Jedynie prawda jest ciekawa


Łaniewska: ZSRS wbił nam nóż w plecy

02.10.2015

„Okupacja wschodniej części Polski...Obozy śmierci, niewola i tragiczne słowo: Katyń…”

17 września – wokół tej daty skupia się ostatni felieton Krystyny Łaniewskiej w tygodniku „wSieci” „Tytułowa data jest bardzo ważna w historii narodu polskiego — napaść Związku Radzieckiego na Polskę w pierwszym miesiącu II wojny światowej” - przypomina autorka.

„Zaledwie 17 dni Polska broniła się przed najazdem armii niemieckiej na naszą ojczyznę, gdy została nagle, bez wypowiedzenia wojny (!), zaatakowana, jak zwykło się mówić, wbiciem noża w plecy przez Sowietów na wschodniej granicy” - pisze aktorka.

Łaniewska opisuje, z czym wiązała się sowiecka okupacja. „Okupacja wschodniej części Polski, wywóz ludności cywilnej, starców, kobiet, młodzieży i dzieci na Sybir, na nieludzką ziemię — na zsyłkę, na śmierć, na wyniszczenie. I wreszcie niewola tysięcy żołnierzy polskich, oficerów, generalicji i elity wojskowej, lecz również cywilnej — adwokatów, inżynierów, artystów, księży, pisarzy czy policjantów — krótko mówiąc: elity narodu polskiego. Obozy śmierci, niewola i tragiczne słowo: Katyń…” - wymienia Łaniewska.

I dodaje, że symbolem jest, że właśnie 17 września otwarte zostało Muzeum Katyńskie. „To muzeum znalazło sobie miejsce w kazamatach twierdzy Cytadela w Warszawie. Twierdzy, która została zbudowana po upadku powstania listopadowego w 1834 r., za czasów cara Mikołaja I i rozbiorów Polski jako centralny organ śledczy przeciw przestępcom politycznym. Czy to nie jest znak dla naszej historii?” - pyta.

Przypomina, że właśnie na tej uroczystości „prezydent Andrzeja Dudy głośno i wyraźnie powiedział, że mord katyński to było ludobójstwo”.

Cały tekst w tygodniku „wSieci”

ez

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook