Jedynie prawda jest ciekawa

Łaniewska: ZSRS wbił nam nóż w plecy

02.10.2015

„Okupacja wschodniej części Polski...Obozy śmierci, niewola i tragiczne słowo: Katyń…”

17 września – wokół tej daty skupia się ostatni felieton Krystyny Łaniewskiej w tygodniku „wSieci” „Tytułowa data jest bardzo ważna w historii narodu polskiego — napaść Związku Radzieckiego na Polskę w pierwszym miesiącu II wojny światowej” - przypomina autorka.

„Zaledwie 17 dni Polska broniła się przed najazdem armii niemieckiej na naszą ojczyznę, gdy została nagle, bez wypowiedzenia wojny (!), zaatakowana, jak zwykło się mówić, wbiciem noża w plecy przez Sowietów na wschodniej granicy” - pisze aktorka.

Łaniewska opisuje, z czym wiązała się sowiecka okupacja. „Okupacja wschodniej części Polski, wywóz ludności cywilnej, starców, kobiet, młodzieży i dzieci na Sybir, na nieludzką ziemię — na zsyłkę, na śmierć, na wyniszczenie. I wreszcie niewola tysięcy żołnierzy polskich, oficerów, generalicji i elity wojskowej, lecz również cywilnej — adwokatów, inżynierów, artystów, księży, pisarzy czy policjantów — krótko mówiąc: elity narodu polskiego. Obozy śmierci, niewola i tragiczne słowo: Katyń…” - wymienia Łaniewska.

I dodaje, że symbolem jest, że właśnie 17 września otwarte zostało Muzeum Katyńskie. „To muzeum znalazło sobie miejsce w kazamatach twierdzy Cytadela w Warszawie. Twierdzy, która została zbudowana po upadku powstania listopadowego w 1834 r., za czasów cara Mikołaja I i rozbiorów Polski jako centralny organ śledczy przeciw przestępcom politycznym. Czy to nie jest znak dla naszej historii?” - pyta.

Przypomina, że właśnie na tej uroczystości „prezydent Andrzeja Dudy głośno i wyraźnie powiedział, że mord katyński to było ludobójstwo”.

Cały tekst w tygodniku „wSieci”

ez

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook