Jedynie prawda jest ciekawa


Łapiński: Andrzej Duda nie jest „notariuszem”

19.05.2017

„Na pewno prezydent Duda nie podpisze ustawy, jeśli będzie ona niekorzystna dla Polaków” - powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Krzysztof Łapiński, rzecznik prasowy prezydenta.

Wywiad z prezydenckim rzecznikiem zaczął się od ostrego zarzutu prowadzącego rozmowę, że prezydent Andrzej Duda, mimo swoich deklaracji, „przestał być prezydentem wszystkich Polaków”. Dziennikarz stwierdził, że głowa państwa podzielił obywateli m.in. wypowiedzią o  „potomkach zdrajców”. 

„Nawet jeśli takie wypowiedzi padają, to przecież dotyczą tylko wąskich grup ludzi albo jednostkowych sytuacji” - odparł prezydencki rzecznik.  

„Sytuacja jest taka, że od dziesiątek lat polskie społeczeństwo jest podzielone, bo podzielona jest też scena polityczna, która jest mocno zantagonizowana. Nie jest łatwo w kilkanaście tygodni, czy nawet miesięcy, zasypać rowów dzielących społeczeństwo” - stwierdził Krzysztof Łapiński.  

I jak dodał, wypowiedzi które nie budują jedności Polaków, padają ze strony opozycji, która agresywnie atakuje głowę państwa. 

Łapiński podkreślił też, że prezydent nie jest „notariuszem”.  

„Na pewno prezydent Duda nie podpisze ustawy, jeśli będzie ona niekorzystna dla Polaków. Na pewno nie zgodziłby się na wydłużenie wieku emerytalnego, jak zrobił to prezydent Komorowski. Jeśli niezależność prezydenta rozumiemy przez wetowanie ustaw, to żaden z prezydentów nie był niezależny. Prezydent Komorowski było nazywany notariuszem rządu PO-PSL, dlatego, że podpisywał szkodliwe dla obywateli ustawy” - dodał.  

Łapiński wyjaśniał też, że w sprawie zmian w konstytucji, prezydent chciałby zainicjować szeroką dyskusję ze wszystkimi Polakami, organizacjami społecznymi, politycznymi i samorządowymi. 

„To nie jest kwestia tego, co głowie państwa nie podoba się w ustawie zasadniczej” - stwierdził Łapiński.  

„Prezydent chce poznać opinię społeczeństwa na temat tego, co chcieliby  zmienić w konstytucji. Jak powinny być ułożone relacje między prezydentem a rządem, za jakim ustrojem się opowiedzieć… To będą pozytywne pytania” - mówił, przyznając także, że oznacza to, że pod głosowanie nie będzie oddany gotowy projekt ustawy zasadniczej, lecz żeby właśnie głos Polaków i konsultacje, zostały przełożone na ten projekt. 

Łapiński zwrócił też uwagę, że przeprowadzenie głosowania w dniu wyborów samorządowych jest możliwe dzięki wysiłkowi organizacyjnemu i zmianom w prawie. 

Pytany, czy prezydent chciałby wzmocnić rolę swojego urzędu, Łapiński stwierdził, że przy silnym mandacie głowy państwa pochodzącym z wyborów powszechnych, „powinny pójść równie silne kompetencje”, ale zaznaczył jednocześnie, że społeczeństwo może jednak wyrazić inne zdanie. 

„Nawet jeśli poprzedni prezydencki nie narzekali na konstytucję, to chyba każdy widzi dostrzegał jej niespójności i niekonsekwencję” - dodał Łapiński. 

ak/”Rz” 

[fot. YouTube/wSensie.tv]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook