Jedynie prawda jest ciekawa


Łaniewska przeciw bzdurom feministek

07.11.2013

W Szwecji wprowadzono nowy sposób oceniania filmów – pod kątem tego, czy są wolne od stereotypów na temat płci. Inicjatywę wspiera państwowy Szwedzki Instytut Państwowy. O feministycznych absurdach i lansowaniu tzw. poprawności w sztuce, rozmawiamy z aktorką Katarzyną Łaniewską.

Stefczyk.info: Czy oglądając film kiedykolwiek liczyła pani ile występuje w nim kobiet, ilu mężczyzn i czy zachowane są w nim „parytety”?

Zarówno w teatrze, jak w kinie, zawsze występuje więcej mężczyzn niż kobiet. Bardzo rzadko spotyka się filmy czy przedstawienia kobiece. Nie wydaje mi się jednak, by stanowiło to problem.

To jednak poważny problem dla feministek…

Nigdy nie byłam feministką, zawsze byłam normalną kobietą, a teraz jestem starą kobietą (śmiech).

Filmy w Szwecji poddawane są specjalnym testom i  żeby mogły zdobyć pozytywne oznaczenie „A”, muszą w nich występować co najmniej dwie postaci kobiece, które rozmawiają ze sobą o czymś innym niż o mężczyznach. Świat zwariował?

Następna bzdura stworzona przez osoby, które z nudów wymyślają absurdalne klasyfikacje i tabelki. To szersze zjawisko, które zauważam np. w edukacji. Młodzieży, która powinna swobodnie opowiadać o przeczytanych lekturach, każe się wypełniać jakieś rubryki. Moi wnukowie, odrabiając zadanie dotyczące wiersza Adama Mickiewicza „Przyjaciele”, pytali mnie kiedyś: -  Babciu, którą kratkę zakreślić? Odparłam: - Mogę powiedzieć, że tu chodzi o prawdziwą przyjaźń, a nie o to, czy „ptaszka” postawić w tej, czy innej kratce. Ludzie zwariowali. Jestem stara, mam 80 lat, uczyłam się w inny sposób. W filmach ważne jest dla mnie czy są interesujące. A ile występuje w nich kobiet – to mnie guzik obchodzi.

W 2010 r. Kathryn Bigelow jako pierwsza kobieta w historii zdobyła Oscara za najlepszą reżyserię. Jej dramat wojenny "The Hurt Locker. W pułapce wojny", opowiadający o elitarnej jednostce saperów na misji w Iraku, nie zdaje stosowanego w Szwecji  feministycznego testu. Czy to nie paradoks?

Kompletna głupota, świadcząca o tym, że niektórzy ludzie nie myślą i stają się robotami. Nie wnikają w treści, w morał wynikający z dzieła. O ile taki morał w ogóle występuje, bo teraz robi się przeważnie filmy o seksie i tzw. d… Maryni. Oto główny temat. Nie ma miłości, głębszych uczuć. To się staje paranoiczne.

Czy zauważa pani w Polsce przejawy oceniania filmów, czy w ogóle sztuki, pod kątem szczególnie rozumianej „poprawności”?

Nie uczestniczę w festiwalach, jestem na indeksie tego, co się odbywa w świetle państwowych jupiterów. Ale widzę jakie filmy są promowane – a to z zakonnicą, która zdradza, a to z księdzem pederastą. To są tematy, które fascynują jurorów. A miłość, piękno, dobroć ludzi? Tego się nie nagradza, bo to jest uważane za banał.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Rozmawiał Jerzy Kubrak

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook