Jedynie prawda jest ciekawa


Lech Wałęsa kłamał przed IPN, że nie jest Bolkiem? Będzie śledztwo!

05.07.2017

Wygląda na to, że epopeja Lecha Wałęsy pod tytułem „to nie ja byłem Bolkiem” powoli dobiega końca. Jak poinformował na swoim blogu na portalu kontrowersje.net popularny bloger-demaskator Matka Kurka, 29 czerwca pion śledczy IPN wszczął postępowanie w sprawie składania przez byłego prezydenta fałszywych zeznań w postępowaniu dotyczącym TW Bolka.

Jak pisze Matka Kurka, „W świetle zgromadzonego materiału dowodowego popełnienie przestępstwa przez Lecha „Bolesława” Wałęsę jest oczywiste. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że „Bolek” kłamał zeznając w IPN, co więcej, to „Bolek” doniósł do prokuratury, że dokumenty podpisane przez niego są sfałszowane przez esbeków. Mamy zatem wypełnione przesłanki przestępstwa z art., 233 k.k., składanie fałszywych zeznań i art. 234 k.k., czyli fałszywe oskarżenie”.

Bloger wyjaśnia również, że wszczęcie takiego śledztwa było możliwe dopiero teraz, ponieważ zupełnie niedawno potwierdzono autentyczność dokumentów dostarczonych do IPN przez wdowę po Czesławie Kiszczaku.

Nie ulega wątpliwości, że były prezydent nie będzie w stanie zaakceptować nawet prawomocnego wyroku sądu (jeżeli dojdzie do rozprawy) i w typowy dla siebie chaotyczny sposób będzie próbował atakować wszelkie instytucje próbujące dociec prawdy. Jest także niemal pewne, że samo postępowanie niewiele zmieni w zakresie tłumaczeń Lecha Wałęsy i raczej nie sprawi, że niegdysiejszy lider „Solidarności” przyzna się do winy . On swoją prawdę ustalił już w 1992 roku, kiedy miał niepowtarzalną okazję wyznać swoje grzechy, ale pod wpływem doradców wycofał swoje oświadczenia. Dlaczego zatem postępowanie IPN jest takie ważne? Jak słusznie zauważył Matka Kurka, chodzi o elementarną sprawiedliwość. Wałęsa to przecież nie jest pospolity kapuś, ale wciąż żywa, choć wyblakła, „legenda Solidarności”. Być może ci, którzy od lat wiedzą, że „Bolek” donosił, przestaną w końcu chować głowę w piasek i powielać narrację byłego prezydenta. To ważne także dla tych, którzy przez lata wściekle atakowani, zawsze stawali po stronie prawdy. Takie prawdziwe legendy, jak śp. Anna „Solidarność” Walentynowicz, Andrzej Gwiazda, Krzysztof Wyszkowski i wielu bezimiennych dla opinii publicznej, którzy zniknęli w młynku przemian (głównie na skutek działań Wałęsy), być może wkrótce otrzymają symboliczną sprawiedliwość. Podobnie zresztą jak ci, którzy przez lata nieugięcie dążyli do pokazania prawdziwej historii „człowieka z nadziei” –Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gontarczyk,Paweł Zyzak czy choćby cytowany Matka Kurka.

Piotr Filipczyk, 

fot. CC 3.0/Gnesener1900

Warto poczytać

 1. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 2. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 3. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 4. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 5. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 6. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 7. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 8. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook