Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Legutko: UE nie jest państwem

23.10.2013

Zaskakujące oczekiwanie sformułowano w czasie debaty nad sprawozdaniem Rady dla Parlamentu Europejskiego na temat Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Jeden z postulatów wskazuje, że unijni decydenci marzą o uczynieniu z Unii państwa.

Parlament Europejski debatował nad rocznym sprawozdaniem Rady dla Parlamentu Europejskiego na temat Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Ryszard Legutko wskazywał, iż raport jest niemożliwy do zaakceptowania m.in. ze względu na zawarty w nim postulat ws. przyznania Unii Europejskiej miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Oznaczałoby to uczynienie z Unii państwa, którym nie jest i, jeśli Bóg pozwoli, nigdy nie będzie" - powiedział europoseł PiS.

Raport zawiera szereg elementów, które kwestionują dotychczasowy sposób prowadzenia polityki zagranicznej przez UE. Jak zauważył Ryszard Legutko, znalazło się w nim m.in. wezwanie do prowadzenia "nowej i wiarygodnej polityki zagranicznej". "To pośrednie przyznanie się do tego, iż obecnie nie prowadzimy takiej polityki" - stwierdził europoseł PiS.

W raporcie wyrażona została także opinia, iż europejskie media powinny rozwijać się w celu promowania solidarności, zbliżania różnorodnych poglądów krajowych oraz "podnoszenia świadomości w kwestii Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa".

"Wygląda to na oficjalne błogosławieństwo dla politycznej propagandy. Większość życia przeżyłem w systemie komunistycznym, który próbował zwiększać moją świadomość. Nieskutecznie. Zwracam się z prośbą do Pani, Baronowo, i do szanownych kolegów o niepodnoszenie świadomości, ani mojej, ani nikogo innego" - powiedział europoseł PiS.

Zdaniem Ryszarda Legutki nie do przyjęcia jest również postulat dotyczący stałego miejsca dla UE w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Przyznanie UE miejsca w Radzie Bezpieczeństwa oznaczałoby uczynienie z Unii państwa, którym nie jest i, jeśli Bóg pozwoli, nigdy nie będzie. Takie stwierdzenie jest dobitnym potwierdzeniem projektu federalistycznego, który jest kolejnym powodem, dla którego powinniśmy przyglądać się wspólnej polityce zagranicznej z podejrzliwością" - stwierdził europoseł PiS.

TK
[Fot. CherryX/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook