Jedynie prawda jest ciekawa


Łapiński: Andrzej Duda nie jest „notariuszem”

19.05.2017

„Na pewno prezydent Duda nie podpisze ustawy, jeśli będzie ona niekorzystna dla Polaków” - powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Krzysztof Łapiński, rzecznik prasowy prezydenta.

Wywiad z prezydenckim rzecznikiem zaczął się od ostrego zarzutu prowadzącego rozmowę, że prezydent Andrzej Duda, mimo swoich deklaracji, „przestał być prezydentem wszystkich Polaków”. Dziennikarz stwierdził, że głowa państwa podzielił obywateli m.in. wypowiedzią o  „potomkach zdrajców”. 

„Nawet jeśli takie wypowiedzi padają, to przecież dotyczą tylko wąskich grup ludzi albo jednostkowych sytuacji” - odparł prezydencki rzecznik.  

„Sytuacja jest taka, że od dziesiątek lat polskie społeczeństwo jest podzielone, bo podzielona jest też scena polityczna, która jest mocno zantagonizowana. Nie jest łatwo w kilkanaście tygodni, czy nawet miesięcy, zasypać rowów dzielących społeczeństwo” - stwierdził Krzysztof Łapiński.  

I jak dodał, wypowiedzi które nie budują jedności Polaków, padają ze strony opozycji, która agresywnie atakuje głowę państwa. 

Łapiński podkreślił też, że prezydent nie jest „notariuszem”.  

„Na pewno prezydent Duda nie podpisze ustawy, jeśli będzie ona niekorzystna dla Polaków. Na pewno nie zgodziłby się na wydłużenie wieku emerytalnego, jak zrobił to prezydent Komorowski. Jeśli niezależność prezydenta rozumiemy przez wetowanie ustaw, to żaden z prezydentów nie był niezależny. Prezydent Komorowski było nazywany notariuszem rządu PO-PSL, dlatego, że podpisywał szkodliwe dla obywateli ustawy” - dodał.  

Łapiński wyjaśniał też, że w sprawie zmian w konstytucji, prezydent chciałby zainicjować szeroką dyskusję ze wszystkimi Polakami, organizacjami społecznymi, politycznymi i samorządowymi. 

„To nie jest kwestia tego, co głowie państwa nie podoba się w ustawie zasadniczej” - stwierdził Łapiński.  

„Prezydent chce poznać opinię społeczeństwa na temat tego, co chcieliby  zmienić w konstytucji. Jak powinny być ułożone relacje między prezydentem a rządem, za jakim ustrojem się opowiedzieć… To będą pozytywne pytania” - mówił, przyznając także, że oznacza to, że pod głosowanie nie będzie oddany gotowy projekt ustawy zasadniczej, lecz żeby właśnie głos Polaków i konsultacje, zostały przełożone na ten projekt. 

Łapiński zwrócił też uwagę, że przeprowadzenie głosowania w dniu wyborów samorządowych jest możliwe dzięki wysiłkowi organizacyjnemu i zmianom w prawie. 

Pytany, czy prezydent chciałby wzmocnić rolę swojego urzędu, Łapiński stwierdził, że przy silnym mandacie głowy państwa pochodzącym z wyborów powszechnych, „powinny pójść równie silne kompetencje”, ale zaznaczył jednocześnie, że społeczeństwo może jednak wyrazić inne zdanie. 

„Nawet jeśli poprzedni prezydencki nie narzekali na konstytucję, to chyba każdy widzi dostrzegał jej niespójności i niekonsekwencję” - dodał Łapiński. 

ak/”Rz” 

[fot. YouTube/wSensie.tv]

Warto poczytać

 1. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 2. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 3. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 4. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 5. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 6. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 7. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 8. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook