Jedynie prawda jest ciekawa


Legutko: „Opozycja wpadła w logikę totalności”

15.12.2016

„Opozycja w Polsce nie ma pomysłu i traci poparcie, więc to jest główna broń, którą mają. Widziałem, że wczoraj łykali z zadowoleniem te wszystkie najgłupsze opinie, jakie tam padały, bili brawo, że w Polsce nie ma wolności” - mówił w rozmowie z portalem wPolityce.pl europoseł prof. Ryszard Legutko, komentując wczorajszą debatę w PE na temat praworządności w Polsce.

„Ta debata niewiele się różniła” - powiedział prof. Legutko. „To trochę tak, jak w powiedzeniu, że dziad rozmawia z obrazem. Ja byłem tym dziadem, a tamto to był ten obraz. Oni po prostu wypowiadają w kółko te same dyrdymały” - dodał. 

Eurodeputowany PiS mówił również o zmiennej postawie wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, który podczas wizyty w Polsce wypowiadał się koncyliacyjnie, ale w Brukseli zaostrza swój język. 

„Z Timmermansem to jest tak, że on w zależności od tego, gdzie jest, z kim rozmawia, to mówi trochę co innego, albo formułuje to trochę inaczej” - stwierdził prof. Legutko. „Jego funkcja jest taka i polityka UE jest taka, żeby nie tolerować żadnych odszczepieńców, a polski rząd takim odszczepieńcem jest” - dodał. 

Zdaniem Legutki słowa Janusza Lewandowskiego PO, zestawiające sytuację w Polsce z tym, co dzieje się w Aleppo w Syrii, są z jednej strony śmieszne, ale z drugiej to poważna sprawa. „To pokazuje, że nie ma żadnego języka porozumienia” - ocenił. 

„Zastanawiałem się, co jeszcze można powiedzieć. Było już mówione, że faszyzm, że autorytaryzm, że stalinizm, że Jarosław Kaczyński to Adolf Hitler, było też o rozlewie krwi, a teraz mówią, że Aleppo. Nie wiem, co jeszcze wymyślą. Została im jeszcze Hiroszima” - mówił polityk PiS. 

Jak zaznaczył, ma to pewien wpływ na unijnych polityków, którzy nie mając pojęcia o rzeczywistej sytuacji w Polsce, dają wiarę takim porównaniom. 

„Jeżeli mówi się, że w Polsce jest Aleppo, że panuje hitleryzm i faszyzm, to stwarza to klimat, że można powiedzieć, że może jeszcze nie Aleppo, ale już zabraniają protestować” - powiedział prof. Legutko. 

Jak podkreślił dalej europoseł, debata w PE była inspiracją polskiej opozycji, przede wszystkim PO i Nowoczesnej. Dodał też, że gdyby nie te partie, dyskusja na temat Polski byłaby inna. 

„Opozycja w Polsce nie ma pomysłu i traci poparcie, więc to jest główna broń, którą mają. Widziałem, że wczoraj łykali z zadowoleniem te wszystkie najgłupsze opinie, jakie tam padały, bili brawo, że w Polsce nie ma wolności” - mówił prof. Legutko. 

„Opozycja wpadła w logikę totalności. Jeżeli to jest totalna opozycja, to znaczy, że nie ma żadnej możliwości zgody z rządem co do czegokolwiek” - powiedział polityk PiS. 

Zapytany na koniec, czy pozycja Donalda Tuska w kontekście przewidywanych zmian na najwyższych stanowiskach unijnych, prof. Legutko odparł: 

„Nie jest przesądzone. To będzie zależało od tego, kto wygra wyścig o stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego” - mówi. „Jeżeli socjaliści wygrają i dostaną fotel po Schulzu, to nic się nie zmieni i Donald Tusk jest bezpieczny. Natomiast jeśli EPL uda się wygrać, wtedy socjaliści będą mieli tylko jedno główne stanowisko, a EPL trzy i któreś będzie musiało ustąpić. Pierwsze stanowisko do ustąpienia to stanowisko szefa Rady. Tu sytuacja Tuska będzie trudna, ale poczekajmy do stycznia” - dodał.


ak/wPolityce.pl

[fot. flickr/European Parliament/cc by-nc-nd 2.0/

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook