Jedynie prawda jest ciekawa

Legutko: "Stanowisko Tuska powinno zniknąć"

08.02.2017

"Obecny rząd nie popiera kandydatury obecnego szefa Rady Europejskiej, a samo stanowisko Tuska powinno „zniknąć”" - taką deklarację miała usłyszeć od Jarosława Kaczyńskiego kanclerz Angela Merkel.

Jak ujawił eurodeputowany PiS prof. Ryszard Legutko - kanclerz Niemiec pytała prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o kandydaturę Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej – przyznał w rozmowie z RMF FM Ryszard Legutko z PiS

Legutko przyznał, że kanclerz Merkel dopytywała o stosunek Kaczyńskiego do możliwości pozostawienia Tuska na drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Jednak prezes PiS miał stwierdzić kategorycznie, „że nie może popierać Tuska, bo toczą się wobec niego różne postępowania i atakował polski rząd”.

Prezydencja szefa Rady Europejskiej wprowadza chaos i osłabia pozycję państw narodowych — stwierdził Kaczyński.
Jak mówił prof. Legutko, prezes Kaczyński podczas rozmowy zauważył także, „że samo stanowisko Tuska powinno zniknąć”. Według relacji Legutki, po tych uwagach ze strony szefa PiS kanclerz Niemiec już nic nie odpowiedziała.

Przyjęła to do wiadomości, bo było widać, że ciągnięcie tematu nie ma sensu - wyjaśnił. Poseł PiS przyznał, że podczas spotkania można było odnieść wrażenie, że Angela Merkel popiera kandydaturę Tuska.

Nie powiedziała tego wprost, ale przez fakt, że się o niego pytała było jasne, że go popiera - stwierdził Legutko. Jarosław Kaczyński oraz Angela Merkel rozmawiali również o przyszłości Unii Europejskiej. Nie poruszano natomiast kwestii polityki krajowej czy sprawy Trybunału Konstytucyjnego - dodał europoseł.

ansa/RMF FM

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook