hiszpanii czy na Cyprze można sobie kupić całą wieś, małe miasteczko, a nawet całą wyspę. Grecja, podobnie jak Hiszpania, organizowały Olimpiadę, zaś Portugalia, podobnie jak Polska, piłkarskie Euro. Na wielu stadionach zbudowanych za kolosalne pieniądze i najczęściej na kredyt, m.in. z niemieckich banków, pasą się dziś kozy. Na Półwyspie Iberyjskim całe autostrady świecą pustkami,  bo wielu obywateli nie stać na przejazd. Podobnie rzecz ma się z szybkimi pociągami. Grecy ustawiają się w kolejkach na centralnym placu Syntagma po darmowe warzywa, hiszpańskie sady są regularnie okradane z owoców, bo wielu osób nie stać na zakup żywności.

Chciałoby się zapytać: dokąd zmierzasz Europo, czy biedy, wykluczenia i poniżenia ciągle jest jeszcze zbyt mało? Europejskie narody coraz częściej się buntują i protestują, a władza ma to totalnie gdzieś, bezwzględnie i bezmyślnie realizuje kolejne cięcia, oszczędności i zwolnienia. Grecy, Hiszpanie, Portugalczycy po 5-ciu latach rzekomej walki z kryzysem żyją coraz gorzej - płace spadły już o 20-25 proc. znacząco wzrosły podatki, mocno ścięto socjal, rośnie bezrobocie i zadłużenie, bieda, przestępczość i emigracja, spada PKB, popyt, konsumpcja i inwestycje. Aby w krajach południa UE się poprawiło gorzej musi być w Niemczech, a w Niemczech dzieje się coraz lepiej.

Trzeba by więc, czegoś dokładnie odwrotnego, niż to, co proponuje Trojka i Kanclerz Merkel. Należałoby raczej podnieść wynagrodzenia w Grecji, Hiszpanii, Portugalii, jak i w Polsce. Trzeba by sztucznie zwiększyć popyt, akcję kredytową, emisję pieniądza gdyby miały one własną walutę. Powinno się raczej w tych krajach zastosować japońską Abe-nomikę, a nie Merkelo-nomikę. Recesja w Europie będzie dłuższa,  a ożywienie ożywienie gospodarcze widać wyłącznie w studio TVN-CNBC. Jesień przyniesie więc kolejne problemy w strefie euro, protesty, dymisje i ponowną konieczność umorzenia dalszej części długów. Z nędzy trudno dojść do pieniędzy, zwłaszcza jak trzeba ciągle zaostrzać i tak już ostrą dietę. Wycieńczone organizmy źle znoszą końską kurację, która na dodatek  z założenia jest chybiona. Wbrew pozorom Polska ma coraz więcej wspólnego z krajami południa Europy w tym z Grecją, niż się to wielu jeszcze wydaje.

To właśnie Polska i Grecja były na początku 2008r. jedynymi „zielonymi wyspami”. Po obecnej wizycie Prezydenta Grecji w Polsce Prezydent Bronisław Komorowski zachwalał łączące nas wspólne więzy. To rzeczywiście prawda, ot choćby wspólna destrukcyjna rola spekulantów z Goldman Sachs w obu naszych krajach, któremu doradzali, podobnie jak w Grecji prominentni politycy, u nas były prezydent Aleksander Kwaśniewski i były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Jesteśmy bardzo podobni kiedy idzie o fantastycznie kreatywną księgowość, manipulację długiem publicznym i zamiatanie problemów finansów publicznych pod przysłowiowy dywan.

Jeszcze lepiej od Greków od 6-ciu już lat czyni to w Polsce minister finansów Jan Vincent Rostowski, choć prekursorami byli tu greccy Ministrowie Finansów. Nieściągalne zobowiązania i podatki w Grecji to blisko 50 mld euro,  u nas wraz z odsetkami to też blisko 50 miliardów - tyle że w złotych. Rządy, którym nie wierzą już ich własne społeczeństwa, biurokracja, prywata, korupcja, marnotrawstwo publicznych pieniędzy to coś, co nas na pewno łączy. Mamy w Polsce rekordową liczbę ministrów i wiceministrów, prawdziwy europejski rekord - 117-tu, w podobno tanim państwie Premiera Donalda Tuska. W tej rywalizacji nawet Greków, Hiszpanów i Portugalczyków bijemy na głowę. W Grecji zwalniają nauczycieli, w Polsce już jesienią zwolnią ich 7-10 tysięcy. W Grecji, Hiszpanii i na Cyprze podobnie jak w Polsce mamy całkiem sporo miliarderów – i to w Euro -  brak klasy średniej i ogromną rzeszę obywateli żyjących w skrajnym ubóstwie. Przy obecnej władzy w Polsce bardziej prawdopodobne wydaje się hasło „Polak, Grek - Dwa Bratanki”, niż „Polak, Węgier - Dwa Bratanki”. Zamiast naśladować Węgrów idziemy grecką drogą.

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook