Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Legutko: UE nie jest państwem

23.10.2013

Zaskakujące oczekiwanie sformułowano w czasie debaty nad sprawozdaniem Rady dla Parlamentu Europejskiego na temat Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Jeden z postulatów wskazuje, że unijni decydenci marzą o uczynieniu z Unii państwa.

Parlament Europejski debatował nad rocznym sprawozdaniem Rady dla Parlamentu Europejskiego na temat Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Ryszard Legutko wskazywał, iż raport jest niemożliwy do zaakceptowania m.in. ze względu na zawarty w nim postulat ws. przyznania Unii Europejskiej miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Oznaczałoby to uczynienie z Unii państwa, którym nie jest i, jeśli Bóg pozwoli, nigdy nie będzie" - powiedział europoseł PiS.

Raport zawiera szereg elementów, które kwestionują dotychczasowy sposób prowadzenia polityki zagranicznej przez UE. Jak zauważył Ryszard Legutko, znalazło się w nim m.in. wezwanie do prowadzenia "nowej i wiarygodnej polityki zagranicznej". "To pośrednie przyznanie się do tego, iż obecnie nie prowadzimy takiej polityki" - stwierdził europoseł PiS.

W raporcie wyrażona została także opinia, iż europejskie media powinny rozwijać się w celu promowania solidarności, zbliżania różnorodnych poglądów krajowych oraz "podnoszenia świadomości w kwestii Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa".

"Wygląda to na oficjalne błogosławieństwo dla politycznej propagandy. Większość życia przeżyłem w systemie komunistycznym, który próbował zwiększać moją świadomość. Nieskutecznie. Zwracam się z prośbą do Pani, Baronowo, i do szanownych kolegów o niepodnoszenie świadomości, ani mojej, ani nikogo innego" - powiedział europoseł PiS.

Zdaniem Ryszarda Legutki nie do przyjęcia jest również postulat dotyczący stałego miejsca dla UE w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Przyznanie UE miejsca w Radzie Bezpieczeństwa oznaczałoby uczynienie z Unii państwa, którym nie jest i, jeśli Bóg pozwoli, nigdy nie będzie. Takie stwierdzenie jest dobitnym potwierdzeniem projektu federalistycznego, który jest kolejnym powodem, dla którego powinniśmy przyglądać się wspólnej polityce zagranicznej z podejrzliwością" - stwierdził europoseł PiS.

TK
[Fot. CherryX/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook