Jedynie prawda jest ciekawa


Legutko: UE niewiele może zrobić

12.03.2014

Unia Europejska nie ma ani instrumentów ani woli, ani wspólnej polityki zagranicznej w tej kwestii – mówił w Parlamencie Europejskim europoseł PiS, prof. Ryszard Legutko.

Dziś w Parlamencie odbyła się debata na temat sytuacji na Ukrainie. Europosłowie wskazywali na potrzebę poszukiwania możliwości pokojowego rozwiązania bieżącego kryzysu. Ryszard Legutko podkreślił, że reakcja Zachodu w sprawie Ukrainy nastąpiła zdecydowanie zbyt późno.

Europoseł PiS zaznaczył, że dziś Parlament dyskutuje na temat "inwazji Rosji na Ukrainę", podczas gdy do tej pory wszelkie działania podejmowane przez UE względem Moskwy miały niezwykle łagodny charakter. Ryszard Legutko wskazywał, że niezależnie od unijnej retoryki, możliwości podejmowania realnych działań są niewielkie.

"Unia Europejska nie ma ani instrumentów ani woli, ani wspólnej polityki zagranicznej w tej kwestii. W czasie ukraińskiego kryzysu wysoka przedstawiciel ds. zagranicznych i bezpieczeństwa odbyła wiele podróży, ale równie dobrze mogłaby zostać w domu i oglądać telewizję. Prawdziwą pracę wykonali przedstawiciele rządów narodowych" - mówił europoseł PiS.

Ryszard Legutko zauważył, że obecnie wojownicza retoryka nie budzi już zainteresowania silnych europejskich rządów, które chciałyby powrócić do zwykłej politycznej rutyny.

"Obserwowana dziś eksplozja potępiającej Rosję moralistycznej retoryki jest jednym z tych momentów, które wkrótce zostaną zapomniane przez polityków. Najbardziej prawdopodobne jest teraz to, że dojdzie do milczącego porozumienia między ważnymi graczami Zachodu i Rosją, które będzie legitymizowało jej imperialistyczne interesy na Krymie i nie tylko, a już niebawem ta izba będzie chwalić Rosję za jej umiar i rolę w stabilizowaniu sytuacji. Państwa europejskie i UE ostatecznie staną raczej po stronie Rosji niż przeciwko niej, opowiedzą się za silnym a nie za słabym. Tak europejska polityka wygląda od wieków. Jeżeli ktokolwiek oczekuje czegoś zupełnie innego, jest skazany na rozczarowanie" - powiedział Legutko.

lz

[fot: wP]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook