Jedynie prawda jest ciekawa


Łaniewska przeciw bzdurom feministek

07.11.2013

W Szwecji wprowadzono nowy sposób oceniania filmów – pod kątem tego, czy są wolne od stereotypów na temat płci. Inicjatywę wspiera państwowy Szwedzki Instytut Państwowy. O feministycznych absurdach i lansowaniu tzw. poprawności w sztuce, rozmawiamy z aktorką Katarzyną Łaniewską.

Stefczyk.info: Czy oglądając film kiedykolwiek liczyła pani ile występuje w nim kobiet, ilu mężczyzn i czy zachowane są w nim „parytety”?

Zarówno w teatrze, jak w kinie, zawsze występuje więcej mężczyzn niż kobiet. Bardzo rzadko spotyka się filmy czy przedstawienia kobiece. Nie wydaje mi się jednak, by stanowiło to problem.

To jednak poważny problem dla feministek…

Nigdy nie byłam feministką, zawsze byłam normalną kobietą, a teraz jestem starą kobietą (śmiech).

Filmy w Szwecji poddawane są specjalnym testom i  żeby mogły zdobyć pozytywne oznaczenie „A”, muszą w nich występować co najmniej dwie postaci kobiece, które rozmawiają ze sobą o czymś innym niż o mężczyznach. Świat zwariował?

Następna bzdura stworzona przez osoby, które z nudów wymyślają absurdalne klasyfikacje i tabelki. To szersze zjawisko, które zauważam np. w edukacji. Młodzieży, która powinna swobodnie opowiadać o przeczytanych lekturach, każe się wypełniać jakieś rubryki. Moi wnukowie, odrabiając zadanie dotyczące wiersza Adama Mickiewicza „Przyjaciele”, pytali mnie kiedyś: -  Babciu, którą kratkę zakreślić? Odparłam: - Mogę powiedzieć, że tu chodzi o prawdziwą przyjaźń, a nie o to, czy „ptaszka” postawić w tej, czy innej kratce. Ludzie zwariowali. Jestem stara, mam 80 lat, uczyłam się w inny sposób. W filmach ważne jest dla mnie czy są interesujące. A ile występuje w nich kobiet – to mnie guzik obchodzi.

W 2010 r. Kathryn Bigelow jako pierwsza kobieta w historii zdobyła Oscara za najlepszą reżyserię. Jej dramat wojenny "The Hurt Locker. W pułapce wojny", opowiadający o elitarnej jednostce saperów na misji w Iraku, nie zdaje stosowanego w Szwecji  feministycznego testu. Czy to nie paradoks?

Kompletna głupota, świadcząca o tym, że niektórzy ludzie nie myślą i stają się robotami. Nie wnikają w treści, w morał wynikający z dzieła. O ile taki morał w ogóle występuje, bo teraz robi się przeważnie filmy o seksie i tzw. d… Maryni. Oto główny temat. Nie ma miłości, głębszych uczuć. To się staje paranoiczne.

Czy zauważa pani w Polsce przejawy oceniania filmów, czy w ogóle sztuki, pod kątem szczególnie rozumianej „poprawności”?

Nie uczestniczę w festiwalach, jestem na indeksie tego, co się odbywa w świetle państwowych jupiterów. Ale widzę jakie filmy są promowane – a to z zakonnicą, która zdradza, a to z księdzem pederastą. To są tematy, które fascynują jurorów. A miłość, piękno, dobroć ludzi? Tego się nie nagradza, bo to jest uważane za banał.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Rozmawiał Jerzy Kubrak

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 6. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook