Jedynie prawda jest ciekawa


Latos: PO złamała umowę z aptekarzami

16.01.2012

Albo ktoś celowo grał na konflikt, albo mieliśmy do czynienia z skandalicznym przykładem niekompetencji – mówi portalowi Stefczyk.info poseł PiS Tomasz Latos, członek komisji zdrowia.

Stefczyk.info: PiS składa dziś projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej. Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na to?

Tomasz Latos: Platforma Obywatelska zachowała się nieobywatelsko. Nie potrafiła dotrzymać umowy, którą zawarła z aptekarzami. Poprawki do projektu nowelizacji, które myśmy składali w imieniu tego środowiska, zostały odrzucone. One miały wprowadzić takie same rozwiązania, jakie otrzymali lekarze. Jednak w piątek uchwalona została nowela bez tych propozycji. W związku z tym postanowiliśmy dać szansę na wygaszenie narosłych konfliktów. Chcemy znowelizować ustawę, by aptekarze mieli takie same prawa jak lekarze, by nie odpowiadali za nieswoje błędy. To jednak nie jedyna propozycja.

Co chcecie Państwo jeszcze zmienić?

Chcemy również dać szansę pacjentom na wykup zamienników leków o tym samym składzie chemicznym. Chcemy poprawić dostępność do środków, by pacjenci nie musieli odchodzić z niczym w sytuacji, gdy konkretnego leku wymienionego na recepcie nie było. Dzięki naszej nowelizacji będzie można wykupić inny lek o tym samym składzie.

Składacie Państwo nowy projekt nowelizacji. Tymczasem ostatnia nowela trafiła obecnie do Senatu. Czy uważacie, że nie da się wprowadzić zmian w obecnym projekcie?

Jeśli Platforma poprawi w Senacie ustawę i przyjmie postulaty aptekarzy, to będzie najszybsze i najlepsze rozwiązanie. Jednak refleksja często przychodzi za późno. Liczymy, że nasza inicjatywa może spowodować ponowne przejrzenie ustawy. Nasz projekt może usprawnić zmiany. Być może dzięki niej ktoś w PO pójdzie po rozum do głowy.

Mówił Pan, że PO zerwała umowę z aptekarzami. Czy możemy mieć do czynienia z cynicznym eskalowaniem konfliktu?

Możliwości są dwie. Albo ktoś celowo grał na konflikt, albo mieliśmy do czynienia z skandalicznym przykładem niekompetencji. Ta sytuacja mogła wynikać ze słabej pozycji ministra Arłukowicza. Wszystko wskazuje na to, że inni politycy w rządzie, a nawet poza nim, mają silniejszą pozycję niż nowy minister zdrowia.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook