Jedynie prawda jest ciekawa


Latos: za ten spór odpowiada minister

03.01.2015

Rozmowa z lekarzem, posłem PiS Tomaszem Latosem.

Stefczyk.info: Pacjenci w wielu miejscach Polski odbijają się od drzwi zamkniętych przychodni. To skutek sporu ministra Arłukowicza z lekarzami. Co powiedziałby Pan pacjentom, którzy mają obecnie problemy z dostaniem się do lekarza?

Tomasz Latos: Przede wszystkim zwróciłbym uwagę na niekompetencję władzy. Rząd wie o ustawie wywołującej spory od 22 lipca. Wtedy to prawo zostało uchwalone. Było więc wiele tygodni, by podjąć rozmowy. Na to nakłada się problem ze statusem lekarza rodzinnego. 20 lat temu wprowadzając tych lekarzy do polskiego systemu nie zastanowiliśmy się, jak ma wyglądać w kolejnych latach ich funkcjonowanie, finansowanie oraz cały podsystem podstawowej opieki zdrowotnej. Rząd to zaniedbał. Pamiętam w zeszłym roku dyskusję na ten temat w komisji zdrowia. Alarmowaliśmy o tej sprawie. Jednak ministra Arłukowicza tradycyjnie na tej komisji nie było.

To ma związek z obecnym paraliżem?

Tak, to jest podstawą obecnej sytuacji. Widać jednak brak chęci do dialogu, na którym później cierpią pacjenci. Poszkodowani w tej chwili są pacjenci. W sytuacji, gdy oni oczekują pomocy, mają prawo jej oczekiwać, tej pomocy oni nie otrzymują. Skoro jednak minister zdrowia zmarnował trzy lata, a ten rząd zmarnował aż siedem lat, to nie powinien odchodzić od stołu negocjacyjnego 29 grudnia, tylko rozmawiać do końca, do sylwestra. Być może znalezienie porozumienia nie udałoby się, ale minister nawet tego nie próbował. Można mieć wrażenie, że ministrowi w ogóle na kompromisie w tej sprawie nie zależało.

Może lekarze prezentują zbyt twarde stanowisko?

I tego nie można wykluczyć. Należy oczywiście pytać, czy to jest właściwa postawa. Przede wszystkim należy się kierować dobrem pacjenta. Jednak, żeby wiedzieć, na ile lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego są otwarci na negocjacje i rozmowy, trzeba z nimi rozmawiać... Jeśli minister zrywa te rozmowy, nie chce prowadzić dialogu, to trudno, żeby można było zawrzeć jakiekolwiek porozumienie. Przypomnę, że w wyniku zmian ustawowych dotyczących „pakietu kolejkowego” i „pakietu onkologicznego” to właśnie minister zdrowia indywidualnie ponosi winę za wszystko, co dzieje się w służbie zdrowia.

Dlaczego?

To bowiem minister decyduje o tym, kto kieruje NFZem, zarówno na szczeblu centralnym, jak i w regionie. Minister zyskał nowe kompetencje, więc to on powinien podjąć ciężar prowadzonych rozmów.

Jednak on zdaje się nie radzi sobie.

Jeśli sobie nie radzi, to przypominam mu, że premierem polskiego rządu jest obecnie były minister zdrowia, jego poprzednik i lekarz Ewa Kopacz. Jeśli dwie strony nie potrafią się dogadać, to może wypada poprosić kogoś trzeciego, czyli premier, by ten spór pomogła rozstrzygnąć. Ogromnie żałuję, że w tej sprawie, wbrew interesom pacjentów premier Kopacz milczy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook