Jedynie prawda jest ciekawa

Łaniewska o Marszu 13/12: Będę zagrzewać, żeby iść

13.12.2014

Niezapomniana Babcia Józia z serialu „Plebania” weźmie udział w Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów, jaki przejdzie ulicami Warszawy, aby przypomnieć o ofiarach stanu wojennego.

„Idę i mam nadzieję, że coś na początku powiem, oczywiście słowami poetów. Zagrzewać będę do tego, żeby iść. Może daleko nie dojdę, bo mój wiek już w tej chwili mnie wytłumaczy, ale na pewno będę uczestniczyć” - mówi Katarzyna Łaniewska w wywiadzie dla RMF FM.

Aktorka podkreśla, że jej udział w Marszu wynika z pragnienia uczczenia pamięci osób, które zginęły w wyniku wojskowej junty Jaruzelskiego.

„Szłam w tych marszach, które były 13 grudnia organizowane w zeszłym roku, dwa lata temu, trzy lata temu, żeby przypomnieć o tych ludziach, którym stan wojenny najwięcej złego zrobił, albo o tych, których już nie ma. W jednym z lat mówiłam o moich przyjaciołach księżach, których zabójstwa nie są do tej pory wyjaśnione, bo to nie jest prawdziwy protest toruński księdza Jerzego Popiełuszki, księdza Niedzielaka, księdza Zycha, księdza Suchowolca. Poza księdzem Zychem, wszystkich ich znałam i to była moja sprawa, że tam byłam, dopominałam się o to, żeby te zbrodnie zostały wyjaśnione. Jak wiele zresztą innych rzeczy” - tłumaczy Łaniewska.

Artystka przyznaje, że Marsz będzie miał pokojowy charakter.

„Gdybyśmy szli podpalić Polskę, to pan prezes Kaczyński by prosił nas, żebyśmy wzięli zapałki ze sobą albo zapalniczki. A my mamy nieść biało-czerwone sztandary i biało-czerwone róże, więc nie bardzo. Możemy kogoś pokłóć najwyżej tymi różami. A nie będziemy na pewno podpalać Polski. A idziemy zaprotestować przeciwko na przykład temu, żeby pana kolegów nie aresztowali, jak wykonują swoje obowiązki dziennikarskie” - podkreśla aktorka.

Czytaj więcej na portalu wPolityce.pl

gah/rmf24.pl

[fot. Fratria]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook